Ustavno sodišče bo na seji v sredo predvidoma obravnavalo pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka o razpustitvi državnega zbora in o razpisu predčasnih volitev.
Potem ko je predsednik republike Borut Pahor razpustil parlament in za 13. julij razpisal predčasne državnozborske volitve, so na ustavno sodišče prispele tri pobude za oceno ustavnosti in zakonitosti omenjenega odloka. Prvo so vložili Krščanski socialisti Slovenije in društvo Davkoplačevalci se ne damo, naslednjo skupina državljanov s prvopodpisano Spomenko Hribar, tretjo pa nepovezani poslanec Ivan Vogrin.
Pobudniki so prepričani, da je rešitev v odloku, da se DZ razpusti s 1. junijem 2014 in so volitve 13. julija, v nasprotju s 1., 3., 43, in 44. členom ustave. Julij je namreč čas poletnih šolskih počitnic in čas poletnih dopustov. Z izvedbo volitev in pred njimi tudi bistvenega dela volilne kampanje, saj bodo zadnji trije tedni že potekali v času počitnic, pa naj bi bila volivcev kršena volilna pravica
Ustavno sodišče bo o vseh treh treh pobudah odločalo na isti seji, predvidoma v sredo. Pričakovati je, da bo o pobudah v sredo tudi odločilo, saj se že v petek, 13. junija, uradno začne volilna kampanja.
Na isto sejo bo predvidoma uvrščena tudi ustavna pritožba predsednika SDS Janeza Janše zoper sodbo višjega sodišča v zadevi Patria.
Janša je bil namreč pravnomočno obsojen na dve leti zapora, njegov odvetnik Franci Matoz pa je na ustavno sodišče vložil ustavno pritožbo. Poziva na prestajanje kazni naj Janša sicer še ne bi prejel, po neuradnih informacijah pa naj bi jo začel prestajati 20. junija.
KOMENTARJI (620)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.