Ustavno sodišče je odločilo tudi, da stranka SD sama nosi svoje stroške postopka. Aktivist Vili Kovačič je pobudo za oceno protiustavnosti delovanja političnih strank Levice in SD naslovil na ustavno sodišče, ki je zadevo obravnavalo absolutno prednostno. Razsodilo je, da je pobuda za oceno protiustavnosti programa Levice in njeno delovanje ter delovanje SD "očitno neutemeljena".

Kovačič Levici očita sporne točke iz programa iz leta 2017, v katerem se stranka zavzema za prenos lastništva podjetij v roke države in lokalnih skupnosti. Medtem pa SD očita nasledstvo "zločinske zveze komunistov" in "poveličevanje totalitarizma".
"Delovanje političnih strank je nujno povezano z uresničevanjem načela ljudske suverenosti, je treba političnim strankam zagotoviti svobodo pri ustanavljanju, pri njihovih programih, pri njihovem delovanju in pri njihovem vplivanju na oblikovanje politične volje. Država mora zagotavljati učinkovito udejanjanje teh predpostavk, sicer pa se mora vzdržati posegov ali vplivov na področje političnih strank. Prepoved njihovega delovanja je lahko le skrajni ukrep," je sodišče zapisalo v obrazložitvi.
"Mirno zavzemanje za spremembo določene ustavne ureditve ali sprejetje protiustavne zakonske ureditve, ki se ne nanaša na jedro svobodne demokratične ureditve (1. člen v zvezi s 63. členom Ustave), ne more pomeniti protiustavnosti delovanja oziroma akta politične stranke, ki bi zahtevalo razveljavitev akta stranke, prepoved njenega delovanja ali celo izbris iz registra političnih strank."
Dodali so še: "Očitana dejanja strank SD in Levice oziroma izpodbijane določbe programa Levice očitno ne ogrožajo vrednot človekovega dostojanstva, ki jih varuje 63. člen Ustave, in prav tako ne pomenijo ustavno nedopustnega načina delovanja. Zato so navedbe pobudnika o protiustavnosti delovanja strank SD in Levica ter posameznih določb programa stranke Levica očitno neutemeljene in je Ustavno sodišče pobudo zavrnilo."

Predsednica SD Tanja Fajon je ob odločitvi sodišča dejala, da je vesela in dodala, da je bilo takšno postopanje pričakovano. "Šlo je za očitno nagajanje vladajoče strukture nasprotnikom, svojim političnim tekmecem. Ustavni sodniki so spoznali, da socialni demokrati ne kršimo ustavne ureditve. To je zelo pomembno. Socialni demokrati smo stranka naprednih idej, zagovarjamo socialno pravičnost, demokracijo in zelo samozavestno vstopamo tudi v čas volilne kampanje. Ta poteza ustavnega sodišča danes je dokaz, da smo stranka, ki si zasluži svoje vrednote, svoje ime socialna demokracija in pa glas volivk in volivcev."
Tudi v Levici so bili prepričani, da ni namen pobude "nič drugega kot pred volitvami z neosnovanimi obtožbami proti stranki vplivati na volilno kampanjo in volitve". Koordinator Levice Luka Mesec je dejal, da je sodišče odločilo, da v njihovem programu in delovanju ni nič protiustavnega. Dodal je, da je ustavno sodišče zaznalo intenco predlagatelja in to je, kot so zapisali: "Zavedati se je treba nevarnosti zlorabe prava z namenom izločanja protikandidatov iz volilne tekme oziroma nasploh iz političnega življenja." SDS tako želi konkurenco diskreditirati in eliminirati, poskušali so jih izločiti iz predvolilne tekme, je dodal Mesec. "Smo stranka, ki se najodločneje bori proti korupciji, revščini in avtoritarizmu."
O zadevi so odločali ustavni sodniki Matej Accetto, Rok Čeferin, Klemen Jaklič, Rajko Knez, Špelca Mežnar, Marijan Pavčnik, Rok Svetlič, Marko Šorli in Katja Šugman Stubbs. Sklep o neutemeljeni pobudi so sprejeli s šestimi glasovi proti trem - proti so glasovali Jaklič, Svetlič in Šorli. Sodnika Jaklič in Svetlič sta dala odklonilni ločeni mnenji, sodnica Mežnar pa pritrdilno ločeno mnenje.