Ustavno sodišče je danes sporočilo, da je zadržalo izvajanje zakona o davku na nepremičnine v delu, ki se nanaša na izdajo davčnih odločb. To pomeni, da do končne odločitve ustavnega sodišča odločbe o davku na nepremičnine ne bodo smele biti izdane.
Ustavno sodišče je v postopkih za oceno ustavnosti zakona na zahtevo skupine poslancev, državnega sveta, Mestne občine Koper, Združenja občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije poleg tega sklenilo, da se predlogi za začasno zadržanje v preostalem delu zavrnejo.
Sodišče je zakon v delu, ki se nanaša na izdajo davčnih odločb, zadržalo, ker je ocenilo, da bi izdaja odločb velikemu številu davčnih zavezancev in pričakovano večje število pritožbenih postopkov državi in davčnim zavezancem povzročili precejšnje finančno in organizacijsko breme. Če bi se izkazalo, da je izpodbijana ureditev protiustavna, bi bile te škodljive posledice težko popravljive, je ocenilo.
Ostale aktivnosti, ki jih predvideva zakon, se lahko nadaljujejo. Zato v primeru, da bi se izpodbijana ureditev izkazala za skladno z ustavo, zaradi zadržanja dela glede izdaje odločb v tem trenutku ne morejo nastati škodljive posledice, meni sodišče.
Za zdaj vse vpletene strani zadovoljne
Na ministrstvu za finance pravijo, da so zadovoljni z odločitvijo ustavnega sodišča. Če bi sodišče zadržalo celotni zakon, bi nastale težko popravljive posledice za državni proračun in proračun lokalnih skupnosti. Tako pa je sodišče zadržalo le posamezne določbe. Na ministrstvu upajo, da bo ustavno sodišče o zadevi odločalo absolutno prioritetno, kar bo omogočilo tudi pravočasno odmero davka za leto 2014.
Tudi predsednik SLS Franc Bogovič in podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh sta pozdravila odločitev ustavnega sodišča. Odločitev po Bogovičevem mnenju kaže, da se tako zahtevnih zakonov ne sme sprejemati po nujnem postopku. Meh pa je spomnil, da bi po mnenju OZS zakon še dodatno prizadel številne obrtnike in male podjetnike.
V Skupnosti občin Slovenije pravijo, da pozdravljajo odločitev ustavnega sodišča. Vladi priporočajo, da čas do dokončne odločitve ustavnega sodišča izkoristi za nadaljnje usklajevanje določil zakona o davku na nepremičnine skozi dialog z lokalnimi skupnostmi, saj je le tako mogoče pripraviti ustrezne in prave rešitve za občine in njihove prebivalce.
Odločitev ustavnega sodišča za SDS tudi nezaupnica vladi
Tudi v SDS so pozdravili odločitev ustavnega sodišča. Po besedah poslanke SDS Romane Tomc na neki način pomeni tudi izrečeno nezaupnico pripravljalcu zakona, torej vladi Alenke Bratušek.
V Pozitivni Sloveniji pa imajo seveda povsem drugačen pogled na zadevo. Tudi oni so zadovoljni z odločitvijo, saj med drugum mogoča vladi, da sprejme načrtovane popravke zakona v delu o množičnem vrednotenju nepremičnin, pristojnim državnim organom pa zagotavlja ureditev evidence in pridobivanje vseh potrebnih podatkov za odmero davka.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.