Ustavni sodniki so soglasno odločili, da bi imel lahko referendum o sodniških plačah protiustavne posledice, in sicer, če bi bila povišanja sodniških plač zavrnjena. Protiustavne posledice bi po mnenju Ustavnega sodišča nastale, če bi ljudje na referendumu glasovali za zavrnitev novele zakona o sistemu plač v javnem sektorju in novele zakona o sodniški službi, ki sodnikom med drugim tudi zvišuje plače.
Za presojo, ali bi imel lahko referendum o omenjenih zakonih protiustavne posledice, so glasovali koalicijski poslanci, ki so noveli zakonov tudi podprli. Tako je državni zbor kot institucija Ustavno sodišče povprašal za mnenje.
Na ustavnem sodišču v obrazložitvi odločitve pravijo, da je sodišče 11. decembra 2008 že drugič ugotovilo protiustavnost zakonske ureditve plač sodnikov (prvič je to ugotovilo leta 2006), državni zbor pa je za odpravo tega protiustavnega stanja sprejel omenjeni noveli zakonov. Ker je opozicija vložila zahtevo za zakonodajni referendum, pa zakona še ne veljata.
To pomeni, da se zaradi neizvršitve odločbe ustavnega sodišča nadaljuje protiustavno stanje, s čimer državni zbor krši načela pravne države in načelo delitve oblasti, pravijo na ustavnem sodišču.
MP: Odločba zaključuje sistemsko urejanje plačnega položaja sodnikov
Iz ministrstva za pravosodje pa so sporočili, da ta odločba zaključuje sistemsko urejanje plačnega položaja sodnikov in da je s tem dokončno vzpostavljena polna finančna neodvisnost sodnikov, urejene razmere pa so po njihovem mnenju nujni pogoj za to, da se uveljavi reforma sodstva, o kateri trenutno odloča državni zbor.
Reforma je osredotočena na načrtovanje, merjenje in ocenjevanje poslovnih rezultatov, na vzpostavitev časovnih standardov poslovanja sodišč, na specializacijo sodnikov, zlasti v zadevah gospodarskega kriminala in v družinskih sporih, ter na zagotavljanje strankam prijaznih alternativnih postopkov reševanja sporov, predvsem mediacijo, še pravijo na ministrstvu za pravosodje.
Hkrati pa na ministrstvu sedaj pričakujejo tudi dokončno prekinitev sodniške stavke, k čemur se je stavkovni odbor tudi javno zavezal.
Roblekova: Sodniška stavka bo končana takoj, ko bosta noveli objavljeni v uradnem listu
Sodniško društvo pozdravlja odločitev ustavnega sodišča glede referenduma o sodniških plačah, je v odzivu povedala predsednica društva Janja Roblek. Ob tem je kot predsednica stavkovnega odbora sodnikov zagotovila, da bo sodniška stavka prekinjena takoj, ko bosta noveli, na kateri se je nanašal referendum, objavljeni v uradnem listu.
Vsakršna drugačna odločitev, kot jo je danes sprejelo ustavno sodišče, bi bila po besedah Roblekove za Slovensko sodniško društvo presenečenje, saj ne bi temeljila na sami ustavi. Če bi namreč do referenduma prišlo, bi bil to po njihovem referendum, na katerem bi državljane spraševali, ali so za to, da se spoštujejo odločbe ustavnega sodišča.
Odločitev ustavnih sodnikov je komentiral tudi predsednik vrhovnega sodišča Franc Testen, in dejal, da je takšno odločitev pričakoval.
Na odločitev sodišča pa so se odzvali tudi predstavniki parlamentarnih strank.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.