Slovenija

Slovenija postala prva država, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih

Ljubljana, 04. 06. 2021 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Poslanci so osmi dan po sprejetju soglasno tudi razglasili ustavni zakon, po katerem se ustava dopolnjuje s pravico do uporabe in razvoja slovenskega znakovnega jezika. Določa pa tudi, da svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon. V veliki dvorani DZ so razglasitev slovesno obeležili in današnji dan označili za zgodovinskega.

Predlog ustavnega zakona je predložila ustavna komisija DZ, njegovo pripravo pa je začela vlada. Poslanske skupine so v današnji predstavitvi stališč izrazile zadovoljstvo, da so naredili zadnji korak za vpis slovenskega znakovnega jezika v ustavo. Poudarili so tudi pomen nadaljnjih korakov pri uresničevanju te ustavne pravice v praksi. Sicer pa so poslanske skupine izrazile zadovoljstvo, da bo gluhim, naglušnim, gluhoslepim lažje pri uveljavljanju enakih možnosti in pri vključevanju v družbo.

Predlog ustavnega zakona bo dopolnil ustavo z novim 62. a členom, ki se glasi: "Zagotovljena sta svobodna uporaba in razvoj slovenskega znakovnega jezika. Na območjih občin, kjer sta uradna jezika tudi italijanščina ali madžarščina, je zagotovljena svobodna uporaba italijanskega in madžarskega znakovnega jezika. Uporabo teh jezikov in položaj njihovih uporabnikov ureja zakon. Svobodno uporabo in razvoj jezika gluhoslepih ureja zakon."

V veliki dvorani DZ so razglasitev ustavnega zakona obeležili s slovesnostjo, nagovori in kulturnim programom. Zbrane so nagovorili predsednik DZ Igor Zorčič, predsednik ustavne komisije DZ Dejan Židan, minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, predsednik Zveze društev gluhih in naglušnih Slovenije Mladen Veršič ter predsednik Združenja gluhoslepih Slovenije DLAN Janko Plesec.

DZ je razglasil ustavni zakon glede pravice do uporabe znakovnega jezika.
DZ je razglasil ustavni zakon glede pravice do uporabe znakovnega jezika. FOTO: Dreamstime

Dan, ki bo ostal zapisan v zgodovino 

Današnja razglasitev ustavnega zakona z vpisom maternih jezikov gluhih in gluhoslepih v ustavo je po ocenah predsednika DZ nedvomno prelomno dejanje in današnji datum bo ostal zapisan v zgodovino. "Pričujoča sprememba najvišjega pravnega akta je dosežek skupnih prizadevanj civilne družbe in vlade kot predlagatelja ter DZ, ki je v končni fazi izglasoval dopolnitev drugega poglavja ustave," je dejal Zorčič. 

Zadovoljen je, da so to storili še pred predsedovanjem Slovenije Svetu EU in pred praznovanjem 30-letnice samostojne Slovenije. S tem, ko sta jezika gluhih in gluhoslepih postala ustavno varovani kategoriji, je po njegovih navedbah postavljen trden temelj za nadaljnje zagotavljanje pravic oseb z okvaro sluha na vseh družbenih ravneh, še posebej na področjih razvoja znakovnega jezika, izobraževanja in zaposlovanja. "In tu se vaše in naše delo šele začenja. Spremembi ustave mora namreč slediti še sprememba družbene miselnosti," je ugotavljal.

Cigler Kralj je poudaril, da je vpis znakovnega jezika v ustavo poseben dosežek na področju invalidskega varstva in človekovih pravic. Pomeni velik korak k zagotavljanju enakih možnosti ter lažjemu vključevanju uporabnikov slovenskega znakovnega jezika in jezika gluhoslepih v družbo. S tem Slovenija sledi Konvenciji o pravicah invalidov. Je primer dobre prakse, saj je z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo za Avstrijo, Finsko, Madžarsko in Portugalsko peta država v Evropi, ki ima znakovni jezik priznan kot ustavno kategorijo, in prva država, ki ima v ustavo vpisan jezik gluhoslepih, je spomnil minister.

