Slovenija

Usklajeno podeljevanje koncesij

Ljubljana, 04. 01. 2007 12.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Minister za zdravje Andrej Bručan upa, da bo zakon o koncesijah v zdravstvu sprejet še to leto.

Ministrstvo za zdravje je na spletnih straneh objavilo predlog zakona o koncesijah za izvajanje javne službe v zdravstveni in lekarniški dejavnosti in o svobodnih zdravnikih specialistih.

Predlog zakona o koncesijah za izvajanje javne službe v zdravstveni in lekarniški dejavnosti in o svobodnih zdravnikih specialistih, ki ga je ministrstvo za zdravje danes dalo v javno razpravo, bo lahko začel delovati šele, ko bo sprejeta zdravstvena mreža, je poudaril resorni minister Andrej Bručan. Kot pravi, bi lahko zakon, če bo šlo vse gladko, sprejeli do konca poletja.

V predlog zakona je Ministrstvo za zdravje vključilo pojem registra podeljenih koncesij, ki naj bi ga vodilo prav ministrstvo, ter nadzor nad koncesijami.
V predlog zakona je Ministrstvo za zdravje vključilo pojem registra podeljenih koncesij, ki naj bi ga vodilo prav ministrstvo, ter nadzor nad koncesijami. FOTO: POP TV


Ves čas smo podeljevali koncesije na podlagi veljavne zakonodaje. Niti ena koncesija ni bila podeljena brez tega. /.../ Za izvajanje koncesij pa je bil ves čas potreben program zdravstvene zavarovalnice, za katerega je bil potreben razpis. Na podlagi tega razpisa so bile vse koncesije podane. Minister Bručan v oddaji 24UR o podeljevanju koncesij

Koncesije naj bi tudi v prihodnje za javno službo na primarni ravni, torej za splošno in družinsko medicino, podeljevale občine. Tu večjih razlik torej ne bo, pravi minister. Razlika bo po njegovih besedah v instrumentih, ki jih predlog zakona uvaja in s katerimi lahko ministrstvo doseže enotno politiko podeljevanja koncesij.

Novosti predlaganega zakona

Novost predlaganega zakona, ki jo je minister posebej izpostavil, je to, da se bodo koncesije podeljevale preko javnega razpisa, ki naj bi ga objavilo ministrstvo. Taka rešitev je nujna, zato da se bodo koncesije v prihodnje podeljevale koordinirano in da ne bo prihajalo do velikih razlik, ki sedaj nastajajo med posameznimi deli države, je še poudaril minister. Koncesije pa s tem zakonom ne bodo več trajne, ampak se bodo podeljevale za obdobje od sedem do 25 let.

Bručan poudarja, da se bodo koncesije podeljevale preko javnega razpisa, ki naj bi ga objavilo ministrstvo
Bručan poudarja, da se bodo koncesije podeljevale preko javnega razpisa, ki naj bi ga objavilo ministrstvo FOTO: Reuters

V kolikor pa občina razpisa ne bi speljala, bi ministrstvo v drugem roku zadevo speljalo do konca. Na ministrstvu sicer predvidevajo, da bi že leta 2008 to vlogo prevzele regije. V dosedanjih pogovorih po državi se je pokazalo, da ima tak način podeljevanja koncesij veliko podporo, je danes dejal minister.

Kot pravi Bručan, pa bo koncesij na sekundarni ravni manj, in sicer zaradi inštituta svobodnega zdravnika specialista, ki ga prav tako uvaja zakonski predlog. Ta status bo skladno s predlogom lahko pridobili le tisti zdravnik, ki je pridobil naziv specialist ali specialist konzultant, ima vsaj pet let delovnih izkušenj od pridobitve naziva specialista in ni v delovnem razmerju oz. ne prejema pokojnine.

Postopek podelitve tega statusa bo dvostopenjski, in sicer bo na prvi stopnji o tem odločala zdravniška zbornica, na drugi stopnji pa ministrstvo, je danes še pojasnil Bručan. Svobodni zdravnik specialist pa bo z izvajalcem javne službe sklenil pogodbo o opravljanju zdravniške službe, ki bo v načelu podjemna pogodba.

Uvajanje dveh oblik zasebništva

Dolgo pričakovan predlog zakona je zanimiv predvsem zaradi uvajanja dveh oblik zasebništva v zdravstvu, in sicer s koncesijami za izvajanje javne službe v zdravstveni dejavnosti in s pravno ureditvijo svobodnega zdravnika specialista.

Kot pojasnjujejo na ministrstvu gre za dve bistveno različni obliki uvajanja zasebništva. Tako pri koncesiji koncesionar v celoti prevzame izvajanje javne zdravstvene službe na določenem mestu v mreži te službe, pri čemer to javno službo izvaja v svojem imenu in za svoj račun ter je za njeno izvajanje tudi v celoti odgovoren. Institut svobodnega zdravnika specialista pa predstavlja svobodno obliko izvajanja zdravniške službe, torej je samozaposlena oseba, in pomeni način za zagotovitev večje svobode dela na področju zdravniške službe. Svobodni zdravnik specialist ne opravlja samostojno javne zdravstvene službe, pač pa dejavnost zdravnika za javni zavod ali koncesionarja, ki je izvajalec javne zdravstvene službe.

Omejen čas trajanja koncesij

Novosti sta uvajanje dveh oblik zasebništva in pa omejevanja časa trajanja koncesij.
Novosti sta uvajanje dveh oblik zasebništva in pa omejevanja časa trajanja koncesij. FOTO: POP TV

Ena najpomembnejših novosti, ki jih uvaja predlagani zakon, je omejitev časa trajanja koncesije. Koncesija naj bi se podelila za določen čas, ki ni krajši od sedem let in ne daljši od 25 let. Predvideva pa tudi, da bi se lahko za izvedbo enkratnih razširjenih programov podelila tudi koncesija za obdobje, krajše od sedem let.

Ministrstvo v obrazložitvi predloga poudarja, da je časovna omejenost koncesije nujna za zagotovitev konkurenčnosti, da je torej po določenem času spet mogoče, da se za koncesijo poteguje več zainteresiranih kandidatov.

S predlogom zakona o koncesijah se urejajo številne nedorečenosti iz sedanjega načina podeljevanja koncesij, ki sicer velja že od začetka devetdesetih let. Prav te nedorečenosti v načinu podeljevanja koncesij so bile tudi predmet očitkov ministru za zdravje Andreju Bručanu v interpelaciji LDS zoper njegovo delo, ki jo je ta uspešno prestal konec minulega leta. Predlog dolgo pričakovanega zakona, ki naj bi na novo uredil način podeljevanja koncesij, bo v javni razpravi do 16. januarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User99866
04. 01. 2007 13.49
Čemu sploh uvajati koncesije? Vsak zdravnik se naj prodaja na trgu. Opravljeno storitev mu pa naj zavarovalnica plača, tako kot jo že dosedaj plača, če se na zdravnika privatnika v nujinih primerih obrnemo v tujini. Zakaj zavarovalnica (in zakonodajalec) na tak način diskriminra in krši zakonsko in z ustavo (slovensko in evropsko) določene pravice mi ni najbolj jasno.