Pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan je v oddaji Marcel TV Slovenija povedala, da je predsedniku vlade Robertu Golobu ponudila odstop. Odločitev je sprejela, čeprav premier odstopa ni zahteval sam, saj da ni želela očitkov, da se oklepa stolčka, zaradi napetosti tako v stranki kot koaliciji, kot je povedala v oddaji 24UR ZVEČER pa tudi zato, ker so se pojavili očitki, da želi z obstankom na ministrskem mestu sama zakriti sledi.
To je storila, kot je razkrila, na sestanku s premierjem, kjer sta se sicer strinjala tudi, da bo na položaju, dokler ne razišče nepravilnosti. In koliko časa bi to lahko trajalo? Kot je dejala, bi bilo to lahko dva ali tri tedne, po potrebi pa tudi dlje. Ta čas bo še naprej preiskovala nakup sodne stavbe, reševala pa bo tudi nekatere druge pomembnejše teme, kot je stavka sodnikov in tožilcev. "Stvari še vedno raziskujem, vsak dan pridejo na plan neka nova dejstva. Še vedno smo v fazi zavarovanja dokazov, čakamo na prihod kriminalistov," je še povedala v naši večerni oddaji.
O njenem ponujenem odstopu mora zdaj odločiti Golob. "Vse je odvisno od premierja. Gospodar te odločitve mora in tudi je vedno predsednik vlade. V ustavni demokraciji te odločitve ne more sprejeti nobena stranka," je dejala ministrica ter dodala, da mora tudi Golob o njenem odstopu premisliti, verjame pa, da bo svojo odločitev sporočil v doglednem času.
Švarc Pipanova namignila, da bi bilo morda bolje, da jo nasledi minister iz druge stranke
Kot smo poročali, sta se sicer neuradno sestala že v petek, tudi takrat rezultata srečanja javnosti nista razkrila. Dogovorila naj bi se sicer, da naj bi, ko bo prišel čas za to, ministrica odstopila sama, kar je zdaj tudi storila. Njen odstop mora sicer potrditi tudi predsednik vlade, ki mu je ministrica sicer hvaležna, da ji je dal čas, da lahko preveri in razkrije sume nepravilnosti, žal pa ji je, da ji te možnosti ni dalo tudi vodstvo njene stranke.
Skrbijo jo tudi pogovori o izstopu stranke iz koalicije, za katere je slišala v medijih. Žal ji je, da je SD pripravljen žrtvovati koalicijo, vlado in tvegati predčasne volitve, "zgolj zato, da bi se čim prej zakrilo sume spornih dejanj in praks". Kot je poudarila, se je v preteklosti namreč že dogajalo, da je minister odšel, sporne prakse pa so se nadaljevale.
Sama sicer, kot nam je povedala, z vodstvom stranke že od prejšnjega ponedeljka ni več v komunikaciji, prav tako pravi, da je vodstvo stranke "gluho" za njene predloge. "Medtem pa po mojih obtožbah generalnega sekretarja Klemna Žiberta ni nihče v vodstvu stranke preveri oz. ga pozval na odziv," dodaja.
Že v oddaji Marcel pa je nakazala tudi, da bi bilo morda dobro, če bi jo na položaju nadomestil minister iz kakšne druge stranke. Sama sicer zaenkrat ostaja v stranki, saj da verjame v socialno demokracijo, a le pod pogojem, da se SD "preporodi". "Da se v vodstvu oz. v stranki in državni upravi očisti strankarskih vplivov, očisti tovrstnih spornih praks in sprejme ob tem objektivno odgovornost stranke ter zagotovi, da strankarski vplivi ne bi bili več prisotni na ministrstvih in državnih aparatih na tak način."
Meni namreč, da takšno strankarsko kadrovanje lahko pomeni veliko korupcijsko tveganje. "Če se je stranka in njeno vodstvo pripravljeno s tem soočiti, sem v njej pripravljena ostati," je dejala v naši večerni oddaji.
Zaradi afere sodna stavba pa naj bi bila sicer po naših informacijah pravosodna ministrica deležna tudi groženj, zato ji je bilo odrejeno policijsko varovanje. V petek se je medtem oglasila na družbenem omrežju in se javnosti zahvalila za podporo in spodbude, "ki dajejo vedeti, da je – bolje pozno kot nikoli – le napočil čas za neomajno vztrajanje vseh nas, da presekamo sporne politične prakse in vzpostavimo vodotesne sisteme varovalk proti vdorom parcialnih interesov pri vodenju in upravljanju države".
