Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Uroš Krek je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da je glede letala falcon posebna delovna skupina v svojem poročilu opredelila devet možnosti rešitve za letalo, od tega natančneje tri trenutno izvedljive. Kot najbolj realno možnost je navedel oddajo letala v najem oziroma oddajanje.
Po Krekovih besedah bi se v tem primeru letalo uporabljalo tudi za potrebe državnih organov. Kot drugo rešitev je državni sekretar omenil dokapitalizacijo, kot tretjo pa uporabo letala v Slovenski vojski. Delovna skupina se bo sestala tudi s predstavniki ministrstev, s katerimi bi sodelovali pri realizacije prve možnosti, je dodal Krek.
Letalo ostaja v ZDA
"Vlada še ni sprejela dokončne rešitve o uporabi letala," je poudaril Krek. Dodal pa je, da je vlada sprejela sklep, da se letalo v ZDA pregleda, prevzame, garažira in zavaruje do izbire najemnika oziroma upravljavca, ki bo letalo prevzel v ZDA.
S tem se bodo, tako pravi Krek, izognili stroškom servisiranja, preleta, registracije in tehničnih sprememb, "da bi letalo pripeljali v Slovenijo in nato oddali v najem." Kot je zatrdil, se bo prevzem letala v ZDA zgodil 4. februarja. "V tem času bomo izpeljali razpis za izbiro najemnika oziroma upravljavca letala," je dejal in dodal, da morajo "doreči še postopek priprave in izvedbe razpisa in oceniti, ali potrebujemo še kakšno strokovno pomoč."
Pahor za mednarodni razpis
Na vprašanje, ali bodo izvedli mednarodni razpis, je Krek odgovoril, da morajo to še doreči, verjetno pa bodo sodelovali tudi tuji ponudniki. Predsednik vlade Borut Pahor pa je dodal, da se bo zavzemal za mednarodni razpis. Kot je poudaril, se bo vlada glede falcona na koncu odločila za najbolj gospodarno rešitev.
Premier je pojasnil, da bi v drugačnih gospodarskih in finančnih okoliščinah predlagal prodajo letala. "To letalo je prerazkošno za slovenske potrebe," je zatrdil in dodal, da bi Slovenija kot država potrebovala skromnejše letalo. "Žal so se takrat tisti, ki so odločali o nakupu, odločili za predrago in prerazkošno letalo," je prepričan premier.
Potovanje z rednimi linijami
Po Pahorjevih besedah bo eden od 29 varčevalnih ukrepov tudi odločitev o tem, "da slovenska vlada, funkcionarji in vsi drugi, razen izjemoma, tj. za potrebe uradnih obiskov, potujemo z rednimi linijami." Pri tem je napovedal, da bodo vsi njegovi obiski konec januarja in v začetku februarja opravljeni z rednimi linijami.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.