"Veljavni pokojninski zakon, ki je začel veljati z letom 2013, je za nazaj prevrednotil delovno dobo, ki je bila delavcem priznana po prej veljavnem zakonu," je dejal sekretar Sindikata delavcev trgovine Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Ladi Rožič.
Sindikat in zveza sta vložila zahtevo za ustavno presojo dela pokojninskega zakona z namenom, da bi bil čas prostovoljne vključitve v obvezno pokojninsko zavarovanje upoštevan kot pokojninska doba brez dokupa.
Tistih, ki jim je na zavodu za zaposlovanje pretekla pravica do nadomestila za primer brezposelnosti in so si po nasvetu zavoda sami doplačevali pokojninsko dobo, je po Rožičevih besedah približno 11.000 do 14.000.
Poleg teh pa je bilo po njegovem opozorilu še veliko tistih, ki so bili delno upokojeni, delno pa zaposleni. Po izgubi delne zaposlitve so si sami plačevali pokojninsko dobo, da bi po upokojitvi dobivali polno pokojnino. "Ustavna odločba s temi vred zadeva približno 24.000 ljudi," je dejal Rožič.
Veljavni pokojninski zakon po njegovih besedah omogoča starostno in predčasno pokojnino. Prej veljavni zakon predčasne pokojnine ni določal, pač pa je bilo treba za upokojitev izpolniti tako starostni pogoj kot pogoj pokojninske dobe.
Ustavno sodišče je v četrtek sporočilo, da določbi zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki določata pogoje pokojninske dobe brez dokupa, nista neustavni. V veljavi tako ostaja ureditev, po kateri se doba, pridobljena s prostovoljno vključitvijo v zavarovanje, ne šteje v pokojninsko dobo brez dokupa, ki je pogoj za pridobitev starostne pokojnine.
Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki je bila razočarana nad tako odločitvijo, je napovedala, da bo pravico iskala na ustreznem evropskem sodišču.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.