Slovenija

NIJZ ugotavlja, kje tičijo vzroki za povečanje čakalnih dob

Ljubljana, 06. 12. 2019 08.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predstavniki ministrstva za zdravje, direktorji bolnišnic in ZZZS so iskali vzroke za skokovito podaljševanje čakalnih dob za določene storitve, kot so denimo CT in MR pregledi. Spregovorili so tudi o prenovljenem vrednotenju zdravstvenih storitev, ki jih bodo v prihodnje upoštevali pri splošnem dogovoru.

Podatki o čakalnih dobah, objavljeni v septembrskem mesečnemu poročilu Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) namreč kažejo, da se je skupno število čakajočih za terapevtsko-diagnostične storitve v primerjavi z letom poprej povečalo za 15,7 odstotka.

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Simone Repar Bornšek inšpektorji inšpektorata za zdravje in predstavniki NIJZ že obiskujejo zdravstvene zavode, da bi ugotovili, kje tiči vzrok za takšno povečevanje čakalnih dob. Prav tako želijo izvedeti, kje je slab pretok teh informacij in zakaj številke čakajočih nihajo.

Kot je opozorila, v sistem eZdravja namreč prihajajo podatki o 1200 zdravstvenih storitvah, na katere napotijo zdravniki. A posamezni bolnik, ki čaka na prvi pregled, je lahko tudi štirikrat ali petkrat uveden v sistem pod različnimi postavkami. Tako sklepa, da je povišanje števila čakajočih morda tudi posledica slabe kakovosti teh podatkov.

Generalni direktor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Marjan Sušelj je po sestanku opozoril, da se sistem eZdravja na področju čakajočih šele polni in da niti niso zabeleženi vsi čakajoči. Tako se sprašujejo, ali večje število čakajočih pomeni, da je bilo v preteklosti dejansko opravljenih toliko storitev, kot je bilo predvidenih, kar bodo tudi preverili.

Vprašanje pa je tudi, ali se število napotitev res povečuje in ali so vse te napotitve bolnikov na zdravstvene storitve res potrebne. Tako bo stroka za vsako področje preverila, ali so strokovne smernice za napotitve še aktualne ali jih je treba posodobiti, je povedal.

Po besedah državne sekretarke so danes govorili tudi o realizaciji aneksa tri k splošnemu dogovoru, s katerim želijo na področjih, kjer so najdaljše čakalne vrste, povečati program. Tako so jim izvajalci predstavili, s kakšnimi težavami se pri realizaciji aneksa srečujejo oz. kakšne rešitve predlagajo.

Tako na ministrstvu, kot tudi na ZZZS in NIJZ si prizadevajo za skrajšnaje čakalnih vrst.
Tako na ministrstvu, kot tudi na ZZZS in NIJZ si prizadevajo za skrajšnaje čakalnih vrst. FOTO: Damjan Žibert

Še v tem mesecu pa bo potekala arbitraža za splošni dogovor za prihodnje leto, je povedal Sušelj. Že v prihodnjem letu naj bi v splošni dogovor vključevali prenovljene podatke skupin primerljivih primerov, gre za stroškovne modele za posamezne zdravstvene storitve. A so izvajalci opozorili na bistveno znižanje cen zlasti na področju ortopedije. Izvajalcem bodo tako omogočili prehodno obdobje, da se prilagodijo na nove modele, je dejal Sušelj.

Na tokratni sestanek so bili vabljeni direktorji bolnišnic in direktor ZZZS. Sicer pa Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije zastopa bolnišnice pri pogajanjih za splošni dogovor.

Število partnerjev, ki so vključeni v pogajanja za splošni dogovor, je zaenkrat še nespremenjeno. A glede na to, da Univerzitetni klinični center Ljubljana s prihodnjim letom izstopa iz Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije, ki zastopa bolnišnice v pogajanjih za splošni dogovor, enako namero pa so izrazili tudi nekateri drugi veliki zdravstveni zavodi, Sušelj opozarja, da se je že z osmimi partnerji težko pogajati, kaj šele z več.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Domendo
06. 12. 2019 19.37
Heh, čakalna doba. Bolj pravilno bi bilo čakalni vek.
flojdi
06. 12. 2019 17.46
le kje Tičijo. / se spominjam mojih zadnjih zobkov. moj zobodohtar mi reče : 1,5 leta čakat , pa jurja pa pol bo. njegova Čakalnica pa vedno prazna. pa se mi Upre en bogi zobek ostalih. zamenjam zobarja. šli so , preostali ,lepo ven. 1x4 , 1x5. nove domine pa po zelo hitrem postopku. vse na moje dotedanje Plačevanje. / Nekajnekaj Nekje , marsikje , NI Pošlihtano.
srecnokekec
06. 12. 2019 16.19
+2
Zdravstvo je še večje brezno kot so bile banke. Potreben bi bil en dober reset celotnega sistema. Potrebno bi bilo sprejeti zakon koliko je dopustna čakalna doba za operacije, pa s tem ne mislim na dobo leta, dveh ali več. Če bi čakalne dobe presegale 6 mesecev potem pa naj se operativno zdravljenje zgodi v tujini.
puspan
06. 12. 2019 13.07
+9
Ubogi Šabeder, če bi vedel v kaj je zagazil, bi po vsej verjetnosti ostal kar tam, kjer je bil. Vstopil je v zverinjak, od kjer še nihče ni izšel, kot zmagovalec. Zverine ga bodo ukrotile, če pa ne bo ubogal pa požrle.
flojdi
06. 12. 2019 17.48
flojdi
06. 12. 2019 17.49
delfin11
06. 12. 2019 11.11
A TU NE GRE ZA ETIČNE NORME...
vinogradnik33
06. 12. 2019 12.29
+6
Ne tu gre samo in izključno za denar , za dobičke !
prinašalec2
06. 12. 2019 10.21
+11
Je možno gospod minister, da se to dogaja v naši Sloveniji? " Rakavim bolnikom na Onkološkem inštitutu odpovedali kemoterapije, ker je zanje zmanjkalo osnovnega zdravila!" Pa k vragu vsa vaša pogajanja, kdo se že pri njih sodeluje (najbrž pa še tudi kakšni "nepoklicani stari partijski" lobisti, če se lahko zgodi kaj takšnega? Kako, da v teh letih država, vlade in vladajoči politiki niste naredili ene generalne reforme zdravstva (ne one lepotne popravke, ki jih je delala neka kolarjev), takšne reorganizacije, ki bi pomenila totalno novo organizacijsko in kadrovsko prenovo sistema, ker je sedaj zastarel na vseh nivojih, gor do vlade...?! Bomo kje zasledili vaše odgovore?
TITO 50
06. 12. 2019 09.12
+15
A so to privatni zavodi da se država z njimi pogaja ? Menda se ve kdo je gospodar v državi.
Nimasmisla
06. 12. 2019 08.56
+12
na dodatno zavarovanje so pa kar pozabili
proofreader
06. 12. 2019 08.44
+17
Dodatnih 600 milijonov oziroma 6 predorov Karavanke smo vrgli v zdravstvo, stanje pa je slabše kot prej.
TITO 50
06. 12. 2019 09.13
+11
proofreader
06. 12. 2019 08.43
+16
Dokler so vrste, se jim plačuje manj. Tako bodo imeli spodbudo, da delajo več in skrajšajo vrste.