Po neuradnih informacijah časopisa Delo se je podpora na Ustavnem sodišču nagnila v podporo zadržanja novele Zakona o RTV Slovenija. To naj bi podprlo pet sodnikov, trije pa naj bi bili proti. Po naših neuradnih informacijah so glas v podporo zadržanju izvajanja zakona dali predsednik sodišča Matej Acceto, Marko Šorli, Klemen Jaklič, Rajko Knez in Rok Svetlič. Proti zadržanju pa so bile sodnice Špelca Mežnar, Katja Šugman Stubbs in Neža Kogovšek Šalamon.
Na ustavnem sodišču se na številne špekulacije, ki krožijo tako v političnih kot tudi pravniških krogih, ne želijo odzivati. Neuradno pa nam je le uspelo izvedeti, da lahko do ponedeljka ustavni sodniki svojo odločitev še spremenijo.
Odločili naj bi se sicer za delno zadržanje zakona; do katerih delov naj bi imeli zadržke, pa ni povsem jasno. Naše neuradne informacije gredo sicer v smeri, da z delnim zadržanjem sodišče implementacije zakona ne bi ustavilo. Tako bi lahko imenovanja članov novega 17-članskega sveta zavoda teklo naprej.
Iz zadeve je bil sicer že pred časom izločen ustavni sodnik Rok Čeferin, kar pomeni, da je odločitev v rokah osmih sodnikov.
Pobudo za oceno ustavnosti novele s predlogom za začasno zadržanje je vložilo več vodilnih na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) s prvopodpisanim predsednikom programskega sveta Petrom Gregorčičem. Vlagatelji pobude izpodbijajo določbe, po katerih so z začetkom uveljavitve omenjene novele decembra lani prenehali mandati članov programskega in nadzornega sveta, generalnega direktorja in direktorjev televizije in radia. To se je po njihovem opozorilu zgodilo brez ugotavljanja pogojev, ki so sicer predpisani za prekinitev teh mandatov.
Programski in nadzorni svet v skladu z novelo nadaljujeta delo do imenovanja 17-članskega sveta zavoda v skladu z novelo, generalni direktor kot vršilec dolžnosti do imenovanja uprave v skladu z novelo, oba direktorja pa prav tako kot vršilca dolžnosti do imenovanja novih direktorjev radia in televizije.
Po mnenju pobudnikov se s tem krši tako ustaljena praksa ustavnega sodišča kot sodna praksa sodišča EU in Evropskega sodišča za človekove pravice. Kot ocenjujejo, bodo zaradi izvajanja novele in prekinitve mandatov nastale nepopravljive posledice, zato so predlagali absolutno prednostno obravnavo in začasno zadržanje novele.
Varuh za člana sveta RTVS imenoval Gorana Forbicija
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je po vseh prispelih vlogah nevladnih organizacij s področja človekovih pravic sklenil v svet RTVS imenovati direktorja Centra za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS) Gorana Forbicija. Javni poziv nevladnim organizacijam s področja varstva človekovih pravic in svoboščin za imenovanje člana sveta RTVS objavil 13. januarja. Obravnaval je vse predloge, ki so z zahtevanimi podatki in dokazili prispeli na njegov naslov.
Na poziv se je odzvalo osem nevladnih organizacij, od tega jih je šest v imenovanje predlagalo Forbicija. To so bili Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), Društvo SOS, Zavod Open, Zveza prijateljev mladine Slovenije, Mirovni inštitut in Društvo za nenasilno komunikacijo. S kandidatom, ki je edini oddal popolno vlogo in izpolnjuje vse razpisne pogoje, je varuh Svetina opravil pogovor in ga sklenil imenovati v svet RTVS. Sklep o imenovanju je že objavljen tudi v Uradnem listu.
Mandat člana iz vrst nevladnih organizacij s področja varstva človekovih pravic glede na žreb, ki ga je opravila predsednica republike Nataša Pirc Musar, traja štiri leta.
Kdo je Forbici?
Forbici, po izobrazbi filozof in zgodovinar, deluje v nevladnem sektorju več kot 20 let. Bil je sodelavec Mirovnega inštituta in v letu 2004 koordinator izobraževalnega projekta Delavsko-punkerska univerza. V njegovem okviru je z organizacijo predavanj in bralnih seminarjev ter urejanjem zbornikov predavanj prispeval k razvoju neodvisne kritične misli in aktivnemu izobraževanju študentov o najsodobnejših teoretskih in političnih temah, spregledanih v osrednjih izobraževalnih institucijah.
Kot direktor CNVOS že več kot deset let udejanja, zagovarja in brani človekove pravice in temeljne svoboščine, zlasti pravici do združevanja in do sodelovanja pri upravljanju javnih zadev. Od leta 2015 predava o teh temah na Upravni akademiji ministrstva za javno upravo, kot svetovalec in predavatelj o udejanjanju pravice do sodelovanja v upravljanju javnih zadev pa deluje tudi v Svetu Evrope in Organizaciji za gospodarsko sodelovanje in razvoj.
V skladu z novelo zakona o RTVS, potrjeno na novembrskem referendumu, bo 17 članov. Šest bo predstavnikov zaposlenih, ki jih bodo ti izbrali iz lastnih vrst, 11 članov pa bo predstavnikov javnosti. Med njimi bo Forbici. Predsednica republike Nataša Pirc Musar je na podlagi poziva registriranim verskim skupnostim imenovala predstavnico Evangeličanske cerkve Klaudijo Sedar, Informacijski pooblaščenec pa na podlagi javnega poziva organizacijam, dejavnim na področju medijev, razvoja informacijske družbe in zagotavljanja transparentnosti, Špelo Stare.
Novela nadalje določa, da po enega člana imenujeta italijanska in madžarska narodna skupnost, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Olimpijski komite Slovenije, Svet za trajnostni razvoj in varstvo okolja ter krovna organizacija invalidskih organizacij, dva člana pa Nacionalni svet za kulturo.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.