Ustavno sodišče je že odločalo o predlogu pobudnice Stranke Slovenskega naroda (SSN), naj do končne odločitve o pobudi SSN prekine zbiranje podpisov za podporo zakonodajnemu referendumu ter zadrži uveljavitev in izvrševanje Zakona o ratifikaciji Protokola o pristopu Republike Hrvaške (RH) k Severnoatlantski pogodbi. Kot je sporočila generalna sekretarka sodišča Jadranka Sovdat, je ustavno sodišče pobudo zavrglo. Pri tem so opozorili, da sodišče tega sklepa ni zavrnilo kot neutemeljenega, ampak kot nesposobnega za obravnavo.
V SSN so na ustavno sodišče namreč naslovili zahtevo za oceno ustavnosti zakona o referendumu. Od njega so zahtevali še, da do ocene odloži izvajanje zakona o ratifikaciji pristopa Hrvaške v Nato, kar pa je sodišče danes zavrnilo.
"Po presoji ustavnega sodišča je treba določbo zakona, ki govori o zadržanju zakonov razumeti tako, da mora pobudnik konkretno navesti, izvrševanje katerih določb izpodbijanega predpisa naj ustavno sodišče zadrži, in izkazati, kakšne težko popravljive škodljive posledice bi sicer nastale," piše v odločbi US. Ustavno sodišče pri odločanju tehta med škodljivimi posledicami, ki bi nastale zaradi nadaljevanja izvrševanja predpisa, in škodljivimi posledicami, ki bi nastale zaradi začasnega zadržanja izvrševanja izpodbijanih določb.
Prekinitev zbiranja podpisov za podporo referendumu o Zakonu o ratifikaciji ter zadržanje uveljavitve in izvrševanja Zakona o ratifikaciji bi lahko pobudnica dosegla, če bi ustavno sodišče začasno zadržalo izvrševanje ustreznih določb Zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Vendar pobudnica ni določno predlagala, glede katerih določb zakona naj ustavno sodišče začasno zadrži njihovo izvrševanje. Zato ustavno sodišče njenega predloga ni moglo obravnavati, temveč ga je moralo kot nesposobnega za obravnavo zavreči.
Za zbiranje podpisov še en dan
V SSN še niso v celoti seznanjeni z odločitvijo ustavnega sodišča. Predstavnik stranke Lovro Škrinjarič je povedal, da odločitev sodišča zaenkrat težko komentirajo in ob tem dodal, da je bila zavržena samo pobuda za zadržanje, medtem ko bodo o sami vsebini ustavni sodniki še vedno morali odločati.
Po zadnjih podatkih, ki jih je posredoval Škrinjarič, so v SSN zbrali okoli 1100 podpisov za referendum, o številki 1300 iz preteklega tedna pa naj bi jih napačno obvestili odgovorni. Kot je dejal Škrinjarič, nad številko niso razočarani, glede na to, da se je proti referendumu izrekla skoraj celotna slovenska politika vključno s predsednikom vlade in predsednikom republike.
Škrinjarič je ob tem dodal, da rok za zbiranjem podpisov teče normalno naprej in se izteče v četrtek, nato pa morajo v sedmih dneh o tem obvestiti državni zbor. Na vprašanje, ali to nameravajo storiti takoj, ali pa bodo čakali do zadnjega dne, je odvrnil, da ne gre za zavlačevanje, a jim roki pač omogočajo pravico, da to storijo zadnji dan in s tem "ostalim političnim strankam dajo možnost, da se v naslednjih sedmih dneh pogovarjajo o tem vprašanju, če se prej niso imele časa".
Hrvaški sabor potrdil Severnoatlantsko pogodbo
Poslanci v hrvaškem saboru pa so medtem danes sprejeli vladin predlog ratifikacije Severnoatlantske pogodbe. S tem so se na Hrvaškem približali sklenitvi postopka o vstopu Hrvaške v Nato. Za Severnoatlantsko pogodbo je glasovalo 119 poslancev, nasprotoval je le neodvisni poslanec Dragutin Lesar.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.