V mestnem odboru SLS Ljubljana župana Zorana Jankovića in ministrico za kulturo Majdo Širca pozivajo, naj ustavita gonjo proti delom Jožeta Plečnika. Kot je pojasnil v. d. predsednika MO SLS Aleš Primc, delovanje župana in ministrice, "ki sta se očitno odločila, da bosta sistematično uničila dela arhitekta Jožeta Plečnika v Ljubljani", spremljajo z veliko zaskrbljenostjo.
Plečnikova tržnica zaradi kapitalskih interesov ni več kulturni spomenik, poudarjajo, skrbi pa jih tudi domnevna prenova Plečnikovega stadiona za Bežigradom. "Čedalje bolj se namreč kaže, da ima investitor pri prenovi namen stadion spremeniti do te mere, da bi od njega v fizičnem smislu ostalo sorazmerno malo, v celoti pa bi izginil Plečnikov duh," je poudaril Primc. To je po njegovem mnenju nedopustno, saj je stadion edinstven pomnik obdobja med obema vojnama in edini Plečnikov športni objekt v Sloveniji, zato ga je treba ohraniti zanamcem. "Strinjamo se, da Ljubljana potrebuje tudi objekt, kakršnega načrtuje gospod Pečečnik, vendar naj ga zgradi na novo na drugi lokaciji," je zapisal.
Ministrica in župan nič ne naredita niti proti propadanju grobnice nekdanjega predsednika Slovenske ljudske stranke in zadnjega kranjskega deželnega glavarja na ljubljanskih Žalah Ivana Šusteršiča, ki je prav tako delo Jožeta Plečnika. Razpadajo tudi Plečnikove zapornice na Ljubljanici, v zelo slabem stanju in zanemarjena je še cela vrsta njegovih del v Ljubljani, je opozoril Primc.
Po prepričanju MO SLS Ljubljana je praksa, ki se v zadnjem času uveljavlja v Ljubljani, da se kulturni objekti kupujejo po ceni, ki ne dosega realne vrednosti zemljišča, na katerem stojijo, kar pa je zelo velika škoda za arhitekturno dediščino Ljubljane. Dogaja se namreč, da novi lastniki bodisi pustijo te objekte propasti in s tem opravičujejo novogradnje na teh parcelah bodisi objekte z rekonstrukcijami, ob nedejavnosti institucij spomeniškega varstva, do te mere spreminjajo, da s prvotno arhitekturo nimajo nobene zveze več, je pojasnil Primc. S tem se Ljubljani po njegovih besedah povzroča neprecenljiva kulturna škoda in tudi zmanjšuje njen turistični potencial.
Zaskrbljeni tudi mestni svetniki SDS
Tudi v svetniškem klubu SDS so zaskrbljeni za usodo tržnice, pod katero naj bi zgradili garažno hišo. "Naglica pri sprejemanju odloka o prenehanju veljavnosti zaščite ljubljanske tržnice očitno kaže na to, da je ministrstvo popustilo pod pritiski kapitala in župana,“ so zapisali v sporočilu za javnost. "Očitno so interesi župana Jankovića mnogo pomembnejši od interesov meščank in meščanov ter posledično mesta Ljubljane, da je kulturno ministrstvo tako na hitro odpravilo “krivico”, ki naj bi se dogodila županu," so prepričani mestni svetniki iz vrst SDS, ki opozarjajo, da ministrica pozablja na krivico, ki jo s tem dela meščanom in sami prestolnici.
"V svetniškem klubu SDS zato pozivamo župana Jankovića, naj ponovno premisli in ovrednoti omenjeni projekt ter njegovo realizacijo na omenjeni lokaciji prekliče, saj za njegovo izvedbo v danem trenutku ni ne zadostnih finančnih sredstev, ne strokovne podpore in ne odobravanja lokalne skupnosti,“ zaključujejo. Jankovićevim trditvam, da med gradnjo podzemnih garaž ne bo nastala nikakršna škoda, saj bo tržnica normalno obratovala, ne verjamejo.
Je moral oditi, ker je stopil v bran Plečniku?
Ob tem se sprašujejo, ali je moral zaradi zagovarjanja interesov kulturne dediščine predčasno oditi generalni direktor Direktorata za kulturno dediščino Damjan Prelovšek, sicer poznavalec Plečnikovega dela. Ministrica ga je namreč razrešila isti teden, kot je podpisala odlok o umiku zaščite Plečnikove tržnice, poudarjajo.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.