Slovenija

Ustavno sodišče razveljavilo določbe o upokojevanju starejših delavcev

Ljubljana, 17. 12. 2021 12.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Natalija Švab
Komentarji
171

Ustavno sodišče je razveljavilo določbe zakona o delovnih razmerjih in zakona o javnih uslužbencih glede upokojevanja starejših delavcev. Določilo je sicer izpodbijalo sedem reprezentativnih sindikatov in zagovornik načela enakosti. Minister Janez Cigler Kralj pravi, da odločitev spoštujejo.

Ustavno sodišče.
Ustavno sodišče. FOTO: Miro Majcen

Na podlagi sporne določbe je lahko delodajalec iz poslovnega razloga delavcu odpovedal pogodbo o zaposlitvi, pri čemer pa mu poslovnega razloga ni bilo treba utemeljevati, če je delavec izpolnjeval pogoje za starostno upokojitev.

Predlagatelji so ocenili, da gre za poseg v pravico do nediskriminacijske obravnave na podlagi starosti, ukrep pa naj bi starejšim delavcem bi prekomerno omejeval dosedanje varstvo pred neupravičenimi enostranskimi odpovedmi delovnega razmerja, pravico do dostojnega dela, ekonomske samostojnosti in neodvisnosti ter pravico do učinkovitega pravnega sredstva. 

Zakonodajalcu so očitali, da ni preveril in izkazal, da zasledovanih ciljev ne bi bilo mogoče doseči z drugimi, ustreznejšimi in predvsem milejšimi ukrepi. Ocenili so tudi, da  je izpodbijana ureditev v neskladju s prepovedjo diskriminacije na podlagi gmotnega stanja in da socialna varnost ob upokojitvi ne more biti razlog za manj ugodno obravnavo v zvezi z odpovedjo pogodbe o zaposlitvi. Šlo naj bi tudi za poseg v pravico do varstva pred posredno diskriminacijo za tisto skupino delavcev, ki zaradi osebnih okoliščin niso mogli doseči več kot 15 let zavarovalne dobe. Prav tako so menili, da bi izpodbijana ureditev delodajalcu omogočala, da starejšega delavca obravnava zgolj kot sredstvo ("strošek"), ki se ga lahko znebi kadar koli po izpolnitvi upokojitvenih pogojev, kar pa posega tudi v pravico do osebnega dostojanstva delavcev. 

Ustavni sodniki so v svoji odločitvi med drugim zapisali, da mora za odpoved obstajati utemeljen razlog, povezan s sposobnostjo ali obnašanjem delavca ali z operativnimi potrebami konkretnega delodajalca, ki upravičuje odpoved. Če zakonski razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi teh vsebinskih zahtev ne izpolnjuje, potem v konkretnih primerih ne more biti utemeljen razlog za odpoved. "Navedbe zakonodajalca, da je izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine veljavni odpovedni razlog iz poslovnega razloga, ne da bi bilo treba konkretnemu delodajalcu odpoved utemeljiti, ker naj bi utemeljevanje odpovedi zanj pomenilo administrativno breme, ne izpolnjuje teh vsebinskih zahtev," pravijo.  "Izključitev obveznosti delodajalca, da utemelji poslovni razlog, pa delavce, pri katerih bi na podlagi izpodbijane ureditve prišlo do odpovedi, tudi prikrajša za ustrezno delovnopravno varstvo glede prenehanja delovnega razmerja, saj izpodbijana ureditev ne omogoča vsebinskega preizkusa utemeljenosti razloga za odpoved," so še opozorili. 

"Odpovedi pogodb o zaposlitvi, ki so bile delavcem vročene na tej podlagi in katerih učinkovanje je bilo zadržano s sklepom št. U-I-16/21 z dne 18. 2. 2021, so z razveljavitvijo izpodbijane ureditve prenehale pravno veljati in učinkovati," so še dodali. 

Na ministrstvu za delo odločitev ustavnega sodišča spoštujejo, za sindikate pričakovana

"Ukrep sporazumnega nadaljevanja ali prekinitve delovnega razmerja zaposlenim ob izpolnitvi pogojev za starostno pokojnino je bil sprejet v obdobju, ko je bil trg dela zaradi korona krize zelo prizadet, v tem času pa se je precej povišala brezposelnost, zlasti med mladimi," je v pisnem odzivu na odločitev ustavnega sodišča pojasnil minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj.

