Slovenija

'Uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov'

Ljubljana, 15. 06. 2023 14.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Naravovarstvene cilje na območjih Nature 2000 je treba doseči, ob pripravi programa upravljanja teh območij v 2023–2028 poudarja ministrstvo za naravne vire. Med njimi je izboljšanje stanja vrst na travnikih, kar je povezano z intenzivnostjo kmetovanja na njih. Ukrepi so lahko prostovoljni, a ti v preteklosti niso bili učinkoviti, opozarjajo.

"Pogovori glede reševanja te problematike še potekajo," je danes v izjavi medijem v Ljubljani dejal državni sekretar na ministrstvu za naravne vire in prostor Matej Skočir, potem ko je Sindikat kmetov Slovenije po pogovorih z ministrstvoma za naravne vire ter za kmetijstvo minuli petek objavil, da je vladna stran pristala na spremembo predloga uredbe o programu upravljanja območij Natura 2000 za obdobje 2023–2028, po kateri bi bili ukrepi za kmete prostovoljni.

Skočir je dodal, da "pobudo" še proučujejo in se bodo nanjo ustrezno odzvali.

Poudaril je, da država naravovarstvene cilje mora doseči, med drugim tudi zaradi opomina Evropske komisije, ki se nanaša na nedoseganje ciljev glede travniških vrst in habitatnih tipov. "Ena od možnih rešitev je, da se cilje doseže s prostovoljnimi ukrepi. Žal pa izkušnje kažejo, da na ta način naravovarstveni cilji niso bili doseženi," je dejal.

Traktor
Traktor FOTO: Shutterstock

Nedoseganje teh ciljev pomeni povečevanje tveganja za manjša izplačila pri skupni kmetijski politiki ter morebitno kazen, povezano z morebitno tožbo Evropske komisije, je opozoril Skočir.

Vršilka dolžnosti direktorice Direktorata za naravo na ministrstvu za naravne vire in prostor Katarina Groznik Zeiler je dejala, da nad prostovoljnimi ukrepi ne dvigujejo rok. Je pa opozorila, da plačila Natura 2000 (za omejitve, ki med drugim presegajo ustrezne standarde za dobre kmetijske in okoljske pogoje) temeljijo na obveznih zahtevah, zato so tudi višja kot plačila za prostovoljne ukrepe.

Glede višine plačil Natura 2000 je Groznik Zeilerjeva menila, da jih bodo morali nasloviti kmetijski strokovnjaki in ministrstvo za kmetijstvo pri izvajanju strateškega načrta skupne kmetijske politike. "Strateški načrt je možno spreminjati in ob spremembi je mogoče narediti tudi premislek, ali so bila plačila ustrezno ovrednotena," je dejala.

O morebitnem zvišanju plačil je Skočir dejal, da je to eno od vprašanj v pogovorih, ki potekajo tako med predstavniki vlade in kmetijskih organizacij kot na ravni obeh resorjev.

Pravnega mnenja – ki ga je Zadružna zveza Slovenije naročila pri Inštitutu za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti in po navedbah zveze ugotavlja neustavnost Zakona o ohranjanju narave, posledično pa bi bila omenjena uredba sprejeta brez pravne podlage – ministrstvo ni prejelo, zato ga ne more ocenjevati.

Pravne službe ministrstev za naravne vire in za kmetijstvo ter službe vlade za zakonodajo pa po navedbah ministrstva za naravne vire menijo, da zakon ni neustaven in da vlada lahko predpisuje omejevalne ukrepe.

Glede posledic morebitnega zadržanja izvajanja zakona je državni sekretar dejal, da je težko napovedati, kakšna bo odločitev ustavnega sodišča, če bo vložena pobuda. Uredba je sicer sestavljena iz dveh delov – v prvem delu je sestavljena iz programa upravljanja Nature 2000, ki se lahko sprejme s sklepom vlade, v drugem delu pa te omejitve poslovanja uveljavlja. "Tako da bi se lahko program upravljanja Nature 2000 po dosedanji praksi tudi sprejel, ne da se sprejme tudi obvezni režim, ki je predmet pogovorov," je dodal Skočir.