Po njegovem mnenju je podan temelj za nadaljnji razvoj in standardizacijo, saj sedanja stopnja priznavanja in razvitosti slovenskega znakovnega jezika ne dosega komunikacijskih zahtev sodobne in na znanju temelječe družbe. Za uporabnike slovenskega znakovnega jezika in uporabnike jezika gluhoslepih je danes resnično zgodovinski dan, je poudaril Cigler Kralj.

Tudi Veršič je poudaril, da je danes zgodovinski dan. Z vpisom znakovnega jezika v ustavo bodo po njegovih navedbah gluhi lahko izboljšali kakovost življenja in bodo enakovredni slišečim. Za gluhe bo v prihodnosti lažje na tudi področju izobraževanja, kar pa pomeni, da bodo dobili lahko dobro službo, je poudaril. Spomnil je, da v šolah doslej niso imeli tolmačev. Sicer pa si bodo, kot napoveduje, v zvezi še prizadevali za izboljšanje položaja gluhih in naglušnih.

Sekretar zveze Matjaž Juhart pa je izpostavil, da je sprememba ustave orodje za uresničevanje tistih zadev, zaradi katerih so pobudo za spremembo ustave sploh dali. Želijo si, da bi razvoj znakovnega jezika financirala država. Prav tako si želijo, da bi se lahko gluhi otroci izobraževali "v svojem jeziku o svojem jeziku".

Slovenija prva država v svetu, ki je v ustavo vključila jezik gluhoslepih

Iz Združenja gluhoslepih Slovenije DLAN so sporočili, da je vpis jezika gluhoslepih v Ustavo RS na evropski in svetovni ravni edinstven in neprimerljiv dosežek, za katerega so si aktivno prizadevali zadnji dve leti. 

Posebne zasluge gredo po njihovih besedah sekretarki Simoni Gerenčer, ki je kot pionirka strokovnega dela z gluhoslepimi in članica Strokovne skupine Ustavne komisije Državnega zbora za vpis znakovnega jezika v ustavo leta 2019 skupaj s sočlani podala pobudo, da se ob dopolnitvi Ustave RS s slovenskim znakovnim jezikom v ustavo vključijo tudi znakovna jezika madžarske in italijanske narodne manjšine in jezik gluhoslepih. 