Po njegovih navedbah je bil namen ukrepa na eni strani mladim zagotoviti lažji prehod na trg dela, z zaposlovanjem mladih in delovno aktivnih posameznikov pa dolgoročno pozitivno vplivati na gospodarsko rast, kar je bilo ključno z vidika okrevanja gospodarstva zaradi korona krize. Po drugi strani je, tako Cigler Kralj, ukrep zaposlenim z izpolnjenimi pogoji ohranil možnost ostati v delovnem razmerju ali se zaposliti pod drugačnimi, lahko tudi boljšimi pogoji."Ukrep je torej starejšim omogočal ohranjanje delovne aktivnosti, in sicer na prilagojenih in kakovostnih delovnih mestih," je zapisal minister, po navedbah katerega so na ukrep dobili izjemno pozitivne odzive s strani gospodarstva.

Kot je navedel Cigler Kralj, na ministrstvu odločitev ustavnega sodišča spoštujejo. "Se bomo pa še naprej trudili zagotavljati pogoje za odziven trg dela, kot nam to uspeva med krizo, ko smo z ukrepi ohranili skoraj 300.000 delovnih mest in sedaj, ko beležimo rekordno zaposlenost in od leta 2008 najnižje število brezposelnih," je sklenil minister.

Sindikat pozdravljajo odločitev

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije, Konfederaciji sindikatov javnega sektorja Slovenije in Konfederaciji sindikatov Slovenije Pergam pa so v odzivih zapisali, da so odločitev pričakovali in jo pozdravljajo. V KSS Pergam ob tem ugotavljajo, da je ustavno sodišče v okviru preizkusa skladnosti izpodbijanih določb pritrdilo ključnim argumentom sindikalnih central, zlasti neskladje z mednarodnimi akti, ki zavezujejo Slovenijo.

V Pergamu ocenjujejo, da gre za pomembno odločitev, "katere teža je spričo dejstva, da je bila sprejeta soglasno, še toliko večja". Ustavno sodišče je po njihovih navedbah s to odločitvijo postavilo jasen standard glede dopustnosti zakonskega urejanja razlogov za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Menijo, da to "utegne imeti daljnosežne učinke tudi pri morebitnih ponovnih predlogih, zlasti s strani delodajalskih organizacij, da se v delovno pravno zakonodajo uvede možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi brez razloga". Kot so dodali, smo bili temu v preteklosti že večkrat priča, sindikati pa so takšnim predlogom vedno doslej ostro nasprotovali.

V odzivu so še poudarili, da so na argumente, ki jim je pritrdilo tudi ustavno sodišče, sindikati opozarjali že v času sprejemanja zakona, medtem ko jim sodelovanje pri pripravi te določbe ni bilo omogočeno. "Odločitev ustavnega sodišča je tako še en lep primer, kaj se zgodi z rešitvami, ki niso oblikovane v socialnem dialogu, o katerih ni javne razprave in ki se sprejemajo brez upoštevanja stroke," so opozorili v Pergamu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (171)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

