Razširjen koalicijski vrh je začel pogovore o zavezah Slovenije, ki jih predvideva minuli vikend v Bruslju sklenjen dogovor o paktu za evro. Mnenja o vstopu na t. i. nemško-francoski vlak so deljena, a premier Borut Pahor verjame, da imajo koalicijske partnerice dovolj moči, poguma in volje, da lahko Slovenijo uspešno izpeljejo iz krize.
Precej pozornosti je bilo namenjene posledicam morebitnega padca pokojninske reforme, ki je ena od ključnih zahtev v paktu za evro. Ta namreč predvideva zelo strogo varčevanje, tudi če bo pokojninska reforma na referendumu potrjena. V tem primeru se bo vlada trudila, da ohrani vsaj trenutno, četrtinsko usklajevanje plač, socialnih transferjev in pokojnin, je novinarjem med koalicijskim vrhom pojasnil minister za delo Ivan Svetlik.
Pokojninski reformi sicer ostro nasprotuje DeSUS, zato se je uprl tudi varčevanju, ki ga terjajo zaveze za vstop na t. i. ''nemško-francoski vlak". "Ni šans," je bil pred sestankom odločen predsednik stranke Karl Erjavec. Poudaril je, da se varčevalni ukrepi izvajajo preko pokojninske in zdravstvene reforme, torej z rezanjem socialnih pravic, treba pa bi bilo bolje gospodariti z državnim premoženjem. Toda če pokojninska reforma pade, v Sloveniji sledi "najbolj črni scenarij" – nižanje plač, pokojnin in socialnih transferjev, opozarja minister.
Še pred koalicijskim vrhom so v Zares opozorili, da je treba državljane seznaniti s tem, kaj zanje vstop na "nemško-francoski vlak" sploh pomeni. Prinaša namreč strukturne reforme in varčevanje, kar se bo izvajalo "na ramenih državljanov", je dejal poslanec Zares Tadej Slapnik. "Ne želimo širiti strahu. Prav je, da se javnost zaveda, da bodo odločitve, ki jih bomo sprejemali, ali neodločitve imele velike posledice za življenje ljudi v Sloveniji v prihodnjih desetletjih," pa je poudaril predsedni omenjene stranke Gregor Golobič.
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je načela eno bolj perečih tem – varčevanje v javnem sektorju. Postavlja se vprašanje nadaljnje zamrznitve prejemkov upokojencev, javnih uslužbencev in prejemnikov socialnih transferjev, je opozorila.
Predsednica LDS Katarina Kresal pa je izpostavila potrebo po enovitosti koalicije pri nadaljnjem delu. Zdaj je po njenih besedah jasno, da DeSUS in Zares ostajata v koaliciji in to daje upanje, "da bomo kljub vsem težavam odgovorno izpeljali mandat in ukrepe, ki smo jih že sprejeli". Da je koalicija kljub nekaterim različnim mnenjem ostaja skupaj, je po sestanku zatrdil tudi Erjavec. Po njegovih besedah je bilo danes jasno, da ima DeSUS pravico do svojega stališča.
O paktu za stabilnost se bodo partnerji še pogovarjali, DeSUS pa bo v nadaljnjem delu koalicije konstruktiven, zagotavlja njen predsednik. Slovenija namreč po njegovem trenutno nima druge možnosti. V tem trenutku Erjavec tudi ne vidi druge alternative, zato je treba "stisniti zobe in narediti tisto, kar moramo skupaj narediti".
KOMENTARJI (358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.