Pošteno smo že zakoračili v veseli december in kmalu bodo na trgovskih policah tudi pirotehnični izdelki. Da bi prazniki minili prijetno in varno, policisti in zdravniki že pozivajo k varni in uvidevni rabi pirotehničnih izdelkov. Začenjajo letošnjo preventivno akcijo Bodi zvezda, ne meči petard!
Poleg Daniela Juga z GPU sta več primerov, preventivnih nasvetov in opozoril danes predstavila tudi Uroš Ahčan, predstojnik Kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Kirurške klinike UKC Ljubljana, in svetovni prvak v motokrosu in vrhunski športnik, ki je tudi zaposlen v policiji, Tim Gajser.
'Še nikoli nisem držal petarde'
Gajser je dejal, da se je sam odločil za sodelovanje v akciji osveščanja, ker se tudi sam še kako strinja, da v metanju petard ni nič lepega. "To moti ljudi, živali in nevarno je," pravi. "Bodite zvezde in res ne mečite petard. Če pa že morete, to izvajajte pravilno, ob prisotnosti odraslih, da ne bo poškodb," dodaja.
Kot pravi Gajser, je sam pokanje zamenjal za brnenje. "Če sem popolnoma iskren, še nikoli nisem držal petarde. Če se ukvarjaš s čimer koli, s športom ali na primer glasbo, z nečim, kar te res veseli, je to edina prava odločitev," je bil jasen.
Poškodbe zaradi petard nas lahko postavijo na rob družbe
Predstojnik kirurgije Uroš Ahčan je s pomočjo fotografij prikazal najhujše posledice nepravilne uporabe pirotehničnih sredstev. "Poročila v medijih pogosto govorijo o telesnih poškodbah, potem pa se nekako prava slika izgubi," pravi. Poudaril je, da nam takšne poškodbe spremenijo življenje in vplivajo na našo prihodnost. "Poškodbe nas postavijo v slabši položaj, lahko tudi na rob družbe. Življenje brez udov je težko življenje. Pozna se pri karieri, iskanju službe, iskanju partnerja," pravi in mladim predlaga, naj prirotehniko prestavijo v virtualni svet, v realnem pa živijo srečno in polno življenje.
Lansko leto so obravnavali 15 hudo poškodovanih zaradi pirotehnike, od tega je bila več kot polovica mlajših od 20 let. Trije mladi so ostali brez roke in so trajni invalidi.
Pohvala bežigrajskim dijakom
Ob tem je pozval vso javnost k osveščanju, hkrati pa pohvalilaktivnosti dijakov na Gimnaziji Bežigrad, kjer so na pobudo dijaka 2. letnika Nika Toša delili letake, gradivo z grde slike, med odmori zavili desdno roko v vrečko. Zgodba se mora nadaljevati na ostalih šolah, pravi.
Policisti se sicer vsako leto znova srečujejo s kršitvami na področju uporabe pirotehničnih izdelkov. Med najbolj moteče dejavnike uvrščajo uporabo pirotehničnih izdelkov, katerih glavni učinek je pok, se pravi petard. “Otroci in mladoletniki radi eksperimentirajo, preizkušajo svoje sposobnosti in pogum. S spreminjanjem pirotehničnega izdelka in nepazljivo uporabo se bistveno poveča možnost poškodb. Z lastno "iznajdljivostjo" lahko dosežejo, da nedolžen izdelek postane nevaren. Ne dovolite jim takšne "inovativnosti", saj so posledice lahko usodne!” policisti svetujejo staršem.
Kaj pravi zakon?
Prodaja: V Zakonu o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je določeno, da je prodaja pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, dovoljena le v času od 19. do 31. decembra. Mladoletnikom do 14. oziroma 16. leta starosti je dovoljeno uporabljati pirotehnične izdelke kategorij 1 in 2 le pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov.
Uporaba: Uporaba pirotehničnih izdelkov kategorije 1, katerih glavni učinek je pok, je dovoljena le v času od 26. decembra do 1. januarja. Pri tem je potrebni upoštevati, da teh izdelkov ni dovoljeno uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, v zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, na katerih potekajo javni shodi in javne prireditve.
Prepovedana je tudi predelava pirotehničnih izdelkov zaradi povečanja učinka, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava pirotehničnih izdelkov ter preprodaja.
Prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov kategorije 2 in 3, katerih glavni učinek je pok, je od leta 2008 prepovedana
Kaj pa globe?
Globa znaša od 400 do 1.200 evrov
Policisti bodo dosledno ukrepali proti vsem, ki bodo kršili določbe o uporabi pirotehničnih izdelkov. Za kršitve posameznika je predvidena globa od 400 do 1.200 evrov.
“Kljub vsem prizadevanjem policije se moramo zavedati, da je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov skupni problem, zato prosimo vse, predvsem pa starše, skrbnike, učitelje in vzgojitelje, da z opozarjanjem na nevarnosti in možne posledice takega početja ter s svojim lastnim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic,” še pravijo na policiji.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.