
Na zakonodajnem področju je Bizjak izpostavil novelo zakona o sodniški službi, ki je omogočil izvedbo projekta Herkules, v fazi usklajevanja pa je še širša novela, ki bo z uvedbo medokrajnih sodnikov prispevala k odpravljanju in preprečitvi nastajanja novih zaostankov. Za vzpodbujanje hitrejšega reševanja sporov so bile spremenjene sodne takse, prišlo je do znižanja notarskih tarif, pred kratkim sprejeta novela sodnega reda pa bo omogočila lažji dostop do sodišč. Večinoma je že uveljavljen zakon o brezplačni pravni pomoči, z delom na podlagi novele zakona pa sta začela tudi inšpektorja za varovanje osebnih podatkov. Za sprejem v prihodnjem letu je v veliki meri že pripravljen nov zakon o prekrških, ki bo to področje uredil celovito. Sodniki za prekrške bodo večinoma šele drugostopenjski organ, večja pooblastila pa bodo dobili prvostopenjski, t.i. prekrškovni organi.
Na področju pravosodne uprave in logistike so v letošnjem letu največjo pozornost posvetili statistiki dela na sodiščih, pri čemer so ugotovili precejšnje razlike v učinkovitosti primerljivih sodišč. Pri okrajnih sodiščih je tako razmerje v učinkovitosti celo ena proti tri, tako da bo delo ministrstva na tem področju v prihodnje usmerjeno predvsem v izenačitev teh razmerij. Prav tako imajo sodišča različna razmerja med sodniki in strokovnimi sodelavci ter razmerja med pripadom zadev na enega sodnika - število sodnikov je bilo večkrat ponekod bolj odvisno od uspešnosti posameznega predsednika sodišča kot od pripada, je povedal državni sekretar Karel Erjavec. Ministrstvo je sicer v letošnjem letu za pravosodne organe zagotovilo 3500 kvadratnih metrov dodatnih površin.
Na področju mednarodnega sodelovanja je največjega pomena začasno zaprtje poglavja pravosodja in notranjih zadev pri priključevanju EU. Ministrstvo je v letošnjem letu organiziralo dve mednarodni konferenci, ki sta na področju modernizacije sodstva in izobraževanja v pravosodnih poklicih prispevali usmeritve za nadaljnje delo ministrstva. Poleg sodelovanja v twinning projektu pa je ministrstvo sodelovalo še v treh projektih PHARE: izobraževanju sodnikov iz prava EU, pravosodnega sodelovanja v kazenskih zadevah ter projektu na temo vladavine prava, je povedal državni sekretar Marko Starman.
V letošnjem letu so na ministrstvu razrešili tudi precej odprtih vprašanj na področju denacionalizacije, z ustrezno prerazporeditvijo upravnih delavcev, ki so končali delo na denacionalizacijskih postopkih, pa želijo preprečiti počasnejše izvrševanje denacionalizacije ob njenem koncu, je povedal Bizjak. Zagotovili so tudi primerne prostore za strokovno službo, ki se ukvarja s popravo krivic.