Predlog programa upravljanja območij Natura 2000 za obdobje 2023–2028 in predlog uredbe o tem programu med drugim določata prepovedi, pogoje in omejitve rabe na območjih Nature 2000 na Planinskem polju in Ljubljanskem barju. Med drugim bi bila za doseganje ciljev programa na določenih travniških površinah od leta 2024 dovoljena košnja le enkrat letno koncu junija, prepovedana bi bila gnojenje in paša ter uporaba fitofarmacevtskih sredstev.

O učinkovitosti ukrepov je Groznik Zeilerjeva dejala, da je pri tako kompleksnih ciljih, kot so ti glede Nature 2000, uvedba strogega režima samo eden od možnih ukrepov. "Če so strokovnjaki ugotovili, da je glavna grožnja npr. intenziviranje kmetijstva – kar v primeru travnikov pomeni, da se jih kosi denimo več kot štirikrat na leto in se jih intenzivno gnoji – in jih začneš bolj ekstenzivno obdelovati, si odstranil eno od glavnih groženj za določeno vrsto," je povedala.

Izkušnje iz različnih projektov in dela javnih služb ohranjanja narave kažejo, da se, ko se odstrani glavne razloge za slabšanje stanja, pokaže tudi uspeh, sicer ne čez noč, v enem letu, v nekaj letih pa, je dodala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mio56
15. 06. 2023 17.42
+1
Niso tolk problem omejitve v Naturi2000...prolem je pri nas nastal, ker so si lokalni zupani jo prvlekli na dvorisce svojih his!! Nemores enega travnika kr dat v Naturo in ropotat kr neke zadeve, sam zato da ti nebo noben gradil hise tam, nebo zlival gnojnice,.... Pa povrh vsega se obcine za to dobijo vsako leto po 10-20 MILJONOV €!!!! Ampak ja najlazje je obtozit vlado pa protestirat proti njej, a da bi v svoji okolici najdu resnicnega krivca...eee to pa ne! Sej Natura se je lep oslisalo leta 2000...ampak takrat je bilo zgolj cilj cim vecjega obmocja spravt notr...zupani dobival dnar, odkupoval te parcele, jih oddajal za vec let v najem ... pol pa prsla direkcija z brusla kaj se lahko in cesa se nesme...zdej pa panika na veliko!
vvvilice
15. 06. 2023 16.49
+2
Slo ima velike površine zamlje, ki ke še pred 50, 70, 100 leti bila obdelana, ker so bile takrat take potrebe. Lahko bi bilo še zdaj tako, bi izvažali kakovostno hrano visoke kategorije, če bi birokracija bila kaj sposobna, kmetje pa bi sledili, seveda če bi bilo za njih zanimivo. Verjamem, da bi bilo, samo znati je treba.
muceli
15. 06. 2023 16.46
+2
Saj niso travnate površine zgolj pašniki. Racimo, da ima vsaka hiša pa tudi blok v povprečju na parceli prostora za cca 200 m2 ... travnika? Ko bo vsak lastnik nepremičnine poskrbel, da se trata okoli hiše ali večstanovanjske stavbe ne bo kosila več kot trikrat letno in bodo tam rastline ki pritičejo naravnim travnikom .... takrat menim, da tudi kmetje ne bodo imeli pravice kosit več kot trikrat letno brez pognojevanja. Imajo torej Katarina Groznik Zeiler, Matej Skočir in pobudniki te ideje okoli svojih domovanj zgolj in samo travo in travniške rože? Stran z angleško travico ... tudi park Tivoli in ostalo ...
zurc
15. 06. 2023 16.28
+2
če bo šlo tako naprej bo kmalu ena tretina slovenije neprehodno grmovje,zgleda da si to ta oblast in raznorazna društva želijo
Nataša Gornjak
15. 06. 2023 16.24
+0
Zakaj ne poveste, da je " društvo za opazovanje ptic, v Brueslu TOŽILO SLO-državo, da ne skrbi zadosti za ptice. Temu Društvu gre predvsem za DENAR. V zadnjih letih so dobili od države preko 14 mio € Za to so tako glasni za DENAR JIM GRE. Sicer pa ima SLO cca 38 % zemlje pod Naturo 2000. povprečje EU je pa 18 % Gremo še mi na povprečje in zmanjšajmo ta delež Slo kmet v v eliki meri kmetuje precej naravno, brez veliko kemije
