Odločitev ustavnega sodišča o pritožbi Janeza Janše v zadevi Patria, ki jo je večina pričakovala danes, naj bi bila po neuradnih informacijah znana jutri. Ustavni sodniki naj bi sprejeli odločitev že danes, a je še niso objavili, ker še pišejo ločena mnenja.
Čeprav so že včeraj zaokrožile govorice, da bo ustavno sodišče začasno zadržalo izvršitev obsodilne sodbe in bi potemtakem Janša - do konče odločitve ustavnih sodnikov - že danes odkorakal na prostost, se to ni zgodilo.
Scenarijev je več. Sodniki lahko odločijo le, ali bodo zadevo sploh obravnavali. Če jo vzamejo v obravnavo, potem lahko do končne odločitve zadržijo Janševo prestajanje zaporne kazni. Lahko pa se celo zgodi, da sodniki že sprejmejo končno odločitev o ustavni presoji.
Neuradno naj bi bili na vrhu SDS besni na Mira Petka, ki je sinoči na Twitterju Janši zaželel lepe praznike v družinskem krogu in s tem javno nakazal, da ima informacije, da nameravajo ustavni sodniki začasno zadržati Janševo prestajanje kazni. Zdaj menijo, da je sodišče ravno zaradi teh govoric počakalo s svojo odločitvijo, za katero še vedno menijo da bo za Janšo pozitivna.
Matoz odločitvam sodišč očita več kršitev ustave
Kot je znano, je Janša vložil pritožbo zoper sodbo v zadevi Patria. V pritožbi njegov odvetnik Franci Matoz predlaga, naj sodišče zadrži izvršitev sodbe, da bi Janša lahko nemudoma prišel iz zapora. Matoz dosedanjim odločitvam sodišč očita več kršitev ustave, od kršitve enakega varstva pravic, pravice do sodnega varstva, domneve nedolžnosti, načela zakonitosti v kazenskem postopku do načela pravnega jamstva oziroma pravice do obrambe. Matoz zato pričakuje, da bo ustavno sodišče "zaradi več kot očitnih kršitev" pritožbi ugodilo in dosedanje sodbe razveljavilo.
Janša je sicer danes imel dovolilnico za izhod iz zapora v okviru opravljanja poslanske funkcije, so za 24ur.com povedali na Upravi RS za izvrševanje kazenskih sankcij. Na omenjenem uradu so pojasnili, da bi v primeru, da sodišče sprejme za Janšo ugodno odločitev, slednji iz zapora odšel še isti dan. Odločitev sodišča sami ponavadi prejmejo prek faksa in še ustno.
Janša vztrajno ponavlja: Proces proti meni je kršitev človekovih pravic
Nemška tiskovna agencija dpa je sicer ravno danes objavila krajši intervju z Janšo. V intervjuju, ki obsega tri vprašanja in tri odgovore, je Janša dejal, da je proces proti njemu kršitev človekovih pravic, saj da ni konkretnih dokazov o tem, da je prevzel podkupnino v poslu z oklepniki Patria. Poudaril je, da je proces proti njemu montiran, saj da so bili skoraj vsi neposredno vpleteni v afero Patria tako v Sloveniji kot v tujini oproščeni krivde. "Samo jaz sedim v zaporu," je dejal.
Na vprašanje dopisnika dpa Thomasa Breya, kdo po njegovem stoji za kampanjo proti njemu, je Janša dejal, da gre za stare mreže iz časa komunizma, ki nadzirajo državne banke in medije ter jih vodi nekdanji predsednik Milan Kučan.
V ločenem prispevku o Janši, objavljenem pred intervjujem, je dpa objavila tudi odziv Kučana, ki je ocenil, da ima njegov politični nasprotnik fobijo. Ob tem je pojasnil, da posameznik ne more nadzorovati vsega v državi, kot njemu očita Janša.
MVK sprejel odgovor na Janševo ustavno pritožbo zaradi prenehanja mandata
Mandatno-volilna komisija (MVK) je z večino glasov sprejela besedilo Janševega odgovora na ustavno pritožbo zoper sklep o ugotovitvi prenehanja njegovega poslanskega mandata. A kaj se bo zgodilo z odgovorom, je po besedah predsednika MVK Mitje Horvata odvisno od nadaljnjih postopkov pred ustavnim sodiščem.
Predsednik MVK je navedel tudi, da je odgovor pripravljen skladno z razpravo in odločitvijo DZ glede prenehanja Janševega mandata. "Enostavno se držimo tega, kar je doslej že znano, kaj novega s tem v zvezi ni za povedati," je dejal in dodal, da so v odgovoru le nekoliko bolj pojasnjeni razlogi, zakaj DZ o ugotovitvi, da je poslancu prenehal mandat, ne glasuje.
KOMENTARJI (2837)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.