picijulka1
18. 12. 2021 16.48
Ukiniti je potrebno izplačevanje 40 % pokojnine poleg redne plače. Če si zaposlen si zaposlen in če si upokojenec si pač upokojenec. Tako bi sprostili več kot 30.000 delovnih mest.
noft
17. 12. 2021 19.53
+3
Za 80. rojstni dan dobiš pa ponarejeno diplomo iz Bosne.
kr edn
17. 12. 2021 19.21
+4
Če bi morali delati na kakšnem gradbišču, verjetno nebi delali naprej. Vezanje armature na bloku v 10 nadstropju
maske-so-padle
17. 12. 2021 18.46
+3
Mother Russia
17. 12. 2021 18.08
+8
V naši gospodarski družbi ni izjem. Ko izpolniš pogoje za upokojitev, se ti zahvalijo za sodelovanje. Lahko se upokojiš poldrugo leto prej (dajo te na "čakanje na delo doma"), če se lepo dogovoriš z lastnikom, da svojih delovnih obveznosti nisi več zmožen izpolnjevati; čakanja na proslavo 78 rojstnega dne v službi, tako kot je to v navadi v javni upravi, pa je peri nas, zgolj znanstvena fantastika...
frenk7
17. 12. 2021 17.50
-1
Še ena lumparija te vlade je razveljavljena. Smrt janšizmu,... svoboda narodu.
stumfeta
17. 12. 2021 17.43
+2
Kako mi grejo na jetra vsakič ko rečejo, da odločitev spoštujejo, tako blagohotno, češ, "ne bom se kregal z ustavnim sodiščem".
noft
17. 12. 2021 17.13
-7
Sedaj bo lahko JJ še 30 let PV.
Thinkvision
17. 12. 2021 17.03
+4
a je ta vlada sploh kaj prav naredila
Teofil
17. 12. 2021 16.43
+4
Če delavec ispolnjuje pogoje za upokoitev,lahko dela naprej vendar le v proizvodnji dejavnosti,torej fizična dela,dobro plačano delavno mesto pa naj prepusti mlajšemu sposobnejšemu kadru
LOS - T
17. 12. 2021 16.37
+15
Nihče ne ostane v službi še potem, ko dopolni pogoje za pokoj. Razen seveda brezposlenih in dobro plačanih parazitov po raznih državnih pisarnah. Vsak ki pošteno gara komaj čaka da gre! Tako da vemo, komu ta ustavna presoja koristi.
Specialec
17. 12. 2021 16.44
+8
Podborsky
17. 12. 2021 16.15
+9
Nihce se nebi branil upokojitve, ce bi pokojnina zadoscala za dostojno zivljenje in ne zivotarjenje. Podpiram upokojevanje pri 40 + 60, ce bi veljala za vse, brez izjem. Na prvem mestu so politiki, potem pa naprej. Pa da se znebimo fosilov v parlamentu, kjer eni ze vedrijo 30 let. Vsi, brez izjeme. A to bi slo?
Realni
17. 12. 2021 15.26
+18
Tukaj v vecini ne gre za proizvodne delavce ali za delavce v storitvsh. Gre za javno upravo, profesorje, zdravnike itd.. To ustavno sodišče je prava katastrofa, vemo kdo jih je izvolil.
nikhrast
17. 12. 2021 14.42
-9
Ne vem zakaj folk v Sloveniji tako drvi v penzion, stalno pa berem da so penzije nizke, nekaj tu ne gre skupaj. No, brezposelnost pa skoraj po vsem svetu nizka, vsepovsod iščejo delavce.
mackon08
17. 12. 2021 15.26
+19
nikhrast malo poglej kdo gre v penzijo to so zgarani delavci, ki težko opravljajo svoje delo lenuharji, ki se v službi pretegnejo le tedaj ko pijejo kavico pa nočejo v penzijo. Takšnih se je po odločbi sodišča nemogoče znebiti. Dobrega delavca ne glede na starost nihče ne bi odpustil.
SEHE
17. 12. 2021 15.31
+5
Zdaj je tako, ker je delovnih mest malo, bez dela pa več ali manj nezaposljivi. Zatoje v tem trenutku ta zkaonodaja nesmiselna. Je pa dejstvo, da vsi stari več ne morejo spremljati vseh zahtev poslovanja, predvsem tam, kjer so v poslovanje stalno uvajajo nove tehnologije (tehnološki poklici...). V tem primeru starejši predstavljajo oviro, saj se jih ne da nadomestiti z maljašimi bolj agilnimi, ker recimo podjetje nima laternative. ... agencije ipd pa ne funkcionirajo kot kadrovsko menadžerske ampak samo kot isklani servisi.
nikhrast
17. 12. 2021 15.38
-3
Samo drugje po svetu pa v penziji vsaj polovica folka še opravlja kakšen posel, začasno delo po nekaj ur na teden. Zanimivo gledati delovno silo na Floridi, po supermarketih sami penzionisti, nekaj ekstra zaslužijo vsak teden, pomagajo ti pri pakiranju hrane, samo hočeš jih vprašati če jim lahko ti pomagaš.
plavimil
17. 12. 2021 14.28
+9
Ustavni škodljivci Slovenije in njenih prebivalcev, zdaj bodo pa spet pleničarske matuzale sedele do smrti, namesto, da bi MLADI dobili delo.
Komendator
17. 12. 2021 14.27
+31
Rad bi videl koliko jih iz privatnega sektorja, (ki niso lastniki podjetja), želi delati več kot 40 let?
Komendator
17. 12. 2021 14.22
+32
Ko starci v lagodnih in izredno dobro plačanih službah želijo črpati denar do smrti...
Geres
17. 12. 2021 14.20
+34
V nasi firmi vsi komaj cakajo, da pridejo do penzije. Aja, smo v gospodarstvu. V firmi se res dela, ne pa greje stol.
leon1309
17. 12. 2021 14.20
+14
...potem so pa tu še dodatki za delo tistih, ki že izpolnjujejo pogoje za upokojitev.
zajfa
17. 12. 2021 14.14
+23
Če ne bi bilo na sodiščih cela kupica starih prdcev, bi ta zakon gladko šel skozi, tako pa zaradi 20 starčkov, ki varujejo LJ mafijo trpi celotna država gospodarstvo in prihodne zaposlitve mladih. Tak zakon sploh ne bi bilo potrebno sprejeti. V ustavo bi morali zapisati, da ko dopolniš 40 delovne dobe si zaslužiš "slovensko" penzijo polno radosti in presežkov.
MladInPerspektiven
17. 12. 2021 14.34
+5