Novomeški kriminalisti preiskujejo sum kaznivega dejanja zatajitve finančnih obveznosti, v katerega naj bi bilo vpleteno vodstvo Visoke šole za upravljanje in poslovanje Novo mesto (VŠUP NM). Ovadba očita dekanji in prodekanu šole - zakoncema Ani in Marjanu Blažiču - davčno utajo v višini več deset milijonov tolarjev. Gre za novejšo, tokrat anonimno ovadbo.
Na novomeški policijski upravi (PU) so potrdili, da teče preiskava in da se policija s tem primerom že nekaj časa ukvarja. "Preverjamo sum davčne zatajitve," je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik PU Novo mesto Stanislav Smolič. Na novomeškem tožilstvu še niso prejeli ovadbe. "Uradno o zadevi ne vemo nič," je povedal vodja tamkajšnjega tožilstva Bojan Avbar.
Javni ali zasebni?
Že leta 2004 je soustanovitelj šole Janez Usenik podal prvo kazensko ovadbo, takrat zaradi domnevne ponareditve poslovnih listin.
Usenik bremeni vodstvo šole, da je ponaredilo sklep upravnega odbora, na podlagi katerega naj bi se ustanovitelji šole strinjali s prenosom tretjinskega deleža novomeške občine na zasebni zavod Visokošolsko središče Novo mesto, v katerem naj bi imela glavno besedo družina Blažič. "O obstoju tega sklepa takrat sploh nisem vedel, kaj šele, da bi se s prenosom ustanoviteljskih pravic občine na zasebni zavod tudi strinjal," je za 24ur.com povedal Usenik. Leta 1999 je takratnemu novomeškemu županu Antonu Starcu (LDS) ponudil, da občini podari svoj tretjinski ustanovitveni delež, ker je menil, da bi občina morala ostati ustanoviteljica, vendar Usenik od župana ni dobil niti odgovora.
Dekanja šole Ana Blažič zavrača očitke, češ da je Usenik samo eden od članov upravnega odbora, odločitev o prenosu občinskega deleža na zasebni zavod pa naj bi bila podprta z večino glasov.
Skrivnostni predsednik upravnega odbora
Visoka šola za upravljanje in poslovanje je bila ustanovljena leta 1997, po Usenikovih besedah kot javni zavod, medtem ko dekanja trdi, da je bila ustanovljena kot zasebni zavod.
Na prošnjo, da bi nam posredovala ustanovitveni akt, je Blažičeva odgovorila, da se mora o tem najprej posvetovati s predsednikom upravnega odbora Visokošolskega središča v Novem mestu. Ko smo želeli izvedeti, kdo je predsednik upravnega odbora, nam je dekanja povedala, da nam tega podatka ne more posredovati. Sicer pa je med ustanovitelji visokošolskega središča, tako dekanja, "devetnajst pomembnih gospodarskih subjektov".
'Šnelkurzi' in zaposlovanje sorodnikov
"Ni bil namen, da bi šola bila zasebni zavod," trdi Usenik, ki se je zaradi tega kmalu po ustanovitvi šole razšel z zakoncema Blažič. "Ne strinjam se s 'šnelkurzi' in lahkotnim podeljevanjem diplom," je povedal Usenik. 'Šnelkurzi', po slovensko 'hitri tečaji', naj bi ga spominjali na prakso nekdanjih političnih šol za člane Zveze komunistov, to pa naj bi "krnilo ugled šole v javnosti", pravi Usenik. "Gospod Usenik je zadnji človek, ki bil lahko ocenjeval kvaliteto našega dela," je ogorčena dekanja."Naše diplomante imamo na vrhunskih položajih v državi."
Šola naj bi bila na slabem glasu tudi zaradi zaposlovanja sorodnikov. Dekanja Blažičeva je potrdila, da se je na šoli zaposlena tudi njena hčerka Jasmina Starc. "Prijavila se je na razpis, zaposlitev pa je dobila, ker je izpolnjevala vse pogoje," je povedala dekanja, za svojega moža, prodekana Marjana Blažiča pa pravi, da "je zaposlen drugje".
Gre za politično gonjo?
Dekanja trdi, da so šolo ustvarili "z lastnim denarjem, zato smo neodvisni in nestrankarski", sedanji župan Boštjan Kovačič pa naj bi naredil premalo za razvoj visokega šolstva v Novem mestu. Še več, Kovačič si prizadeva ustanoviti univerzitetno in raziskovalno središče, pri tem pa ne upošteva interesa obstoječega Visokošolskega središča NM. Kampanja proti vodstvu šole naj bi bila povezana s prizadevanjem političnih strank, da bi "skozi stranska vrata prišla v našo šolo", pravi Blažičeva. "To je čista politična gonja, ki traja že štiri mesece."
"Te obtožbe so povsem nerealne," odgovarja župan Boštjan Kovačič. "Mestna občina je doslej za razvoj visokega šolstva namenila skoraj 100 milijonov tolarjev." Znesek naj bi vključeval tudi sredstva, s katerimi je mestna občina omogočila ustanovitev in zagon zasebne visoke šole družine Blažič ter akreditacijo Visoke šole za tehnologije in sisteme. Župan pravi, da je občina zagotovila tudi zemljišča za izgradnjo univerzitetnega kampusa, načelno pa meni , da "občine ne sme zanimati zgolj interes zasebnega zavoda Visokošolsko središče".
Zarota iz računovodstva
Dekanja je potrdila, da davčna inšpekcija, ki je januarja prvič obiskala šolo, svojega dela še ni končala. Sicer pa je šolo pred enim mesecem zapustila glavna računovodkinja, za katero Blažičeva trdi, da naj bi Useniku, ta pa kriminalistom in tožilstvu, posredovala podatke o domnevnih nečednostih na novomeški visoki šoli.
"Sama je dala odpoved," je na vprašanje, ali držijo govorice o tem, da je zaradi domnevnega posredovanja podatkov policiji odpustila glavno računovodkinjo, odgovorila Blažičeva. Potrdila je še, da je poleg glavne računovodkinje šolo zapustila še ena uslužbenka, ki naj bi prav tako sodelovala pri domnevni 'zaroti', zato je Blažičeva proti tistim, ki vodilnim v šoli "jemljejo energijo in čas", napovedala pravne ukrepe.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.