Ustavno sodišče bo v četrtek predvidoma obravnavalo predlog za izrek mnenja o skladnosti arbitražnega sporazuma med Slovenijo in Hrvaško z ustavo. Za zdaj ni znano, ali bodo sodniki v zvezi s sporazumom tudi sprejeli kakšno odločitev.
Ustavno sodišče je sicer o predlogu za izrek mnenja o skladnosti arbitražnega sporazuma o meji s Hrvaško z ustavo v preliminarni obravnavi za zaprtimi vrati razpravljalo že 21. januarja. Ustavno sodišče sicer to vprašanje obravnava "absolutno prednostno", po pričakovanjih pa naj bi mnenje sprejelo še v marcu.
Za presojo skladnosti je na Ustavno sodišče podala predlog vlada
Potem ko sta Slovenija in Hrvaška 4. novembra lani podpisali arbitražni sporazum, je vlada ustavno sodišče zaprosila za mnenje o njegovi skladnosti z ustavo. Vprašala ga je, ali je točka 3a sporazuma, ki arbitražnemu sodišču nalaga določitev meje na kopnem in morju na zavezujoč način in kot dokončno rešitev spora, v skladu s 4. členom ustave. Ta določa, da je Slovenija ozemeljsko enotna in nedeljiva država. Vprašala ga je tudi, ali je točka 3a v skladu z drugim razdelkom temeljne ustavne listine, ki določa, da so mednarodno priznane državne meje tudi meje nekdanjih republik SFRJ.
Vlada je nato sodišču na njegovo zahtevo poslala pomisleke strokovne in druge javnosti, zaradi katerih je ustavno presojo tudi zahtevala. Sodišču je tudi posredovala pripravljalna in druga gradiva, ki so povezana s pripravo, podpisom ali ratifikacijo sporazuma.
Ustavni sodnik Ernest Petrič, ki je v postopku sodnik poročevalec, naj bi po poročanju medijev pridobil tudi mnenja več pravnih strokovnjakov glede temeljne ustavne listine in možnih izhodov ob morebitnem neskladju sporazuma z ustavo. Vlada je nato sodišču posredovala svoje stališče do teh mnenj.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.