Več kot dvajset glob v skupnem znesku okoli sedem tisoč evrov si je v zadnjih devetih mesecih nakopal najbolj prepoznaven in največkrat kaznovan vstajnik Jaša Jenull. "Med bolj absurdnimi je seveda kazen za pisanje po tleh s kredo, zanimive in simbolične pa so bile kazni ljudem, ki so sede brali ustavo Republike Slovenije," je Jenull komentiral nekatere izdane kazni.
Petkovi protestniki pa so kazni prejemali tudi zaradi hupanja, okrašenih koles, transparentov in popisanih dežnikov. Zaradi zanimivih ustavnopravnih vprašanj so brezplačno pomoč nekaterim ponudili v odvetniški pisarni Čeferin. "Globe so izražene na podlagi zakona o nalezljivih boleznih, pri čemer dejansko stanje, zaradi česar prekrške izrečejo, jasno pokažejo, da ne gre za sankcioniranje neupoštevanja ukrepov za zajezitev epidemije," je dejala Sanja Sega s pisarne Čeferin.
V odvetniški pisarni se o pridružitvi Pravni mreži še dogovarjajo. Iniciativa je sicer že aktivna na spletu, poleg izpodbijanja glob pa obljubljajo pravno pomoč tudi v drugih primerih. "Z namenom ustrahovanje in omejevanja kritike, razni pritiski na medije in civilno družbo, vse to je po naše potrebovalo nujen odziv," pravi pravnica Katarina Bervar Sternad.
Po pomoč so se obrnili tudi na državno tožilstvo, "Na državno tožilstvo smo posredovali poziv, naj zahteva razveljavitev pravnomočnih odločb o prekrških, ki so bili izdani na podlagi neveljavnih odlokov," je razložila Bervar Sternadova.
S tem bi se vprašanje glob odpravilo sistemsko, kar bi bilo blagodejno tudi za sodišča, ki bodo morala sicer vsak primer obravnavati posebej. Premierju Janezu Janši se očitno že javna razprava o takšnih vprašanjih zdi spodkopavanje boja proti virusu, kar je javno delil tudi na svoje Twitter profilu.
"Če se karkoli ruši so to naša osnovna pravna načela," ob tem odgovarja Segova. Oziroma vladavina prava, na katero ves čas opozarja aktualna oblast.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.