arafat9
15. 06. 2023 16.11
+7
Vse naj dajo v naturo 2000 da ne bo treba delat, razumem da je natura, ne razumem pa da nobeden vec ne skrbi za to naturo, v obcini ankaran je natura in nic se ne dela… krade se pa na veliko
oježeš
15. 06. 2023 15.57
+3
Kmet vedno skrbi za zemljo, zato se naj njemu prepusti kmečko delo. Boljše bi bilo, če bi postavili omejitve v kmetovanju pri uporabi kemikalij, ostalo naj prepustijo kmetu. In boljše je skrbeti za to, da bomo glede na vse dogajanje v svetu vedno bolj samozadostni v pridelovanju hrane. Tukaj je še veliko za postoriti, Natura pa po pameti. Ni vse tako slabo kot nekateri želijo prikazati, ni pa tako dobro, da se ne bi dalo nič izboljšati. Torej s preudarkom in razumom moramo gledati predvsem na sebe, ne pa podpirati tuje korporacije, katerim je pomembno da pokasirajo čim več denarja s tem, da vlagajo v koristne zadeve čim manj. Naj svoje opravljajo kmetijski strokovnjaki brez političnih nasvetov.
jast123
15. 06. 2023 16.04
nimaš neodvisnih kmetijskih strokovnjakov....bioteh. fakulteta bi to lahko bila
StricKozamurnik
15. 06. 2023 15.54
+8
In kaj naj počne kmet s pestjo slame. Bolje, da se vse skupaj zraste.
cupavec
15. 06. 2023 15.51
+6
Predvidena je labolatorijska hrana, umetna, kao okolju prijazna, zato pa se kmetijstvo zatira. Umetna goriva, umetna hrana, elktro avti... Boj za preživetje tajkunov.
jast123
15. 06. 2023 15.51
+0
imam večji travnik, ki pa ni na območju nature 2000, vendar ga bom pokosil v začetku avgusta, ker se zavedam problema in bi ga morali tudi ostali kmetje, vsem pa je samo za profit ...k. ga gleda....profit
jodr
15. 06. 2023 15.24
+10
Ko bo začelo primanjkovati hrane, takrat se bodo v golobnjaku morda nekateri "streznili" in začeli drugače razmišljati.
Belabreza
15. 06. 2023 15.45
+5
Jodr-Ker imaš spomin zlate ribice, ti povem, da se je ta zakon pisal leta 2000. Zato se tudi imenuje NATURA 2000. Morda se boš spomnil, kdo je vodil takratno vlado. Dr. Golob sigurno ne. 😬
jast123
15. 06. 2023 16.06
-1
potrudil sem se in sem samooskrben, malo več dela, ker nisem specializiram samo na par stvari
Volčji pogled
15. 06. 2023 15.23
+4
VSE se vrti okoli denarja! Ne bodite in ne bodimo naivni. Komu še pa je mar za okolje in varno hrano? Kot vidimo je do ustreznega kompromisa še dolga pot, posuta s cekinčki, daj meni in daj tebi ...
oježeš
15. 06. 2023 16.02
+1
Nam potrošnikom, ki kupujemo hrano je še presneto mar za varno hrano in okolje. In se ne strinjamo, da se nekje v pisarnah pišejo neumnosti, ampak je treba uporabljati razum katerega pač po vseh teh desetletjih in stoletjih preživetja človeka sigurno ne manjka. Tisti, ki imajo ideje kot ideje, naj pač te uresničujejo na sebi in svojcih. S hrano ne kaže glede na vremenske razmere prav dobro v prihodnosti in se je treba le prilagajati naravi ne pa stresati ideološke misli.
vecpani
15. 06. 2023 15.14
+9
Ni problem, da podjetja v zrak, vodo... spuščajo strup- to ni problem,... problem so kmetje, ki 4 na leto kosijo in gnojijo?
mptour
15. 06. 2023 15.07
+9
Seveda so vsi tej tako imenovani strokovnjaki zelo dobro plačani za take blodnje in ne bodo lačni, ko bo začelo primanjkovati hrane. Ostali pa veselo te rožice in travice prežvekovat od avgusta dalje.
bu?e24 1
15. 06. 2023 15.22
+4