Kot je zapisala, bo morala nositi težko breme zavedanja, da se je tudi sama nehote ujela v zanke tovrstnih praks. "Pa vendar – četudi bom najverjetneje morala oditi, danes, jutri ali kasneje, bom šla mirno, z zavestjo, da se val tega boja ne bo več dal zlahka ustaviti," je še dodala.
V stranki SD 'vre'
Zaradi afere "vre" tudi v stranki Socialnih demokratov. V nedeljo zjutraj se je sestalo ožje vodstvo stranke. Redne tedenske kolegije imajo sicer običajno ob torkih, a so ga izvedli že v nedeljo. Po naših informacijah je na sestanku eden od vidnih vodilnih članov, evropski poslanec Matjaž Nemec, začel razpravo o morebitni kolektivni odgovornosti kar celotnega vodstva stranke, torej predsednice Tanje Fajon, in v drugi vrsti odgovornosti drugega človeka v stranki, generalnega sekretarja Klemna Žiberta.
Po informacijah STA je bil sicer za danes načrtovan sestanek ožjega vodstva SD s predsednikom vlade, ki je na srečanje povabil predsednico stranke Tanjo Fajon, ministre stranke in vodjo poslanske skupine Janija Prednika. A so v kabinetu predsednika vlade prejeli povratno informacijo, da se sestanka v imenu stranke lahko udeleži generalni sekretar SD Žibert. Predsednik vlade se medtem po informacijah STA naj ne bi želel sestati zgolj z Žibertom, ampak z vodstvom SD s predsednico Fajon na čelu, zato so sestanek prestavili na enega prihodnjih dni.
Prav njega je, spomnimo, za zdaj še vedno aktualna ministrica obtožila vpletenosti v afero, kar pa sam zanika. Afera sicer slabo luč meče na celotno stranko, ob tem pa premier še vedno ni uslišal zahteve SD, da razreši njihovo ministrico. Golob je stranko pozval, naj na obtožbe odgovorijo, a so Socialni demokrati v odgovoru zgolj ponovili svoja pričakovanja o slovesu Švarc Pipanove, s čimer pa premier ni bil zadovoljen.
Predsednik opozicijske stranke SDS Janez Janša se je medtem oglasil na družbenem omrežju X in zapisal, da je "očitno čas tudi za interpelacijo vlade". Ocenil je, da je nakup nove sodne stavbe na Litijski cesti "organiziralo omrežje SD" pod taktirko glavnega tajnika stranke Žiberta in da je "nemogoče, da predsednica stranke ne bi vedela za tak projekt". Meni tudi, da je za nakup moral vedeti Golob s tihim soglasjem ministrstva za finance oz. ministra Klemna Boštjančiča. "Ali pa je tako nesposoben, da mu milijone iz državne rezerve zapravljajo sekretarji vladnih strank," je še dodal.
Kdaj naj bi SDS vložil interpelacijo, Janša ni razkril. V SDS so se sicer potegnili nazaj, da to še ni napoved uporabe enega najmočnejših opozicijskih orožij, ampak le premislek njihovega predsednika.
Spomnimo
Afera je izbruhnila prejšnji mesec, ko je prišla na dan domnevno sporna poraba javnih sredstev za nakup stavbe za potrebe sodišč na Litijski cesti v Ljubljani, za katero je ministrstvo za pravosodje odštelo 7,7 milijona evrov. Pogodbo o nakupu je podpisala ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, zaradi česar jo je predsedstvo SD v pred dnevi pozvalo k odstopu.
Švarc Pipanova sicer sprejema objektivno odgovornost, a na položaju vztraja vsaj do razjasnitve okoliščin posla, pri katerem je bila, kot pravi, zavedena. Ob tem je očitke usmerila tudi v nekatere člane SD. Opozorila je na vpletanje generalnega sekretarja SD Žiberta v posel in prirejanje dokumentacije uradnikov ministrstva.
V SD so k predlogu za razrešitev ministrice pozvali tudi premierja Goloba, ki pa pravi, da mora pred odločitvijo o njeni politični usodi glede na hude očitke prejeti več informacij. A tudi v stranki SD vztrajajo pri svojem pozivu. Če jim predsednik vlade ne bo sledil, se bodo po besedah Fajonove v koaliciji morali pogovoriti "o zaupanju".
O očitkih ministrici bo ta teden razpravljala tudi komisija DZ za nadzor javnih financ. Zahtevo za sklic nujne seje komisije je podala NSi, glavni očitki pa so, da je bil nakup stavbe izpeljan brez cenitve, v pogodbi po načelu 'videno, kupljeno', ki je sestavljena na treh straneh, pa je protikorupcijska klavzula edina varovalka, ki ščiti državo.
KOMENTARJI (1553)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.