Britanski časnik Financial Times je v svojem članku o razmerah v naši državi zapisal, da je Slovenija od prevzema evra leta 2007 postala "šibek člen" evroobmočja. Potem ko je nepremičninski balon naredil luknjo v slovenskih bankah, so se začela pojavljati ugibanja, da bo Ljubljana morala za pomoč zaprositi Bruselj.
Gospodarskim težavam naše države se je po pisanju Financial Timesa pridružila še politična kriza zaradi korupcije v visokih krogih, ki je sprožila proteste. Časnik ob tem navaja nedavne ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije glede 200.000 evrov zasebnega premoženja premierja Janeza Janše, ki naj ga ta ne bi prijavil.
Pahor zanikal, da bi potrebovali pomoč
Predsednik Borut Pahor pa je za omenjeni časnik zanikal, da bi Slovenija potrebovala pomoč EU. Dejal je, da je njegova vlada leta 2009 napačno ocenila resnost finančne krize, a s sprejetjem pokojninske reforme ima Slovenija zdaj potrebna sredstva za boj s primanjkljaji bančnega sistema. "Ni nikakršnega razloga (za finančno pomoč)," je dejal Pahor in dodal, da je prepričan, da ima vlada "dovolj sredstev".

Pahor je obljubil nadaljevanje prizadevanj za pomoč bančnemu sistemu in reforme drugih vidikov gospodarstva, vključno s trgom dela. A uspeh teh prizadevanj je odvisen od krepitve pravne države, je menil.
"Splošen občutek ljudi je še vedno občutek nepravičnosti," je ocenil Pahor. Brez občutka za osnovno pravičnost je težko prepričati državljane, naj sprejmejo druge žrtve. Kot področje, ki si zasluži temeljit pregled pravosodnih oblasti, je navedel zlorabe v zvezi s privatizacijo. "Vse se začne s pravno državo," je dejal Pahor in menil, da je to "ključno za uspeh reform".
Spregovoril je tudi o varčevalnih ukrepih. "Utrujenost je zelo dobra beseda za opis trenutnega razpoloženja v državi," je dejal in dodal, da "moramo končati to strogo varčevanje".
Obenem je dejal, da bo v prihodnje iskal več konsenza. "Mogoče je bila moja napaka kot premierja, da sem mislil, da moram vztrajati pri reformah ne glede na podporo socialnih partnerjev," je povedal. "To sem podcenjeval in plačal veliko ceno," je še dodal Pahor.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.