
Skupina 38 poslancev je v ponedeljek po hitrem postopku v parlamentarni postopek vložila predlog sprememb zakona, s katerim bi za tri leta preložili poenotenje embalaže tobačnih izdelkov.
Predlagatelji sprememb zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, pod njim je prvopodpisani poslanec NSi Jernej Vrtovec, predlagajo predvsem preložitev uvedbe enotne embalaže iz leta 2020 na leto 2023. Predvidevajo tudi ustanovitev sklada, prek katerega bi se trošarine iz prodaje tobačnih izdelkov namenile za programe preprečevanja kajenja.
Po navedbah predlagateljev je Slovenija v tem ukrepu osamljena. Opozarjajo tudi, da enotna embalaža ne zmanjšuje uporabe tobaka, povečuje pa uporabo ponarejenih izdelkov, tihotapstvo in zmanjšuje trošarinske prihodke. Opozorili so na morebitno zmanjšanje prihodkov iz prodaje tobačnih izdelkov v obmejnih in tranzitnih prodajalnah.
Inštitut Utrip je predstavil rezultate francoskih znanstvenih raziskav o vplivu enotne embalaže na zmanjševanje kajenja. Francozi so namreč ugotovili, da je zaradi enotne embalaže in višje cene v Franciji v zadnjih dveh letih od uvedbe ukrepa za 1,6 milijona manj kadilcev.
Lobiranje podjetja Japan Tobacco International
Spomnimo, leta 2017 je državni zbor na predlog zdravstvene ministrice Milojke Kolar Celarc sprejel predlog, da bodo od januarja leta 2020 vse embalaže tobačnih izdelkov enake, torej brez poudarjanja blagovnih znamk. Ministrstvo za zdravje je odločilo, da bodo škatlice zelenorjave barve z oznako pantone 448c. Slikovna in besedna zdravstvena opozorila bi ostala, blagovna znamka pa bi bila zapisana samo enkrat v predpisani pisavi.
Dnevnik poroča o domnevnem lobiranju japonskega podjetja Japan Tobacco International – vodja poslancev SMC Igor Zorčič je dejal: "Nima smisla slepomišiti, oni so nam pripravili podatke."
Na spletni strani Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), kjer beležijo lobistične stike, je razvidno, da je januarja in marca prišlo do več lobističnih stikov predstavnikov podjetja JTI v državnem zboru, ni pa jasno, kdo se je sestal s kom, poroča Dnevnik.
Po informacijah časnika je poslance obiskal Jernej Pavlin, ki je pred tem skrbel za stike z javnostmi v SDS, zdaj pa to delo opravlja v japonskem podjetju JTI. Prvopodpisani poslanec NSi pod predlogom spremembe zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov Jernej Vrtovec je dejal, da Pavlina sicer pozna še iz podmladka stranke krščanskih demokratov, a da nanj ni vplival. Pomembno vlogo je po poročanju Dnevnika igral tudi Gregor Krajc, ki je bil do februarja letos vodja kabineta Mira Cerarja, sedaj pa dela za ameriško tobačno podjetje Philip Morris International.
Na ministrstvu za zdravje vztrajajo, da je enotna embalaža potreben ukrep.
Inštitut Libertas: 'Če DZ ne bo spremenil zakona, bo Slovenija izoliran otok'
Anže Šarabon iz Inštituta Libertas pravi, da so na inštitutu prepričani, da morajo regulatorne ureditve usmerjati dejstva, ne čustva, in da je državljane treba obravnavati kot odrasle, ne otroke. "Pri spremembi zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov ne gre za vprašanje za ali proti tobaku in tobačnim izdelkom. Tukaj gre za zaščito slovenskih gospodarskih interesov in javnih financ," izpostavlja Šarabon.
Poudarja, da bi Slovenija več denarja morala nameniti preventivi in programom za opuščanje kajenja, saj je leta 2018 od 424,1 milijonov evrov trošarinskih prihodkov od tobačnih izdelkov za to namenila zgolj 0,2 odstotka, medtem ko naša severna soseda Avstrija za osveščanje o škodljivosti kajenja porabi 12,5 milijonov letno.

"Poudariti želimo, da nobena od naših sosednjih držav in najpomembnejših slovenskih zunanje-trgovinskih partneric ne pozna tako represivnega ukrepa. V kolikor državni zbor ne bo spremenil zakona, bo postala Slovenija izoliran otok v srednji Evropi, kar bo vodilo v upad prodaje in trošarinskih prihodkov," izpostavlja Šarabon in dodaja, da bodo na slabšem slovenski trgovci in slovenski proračun.
V Inštitutu Libertas navajajo tudi podatke, ki kažejo na neučinkovitost uvedbe enotne embalaže tobačnih izdelkov: "V odgovoru na vprašanje enega od francoskih poslancev na temo enotne embalaže je ministrica za zdravje Agnès Buzyn povedala, da enotna embalaža ni prepričala kadilcev naj prenehajo kaditi. Uradna prodaja cigaret se je v Franciji tako leta 2016 celo zvišala. Tako lahko zaključimo, da enotna embalaža ne privede do zmanjšanja prodaje cigaret."
In kaj je alternativa? "Vedno zagovarjamo izobraževanje in preventivo, zato z veseljem opažamo, da so predlagatelji zakona v njem predvideli poseben namenski proračunski sklad, ki bo namenjen predvsem preventivi na področju tobačnih izdelkov. S tem skladom se bodo znatno dvignila sredstva, ki so namenjena za preventivo," zaključuje Šarabon.
NIJZ: Nedopustno, da prevladjo fiskalni cilji nad zdravjem prebivalcev
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) nasprotuje zamiku uveljavitve enotne embalaže, saj gre za enega od najbolj stroškovno učinkovitih ukrepov za zmanjševanje bremena kroničnih nenalezljivih bolezni.
Ob tem dodajajo, da je nedopustno, da fiskalni cilji prevladajo nad tistimi za izboljšanje zdravja prebivalcev in zmanjšanja stroškov v zdravju. Kot so še opozorili, tobačna industrija v številnih državah poskuša preprečiti izvajanje tega ukrepa ali pa doseči njegovo preložitev.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.