Ljubljanski UKC je skupaj z gasilsko brigado organiziral požarno vajo, v okviru katere so prikazali reševanje in oskrbo ponesrečencev v primeru požara.
Celotna vaja, ki se je končala uspešno, se je začela s požarom v hiši. Gasilci so najprej ugotovili, da so v objektu trije poškodovani. Eden izmed poškodovanih je bil huje poškodovan in so ga odpeljali v klinični center, dva pa sta bila lažje poškodovana in so ju oskrbeli kar na kraju dogodka.
Prva naloga gasilcev namreč je, da vedno najprej preiščejo objekt, najdejo poškodovane, jih oskrbijo in šele na koncu pogasijo ogenj. Reševalci po navodilih gasilske službe najprej počakajo na varnem mestu, potem pa poškodovance, ki jih gasilci prinesejo, najprej pregledajo in preverijo koncentracijo ogljikovega monoksida. Nato preverijo še, če so poškodovani ali opečeni, nato pa začnejo z oskrbo. Tudi pri gasilcih, ki gasijo požar, vedno preverijo koncentracije monoksida.
V UKC Ljubljana sicer vsako leto v povprečju obravnavajo 20 oseb, ki se zastrupijo z ogljikovim oksidom (CO). Kot opažajo v ljubljanskem kliničnem centru, je v zadnjih desetih letih prisoten trend naraščanja tovrstnih zastrupitev, približno dve tretjini zastrupitev pa se zgodita v času kurilne sezone, od začetka oktobra do konca marca.
Poleg števila požarov, pa na pojavnost zastrupitve s CO vplivajo tudi infrastrukturne težave. Leta 2014, v letu žledoloma, so v letni statistiki zabeležili največje število zastrupitev s CO, kar 48, v zadnjih desetih letih.
In če blage zastrupitve izzvenijo že ob premestitvi na svež zrak, pa zmerne potrebujejo nekaj ur trajajočo inhalacijo 100 odstotnega kisika, medtem ko je pri hudih zastrupitvah potrebna celo hiperbarična oksigenacija.

Po uspešni požarni vaji, sta generalni direktor ljubljanskega UKC Janez Poklukar in poveljnik Gasilske brigade Ljubljana Tomaž Kučič podpisala sporazum o sodelovanju med obema institucijama. Kot je povedal Poklukar, se v UKC zavedajo, da samo usposobljeni strokovnjaki na terenu in medsebojno usklajene službe lahko vodijo do najuspešnejšega reševanja ljudi v stiski in ravno na tem temelji današnji dogovor oziroma podpis načrta oziroma skupnega izobraževanja na področju gasilstva in reševalstva.
Kučič pa je potrdil, da je ta podpis zadnje dejanje, formaliziranje tistega, kar počnejo že desetletja. "V resnici že od nastanka ene in druge institucije," je pojasnil in dodal, da je najpomembnejše, da imajo urejeno izobraževanje in usposabljenje, ker se vsakodnevno srečujejo na intervencijah in "ena dejavnost drugi ne predstavlja nobene konkurence, če se pa med seboj poznamo, poznamo delo in znamo z usklajenimi aktivnostmi izvajati reševalne aktivnosti, takrat vemo, da bo naš učinek in uspešnost naših dejanj toliko večja".
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.