"Sedaj lahko s ponosom povemo, da je Slovenija postala prva država v svetu, ki bo v svojo ustavo vključila jezik gluhoslepih. S to pomembno gesto je gluhoslepota na državni ravni priznana kot samostojna invalidnost in ljudje z gluhoslepoto kot samostojna skupina invalidov z lastno skupnostjo, kulturo, jezikom in organizacijo," so zapisali in izrazili pričakovanje, da se bo na podlagi vpisa jezika gluhoslepih v Ustavo sprejel tudi zakon, ki bo ljudem z gluhoslepoto dal temeljne pravice in omogočil njihovo emancipacijo.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (48)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Adolph
05. 06. 2021 15.34
Je bilo res nujno potrebno,vecina Slovencev je slepih in gluhih in. . . . .
ivan z Doba
05. 06. 2021 11.55
+1
Gluhoslepota je najtežja oblika invalidnosti.
Nimasmisla
05. 06. 2021 08.07
-1
v realnem življenju pa je vse drugače
Josko Joras
04. 06. 2021 20.20
+1
Slovenija je itak na splošno gluha za ljudi
lotkolba
04. 06. 2021 16.36
-2
Smo tudi edina drzava, kjer je bolje biti slep in gluh, kot pa spremljati aktualno vlado
enakatalena
04. 06. 2021 16.43
+0
Nismo, ampak spremljanje aktualne vlade je isto, kot bi si vsak dan dal šus u glavo
Truth
04. 06. 2021 17.09
+1
A spremljanje prejsnih je bilo pa ok? Zgleda je vec gluhih in slepih tle ;)
enakatalena
04. 06. 2021 16.26
+4
Kaj bi z ustavo, če se razni pacienti požvižgajo na vse, kar piše v njej!?
nono1234
04. 06. 2021 16.07
+4
Polna usta hvale, samo to in nič več. Veliko je pravic, ki so zapisane in zares samo zapisane. Kot je že nekdo komentiral, naša moralna dolžnost je, da takim ljudem pomagamo. Če bi pisanje v ustavo imelo tako velik pomen, kot se v članku poudarja, bi tudi mnoge druge države imele to zapisano v ustavo. V praksi je pa tako, da morda tisti, ki nimajo zapisano, imajo to urejeno bolje od nas. Me prav zanima ali to sedaj pomeni, da se bodo uradniki, pa učitelji, pa podjetniki itn., itn. morali učiti takega jezika ali pa imeti zaposlene, ki bodo obvladali tak jezik. No, najbrž ne. Torej, kaj pomeni ta zapis v ustavo ??
Docko
04. 06. 2021 16.56
Kar se tiče učenja znakovnega jezika. Učenje je prostovoljno. Vsekakor pa si vsak tolmači po svoje. Gluhi imajo pravico do tolmača, ki je uzakonjen. Plačnik? Vse javne inštitucije so plačniki tolmačenja. V primeru, da gluha oseba potrebuje privatno tolmačenje, ima na voljo 30 vavčerjev.
Darko32
04. 06. 2021 15.42
+3
Ze lepimi se hvalijo. Tukaj javno priznavajo vsi postopači, da so gluhonemim grenili namerno življenje že 30 let. Zato naj bodo tiho in napake odpravijo in tem ljudem pomagajo po tej strani, če že drugje ne znajo, nočejo in ne morejo.-
MatejGa
04. 06. 2021 15.20
-3
Tej vladi ustava tak nic ne pomeni torej brezveze
karamba34
04. 06. 2021 13.37
-5
"Ne čujem, ne vidim, volim Janšu", je nov moto SĐSa.
elll
04. 06. 2021 13.32
-3
prej bo pehta talala kapljice na tržnici kot janša spoštoval ustavo
Vedezvevse
04. 06. 2021 13.23
-8
Mislim kera farsa in lazi!! Raje nej zmanjssjo davke, dvignejo place in penzije.
Bogdan Kranjc
04. 06. 2021 13.06
+6
Pohvalno samo kako serešiti komunizma toje hujši problem.
Melita Medved
04. 06. 2021 14.49
+1
Izgleda da smo na pravi poti. Tudi narava dela svoje...
El pi5tolero
04. 06. 2021 12.21
-1
Sej se ve kako gre, ko vladajo uni drugi se sam lapa pa zepe base, ko vladajo fasisti se dela ta narod pa dnar se tala! Nej traja ta fasizem se sto let!
dannyer
04. 06. 2021 12.06
-11
To nima kaj iskati v ustavi narobe svet.
DemokracijaMolka
04. 06. 2021 12.53
+8
Darko32
04. 06. 2021 15.45
+4
Rumpelstiltskin Prej navedeni komentar na katerega daješ pripombe je povedal resnico. Kaj ti pomaga, če pišeš v ustavo neke pravice, katere ne spoštuješ. Zato pravim, da bi morali vsi spoštovati in že imeti moralno samodgovornost, da se tem nesrečnim ljudem pomaga. Pisanje v ustavo je milo rečeno samo držanje fige v žepu.
lord94
04. 06. 2021 11.58
-1
Ko Janez vlada se saj kaj nardi…pod levaki ni pa nč
User2035358
04. 06. 2021 12.18
+3
lord, ja, seveda, puklavc ima za to zasluge. to se je pripravljalo že nazaj. sprejela bi katerakoli vlada. da ti ne bo prišlo.
Evkaliptus
04. 06. 2021 12.33
+3
to vedno naposete levaki ampak nikoli dejansko nic ne sprejmete
User2035358
04. 06. 2021 12.48
+0
glej koalina hrana, vse vam je treba na pladenj servirat, takrat iz vas kaj rata.
Diabloss
04. 06. 2021 11.57
+4
Pohvalno da je bilo to sprejeto. Zdaj bodo lahko spet vpili kako imajo veliko večino
zelo star kavkaški ov?ar
04. 06. 2021 11.56
+7
zalitasve?ka
04. 06. 2021 11.55
+2
Imenuje se janševščina
Dark Knight
04. 06. 2021 11.51
-9
Fasisti!!!! 😁