Novela zakona o zdravniški službi
Poslanci v državnem zboru so potrdili novelo zakona o delovnem času zdravnikov. Po novem bodo zdravniki lahko delali največ 32 ur skupaj, od tega v enem dnevu največ deset ur, v dveh zaporednih pa 16 ur. Novost pa je tudi privolitev zdravnikov, saj bo v skladu s sprejetimi spremembami delodajalec lahko zdravniku, ki bo neprekinjeno delal več kot 16 ur, takšen delovni čas določil le z njegovim soglasjem.
Pri tem je v besedilu zakonske novele tudi izrecno navedeno, da je podaljšan delovni čas potreben zaradi zagotavljanja dežurstva. Sicer pa naj bi novela zlasti manjšim bolnišnicam, manjšim bolniškim oddelkom in zdravstvenim domovom omogočila izvajanje neprekinjenega zdravstvenega varstva in nujne medicinske pomoči.
Delovni čas zdravnikov je sicer že dalj časa vzrok nesoglasja med zdravniki in ministrom za zdravje Dušanom Kebrom. Zdravniške organizacije namreč trdijo, da je zdravnikov premalo in da bi vprašanje delavnika raje reševali s kolektivno pogodbo. Pri Zdravniški zbornici so tako ogorčeni, ker minister Keber ni upošteval njihovih pripomb in novelo uzakonil s svojo politično močjo. V sindikatu zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides pa zaenkrat izjav ne želijo dajati.
Primorska končno dobila univerzo
Ustanovitev Univerze na Primorskem so podprli predstavniki vseh poslanskih skupin. Odlok bo po besedah ministra za šolstvo, znanost in šport Slavka Gabra postavil temeljni okvir delovanja te univerze in na ta način formaliziral zadnje desetletje razvoja visokega šolstva na Primorskem.
Kljub podpori njeni ustanovitvi pa so poslanci v razpravi ponovno sprožili vprašanje sedeža univerze, ki naj bi bilo v Kopru, in univerzitetnih središč ter opozorili na dejstvo, da vanjo ne bodo vključeni vsi že obstoječi visokošolski zavodi na Primorskem.
Na Primorskem je trenutno 6587 študentov, kar dobra polovica se jih vključuje v novo univerzo. Tretja univerza bo imela v prvi fazi sedem članic, to so Fakulteta za humanistične študije, koprska Pedagoška fakulteta, Turistica - Visoka šola za turizem Portorož, Visoka šola za management Koper, Visoka strokovna šola za zdravstvo Izola, Znanstvenoraziskovalno središče Koper ter Primorski inštitut za naravoslovne in tehnične vede Koper.
O referendumih o Natu in EU šele jutri
Državni zbor bo o predlogih za razpis posvetovalnih referendumov o vstopu Slovenije v EU in zvezo Nato odločal šele jutri. Predsednik državnega zbora Borut Pahor je povedal, da se je za preložitev obravnave in odločanja o obeh odlokih, zavzemal zato, ker sta še vedno na voljo dva različna predloga, kako bi referenduma razpisali.
Pahor je prepričan je, "da poslanci sicer lahko odločajo o predlogu štirih poslanskih skupin, vendar pa bi bilo še pred odločanjem bolje najti kompromis, ki bi ga podprle vse poslanske skupine oziroma vsaj večina". Kot je še dejal Pahor, gre za zelo pomembne politične odločitve, ki so vredne truda. Zato meni, da bi bilo koristno, da si DZ vzame čas še danes zvečer ter ugotovi, ali je ta možnost realna.
Odbor DZ za zunanjo politiko (OZP) je sicer v nadaljevanju zjutraj začete seje zvečer podprl predloga za razpis posvetovalnih referendumov o vstopu v EU in Nato. V predlogu odlokov o razpisu referendumov je zapisano, da se za dan razpisa obeh referendumov določi 7. februar, referenduma pa naj bi bila 23. marca. Proti predlogoma so glasovali poslanci opozicijskih SDS in NSi. OZP je tudi predlagal, naj DZ pred razpisom referendumov sprejme ustrezna akta, s katerima bi se zavezali k spoštovanju referendumskih izidov.
Nadzor varnostno-obveščevalnih služb
V nadaljevanju so se poslanci na zaprtem delu seje seznanili s strogo zaupnim poročilom o nadzoru nad delom varnostnih in obveščevalnih služb, ki ga je pripravila parlamentarna komisija za nadzor nad delom omenjenih služb. V skladu z novim poslovnikom DZ mora namreč komisija enkrat letno poročati o nadzoru nad omenjenimi službami, ob tem pa lahko poslankam in poslancem predlaga v sprejem tudi potrebne ukrepe.