Delnica NLB je bila na prvi trgovalni dan na Ljubljanski borzi zvezda dogajanja. Vlagatelji so sklenili za 2,88 milijona evrov prometa, kar je visok dnevni izkupiček. "Vsaj nekaj časa bi bilo lahko trgovanje na nekoliko višji ravni, nato pa lahko pričakujemo, da se bodo nivoji umirili," je dogajanje na borzi komentiral Matej Šimnic, direktor upravljanja premoženja v družbi Alta Invest.
Delnice NLB so kotacijo začele pri ceni 51,50 evra. V prvem trgovalnem dnevu so pridobile 10 odstotkov in dan sklenile pri 56,65 evra.
Na londonski borzi pa je promet danes do približno 15.30 dosegel okoli 12 milijonov evrov, tečaj - izhodiščni za GDR je znašal 10,30 evra - pa je pridobil približno 11 odstotkov in se oblikoval pri okvirno 11,47 evra.
Zvonec naznanil debi delnic NLB na borzi
Uvrstitev delnic NLB na Ljubljansko borzo, za kar so bili načrti že pred 15 leti, je pospremilo simbolično zvonjenje ob začetku trgovanja ob 9.15. Dogodka so se udeležili vodilni iz NLB in SDH (Slovenski državni holding), nanj pa so bili vabljeni predstavniki države, regulatorjev, finančne industrije in nekaterih podjetij, predvsem tistih, z delnicami katerih se trguje na Ljubljanski borzi v prvi kotaciji.
S tem je tudi uradno končana prodaja 65 odstotkov največje banke v državi po metodi IPO. Država je ohranila 35-odstotni delež, med večjimi lastniki pa sta po novem finančna družba Brandes Investment Partners in Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).
"Glava in srce NLB ostajata v Ljubljani," je ob debiju delnic NLB na borzi dejal prvi mož NLB Blaž Brodnjak in dodal, da se NLB sedaj odpirajo nova obzorja: "Zadihali bomo s polnimi pljuči, saj smo bili pet let zelo omejeni pri svojem poslovanju." NLB namreč bremenijo omejevalni ukrepi, da zaradi prejema državne pomoči ne bi imela konkurenčne prednosti pred tekmeci. Sedaj se odpravljajo nekatere omejitve, ko bo država prodala preostanek, pa vse. "To bo velik privilegij in velika odgovornost," je ocenil Brodnjak. Ker prodaja 75 odstotkov minus ene delnice državnega lastniškega deleža ne bo izvedena do konca letošnjega leta, bo morala NLB skladno z odločitvijo Evropske komisije sprožiti tudi prodajo svojega deleža v hčerinski zavarovalnici NLB Vita.
A Brodnjak upa, da bo mogoče v pogovorih z Evropsko komisijo nasloviti upravičenost preostalih omejitev in zahtev in doseči njihovo odpravo. V kratkem naj bi v Ljubljano na obisk prišla tudi pristojna evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager.
Brodnjak je sicer prepričan, da se bo s pretežnim zasebnim lastništvom banka razvijala v smislu korporativnega upravljanja in svobode poslovanja. Svoje storitve je ponudil še naprej.
NLB se bo lahko zdaj potegovala za naziv regijskega prvaka
Prvi mož NLB je dodal, da je banka tako kot celoten slovenski sistem po bančni sanaciji, ki jo je označil za vzorčno, v zelo dobri kondiciji in da je sistemsko pomembna institucija poleg Slovenije še v petih državah. Tudi v prihodnje ima po njegovih besedah v regiji, kjer deluje, zelo velike ambicije. Skupina deluje na trgih Srbije, Črne gore, BiH, Kosova in Makedonije, Brodnjak si želi, da bi enkrat vanjo lahko vključili tudi Hrvaško, ki je za slovensko gospodarstvo v regiji najpomembnejši trg.
Banka se bo zdaj, tako Brodnjak, lahko potegovala za naziv regijskega prvaka. Za to ima kot sistemska družba, ki pozna zgodovino, kulturo in mentaliteto na območju nekdanje Jugoslavije potencial. Zagotovil pa je, da bo delovala premišljeno in zasledovala dolgoročne cilje ter zagotavljala gospodarsko stabilnost.
Državni sekretar na ministrstvu za finance Metod Dragonja je poudaril, da je Slovenija s to transakcijo izpolnila prvi, najpomembnejši del zavez Evropski komisiji, vezano na dodelitev državne pomoči v 2013. "Slovenija je jasno pokazala, da danes zaveze spoštuje. Kredibilnost, ki jo je država pridobila s tem, bo pozitivno prispevala k bonitetni oceni države in banke," je poudaril.
'Pomemben dan za slovenski kapitalski trg'
Predsednica uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH) Lidija Glavina je napovedala, da bo SDH nadaljeval prodajo preostanka delnic do konca 2019. "Uspešno smo zaključili prvi korak privatizacije NLB. Kljub zelo zahtevnim razmeram na finančnih trgih so se za nakup odločili mednarodno priznani finančni investitorji," je povzela. Kupnina znaša 609 milijonov evrov, v njej še ni kupnine iz stabilizacijskih delnic v višini 61 milijonov evrov. Dodala je, da NLB ostaja "samostojna slovenska finančna institucija".
"To je pomemben dan za slovenski kapitalski trg," pa je poudaril predsednik uprave Ljubljanske borze Aleš Ipavec in spomnil, da smo v preteklosti izgubljali kredibilnost, ker "smo podobne zgodbe delali s figo v žepu". Cene, ki jo je za delnico NLB iztržila država, ne more komentirati. "Nekateri so nezadovoljni, da je prenizka. A trg bo kmalu pokazal, koliko je delnica vredna," je dodal.
Na londonski borzi kar nekaj zanimanja
NLB pa je z današnjim dnem postala tudi prva slovenska družba, katere delnice kotirajo na borzi v Londonu, so izpostavili v London Stock Exchange. "Današnja kotacija delnic NLB v Londonu, prva s strani slovenskega podjetja, je pomemben mejnik," je dejal izvršni direktor družbe London Stock Exchange Nikhil Rathi. Postopek javne ponudbe delnic za NLB, v skladu s katerim so delnice uvrščene tudi na londonsko borzo, po njegovem potrjuje vlogo te borze kot vodilnega svetovnega prizorišča in partnerja za mednarodne izdajatelje, predvsem za banke.
V uradno kotacijo urada za finančni red Združenega kraljestva in v trgovanje na glavnem trgu Londonske borze za uvrščene vrednostne papirje so pod imenom NLB uvrščena globalna potrdila o lastništvu (GDR). Gre za prenosljiv vrednostni papir, ki ga izda banka in služi kot nadomestni finančni instrument za delnice nekega tujega podjetja, s katerimi se trguje v tujini. Vsako delnico sestavlja pet GDR. Razpon ponudbene cene v GDR je tako določen pri 10,30 evra.
Promet je danes do približno 15.30 dosegel okoli 12 milijonov evrov, tečaj pa je pridobil približno 11 odstotkov in se oblikoval pri okvirno 11,47 evra.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.