Združenje Povezani smo je novembra 2023 v DZ vložilo 56.267 podpisov za vpis pravice do uporabe gotovine v ustavo. Zavzema se, da bi gotovina kot zakonito plačilno sredstvo obstala ne glede na to, ali bo v prihodnosti morda uveden digitalni denar.
Maja lani so se člani ustavne komisije DZ strinjali o ustanovitvi strokovne skupine, ki bo razpravljala o vpisu uporabe gotovine v ustavo, odločili pa so se tudi pozvati Evropsko centralno banko (ECB), da se opredeli do predloga.
Danes je ustavna komisija obravnavala mnenje strokovne komisije in ECB ter odločala o predlogu za začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo.
Mnenje strokovne skupine je predstavil njen član Miro Cerar, ki je dejal, da gre za zelo specifično določbo, vendar je opredelitev ustavne materije v veliki meri poljubna in suverena odločitev zakonodajalca. Predstavil je tudi mnenje ECB, ki, kot je dejal, načelno pozdravlja glavni cilj osnutka ustavnega zakona, da se okrepi razpoložljivost in sprejemanje gotovine v Sloveniji, vendar ob tem pojasnjuje in ugotavlja, da isti cilj že zasleduje in tudi uresničuje na nek način veljavna ureditev EU, zato je do tega predloga do neke mere zadržana.
Glede na predlog naj bi bil člen, ki govori o pravici do gotovine kot zakonitega plačilnega sredstva, uvrščen v drugo poglavje, a je Cerar v imenu strokovne skupine izpostavil, da bi ga bilo mogoče uvrstiti tudi v tretje poglavje. Poudaril je, da bo v vsakem primeru treba v nadaljevanju postopka, če bo do njega prišlo, natančno preučiti možnosti uvrstitve člena.
"Strokovna skupina meni, da predlagana sprememba ustave ob upoštevanju sedanje monetarne ureditve na ravni EU ni nujna, vendar pa je možna in je lahko utemeljena," je dejal Cerar in izpostavil, da sprememba ustave ni mogoča na hitro.
Pobudnik zbiranja podpisov Ivan Jurgec je predstavil več primerov, ko plačevanje z gotovino v Sloveniji ni mogoče, ter pozval k nadaljevanju postopka. "Upoštevajte voljo ljudstva ter skupaj zaščitimo gotovino, bankovce in kovance kot zakonito plačilno sredstvo na takšen način, da se pravica do uporabe gotovine vpiše v najvišji akt," je dejal.
Člani komisije so se v razpravi strinjali, da se postopek in debata o vpisu uporabe gotovine v ustavo zaenkrat nadaljujeta.
Kot je dejala Meira Hot (SD), gre pri vpisu te pravice v ustavo primarno za preventivo. "S tem v resnici ne kršimo nobenega prava EU, ker gre samo za to, da Slovenija pošlje neko jasno sporočilo institucijam EU, da je pri nas gotovinsko poslovanje ustavno zaščiteno," je povedala. Dodala je, da gre pri tem tudi za zaščito mnogih ranljivih skupin, ki "se bojijo ali pa ne znajo brezgotovinsko poslovati".
Da v tem trenutku Slovenija ne krši predpisov EU, je menil tudi Franc Breznik (SDS). Dodal je, da je vpisu pravice do gotovine v ustavo naklonjen od vsega začetka, glede uporabe gotovine pa je izpostavil tudi svobodo izbire, intimo ter svobodnost razpolaganja s sredstvi.
"Vedno je pomembno, ko tako veliko število državljank in državljanov izrazi mnenje, da si neke spremembe želi," je dejala Lucija Tacer. Na tej točki v Svobodi zato podpirajo nadaljevanje postopka, je dejala. Je pa izrazila nekaj svojih pomislekov, in sicer v katero poglavje bi uvrstili člen o pravici do uporabe gotovine ter glede jedrnatosti in preciznosti zapisa. "Če bi nadgradili ta predlog, bi bil mogoče lahko bolj sprejemljiv za pojem ustavne materije," je dejala.
Nadaljnjo razpravo je podprl tudi Jožef Horvat (NSi), ki je kot zelo pomembno izpostavil podporo predlogu s strani Socialne zbornice Slovenije.
Člani komisije so na koncu soglasno s 15 glasovi za podprli predlog za začetek postopka za vpis uporabe gotovine v ustavo.
Predsednik komisije Horvat je na koncu strokovno skupino prosil, naj kolikor hitro je mogoče posreduje mnenje o osnutku ustavnega zakona s predlogom stališča o osnutku ustavnega zakona.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.