Poslanci bodo jutri odločali o razrešitvi ministra za okolje in prostor Karla Erjavca, tej temi pa naj bi namenili kar pet ur in pol razprave. Kot je znano, je predlog za razrešitev v državni zbor poslal predsednik vlade Borut Pahor po predhodnem mnenju računskega sodišča. Kot vse kaže, bo predlog tudi sprejet, saj mu je podporo napovedala večina poslanskih skupin.
Kljub temu Erjavec razrešitve na torkovi seji ne pričakuje. Kot je dejal, računa, da bodo poslanci varovali ustavni red in pravno državo ter na ustavno sodišče naslovili zahtevo za ustavno presojo poziva. V nasprotnem primeru Erjavec ocenjuje, "da je naša pravna država šla po gobe".
V kolikor poslanci ustavne presoje ne bodo predlagali, je po Erjavčevih besedah "povsem jasno, da imam pravni interes, da vložim ustavno pritožbo in to bom tudi storil".
Bo Desus zapustil koalicijo?
V stranki upokojencev se danes vrstijo sestanki. "Moram reči, da moram miriti nekatere poslance, ki ne vidijo več smisla sodelovanja v koaliciji," je o pogovorih na njih povedal Erjavec. "Glede na to, da gre za neustavni postopek, glede na to, da ima predsednik vlade različne kriterije – vemo, kaj se dogaja drugemu predsedniku stranke v tem koaliciji, vemo, kaj se dogaja nekaterim ministrom – nekateri poslanci razmišljajo o tem, ali je sploh še vredno sodelovati v koaliciji" je pojasnil svoje besede."Jaz poskušam prepričati svoje kolege, da ostanemo v koaliciji, ker se mi zdi, da ni potrebi, da sprožimo politično krizo," je še dejal.
Dodal pa je, da bodo v primeru njegove razrešitve, tisti, ki bodo podprli to neustavno odločitev, prej ali slej morali odgovarjati.
Lobiranje? Ne, imam dovolj močno orožje!
Na vprašanje, ali drži, da je osebno lobiral pri posameznih poslancih in poslanskih skupinah, je minister odvrnil z retoričnim vprašanjem, če mu je to ob takem orožju, kot je ustavna presoja, potrebno.
Je pa predsednik SNS Zmago Jelinčič danes potrdil, da sta ga obiskala dva Desusova poslanca – eden je bil Matjaž Zanoškar – in ga prepričevala, naj v SNS glasujejo proti razrešitvi okoljskega ministra.
Zalar proti Erjavcu?
Erjavec naj bi sicer bil prepričan, da je gonjo proti njemu sprožil minister za pravosodje Aleš Zalar (LDS), ki naj bi pri premierju posredoval za sestanek s predsednikom računskega sodišča Igorjem Šoltesom. O tem so se razpisali nekateri spletni mediji, Erjavec pa je to komentiral z besedami: če bi bilo to res, bi imeli prvovrstni politični škandal.
Predsednica LDS Katarina Kresal svojega ministra zagovarja. "Menjava ministra Erjavca je stvar politične higiene. Ne more v vladi sedeti minister, zoper katerega je državni organ pregona, državno tožilstvo, vložil kazenski obtožni predlog. In ni korektno, še posebej če gre za predsednika koalicijske stranke, da vzame celo vlado za svojega talca. Da v njej vsak teden najde novega dežurnega krivca za svoje napake. Ni minister Zalar netransparentno kupil patrij in ni minister Zalar tisti, ki je prodal državno premoženje brez sklepa vlade, in ni minister Zalar tisti, ki ni uredil problema ločevanja odpadkov. Minister Erjavec je tisti, ki tega ni storil."
Erjavec naj bi tudi izpostavil, da se premier ne drži obljube, da bodo še pred razpravo o njegovi razrešitvi zakon o ustavnem sodišču poslali v ustavno presojo. Zaradi te izjave ga je Pahor poklical na zagovor. Srečanje, ki naj bi bilo zelo napeto, je že mimo.
Gajšek naj bi bil novi kandidat
Kot najresnejši kandidat za novega okoljskega ministra – stolček spada v kvoto stranke DeSUS – se je omenjal poslanec DeSUS in slovenjgraški župan Matjaž Zanoškar. V tem primeru bi se mu mandat v državnem zboru pa bi se mu zamrznil, tako da bi Erjavec postal nadomestni poslanec. Vendar pa se to ne bo zgodilo, saj se je Zanoškar dokončno odločil, da položaja ministra ne bo sprejel.Za zavrnitev se je odločil predvsem zaradi šibke podpire koalicijskih partnerjev.
Da bi profesionalno opravljal župansko funkcijo in se tako v dobro Karla Erjavca odpovedal funkciji poslanca, Zanoškar ne razmišlja, saj bi to pomenilo, da bi izigral zaupanje volivcev, ki so mu ga izrazili na državnozborskih volitvah.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.