Urška Klakočar Zupančič je na novinarski konferenci komentirala vložitev kazenske ovadbe zoper njo. Vlagatelji ovadbe so po njeni oceni zdrsnili na najnižnji nivo politične kulture oz. o le tej sploh "ne moremo več govoriti". Dodala je, da v NSi in SDS vlagajo kazenske ovadbe zoper svoje politične nasprotnike, "ko se počutijo nemočne".
"Po mojem osebnem mnenju so s tem zdrsnili tudi v protipravno stanje," je prepričana. "Če je to, da skrbim, da DZ deluje v skladu z ustavo, nevestno delo, potem to jemljem kot priznanje in bom tako delovala vse do konca mandata," je nadaljevala.
Predsednica DZ si je naznanilo "prislužila" s tem, ko ni sklicala izredne seje državnega zbora z obravnavo akta o odreditvi parlamentarne preiskave, ki jo je zahtevala skupina poslank in poslancev. "Navedeno ravnanje predstavlja ravnanje brez zakonskega pooblastila in s tem prestop meja uradnih pravic in izrabo uradnega položaja. Njeno ravnanje prav tako predstavlja kršitev načela zakonitosti," so v naznanilu zapisali v SDS in NSi.
Z neuvrstitvijo točke akta o odreditvi parlamentarne preiskave je po njihovem mnenju kršila tudi načelo demokratične in pravne države, ustavno načelo zakonitosti ter delovala v nasprotju z ustavo. Očitajo ji "namerno in naklepno ravnanje" preprečevanja uvrstitve akta na sejo DZ in s tem omejevanje dela poslank in poslancev ter nedopusten in nezakonit poseg v ustavno določbo, ki ureja parlamentarno preiskavo in njen namen. Predstavlja tudi nedopusten poseg zakon o parlamentarni preiskavi ter poslovnik o parlamentarni preiskavi. Z ravnanjem v nasprotju z ustavo, poslovnikom in zakoni je "zlorabila uradni položaj oziroma uradne pravice oziroma zavestno kršila zakonske in druge predpise", piše v naznanilu.
'Vsebina je nedopustna'
Klakočar Zupančičeva je danes znova pojasnila razloge za odločitev o nesklicu izredne seje. "Za sklic seje je potrebna vsebina, ki jo je dopustno obravnavati. Nedopustnih vsebin se na sejah ne sme obravnavati. Predlog ni vseboval te dopustnosti, zahteva je obremenjena z več nepravilnostmi," je pojasnila. Najhujša nepravilnost je po njenih besedah ta, da se vsebina zahteve deloma prekriva z že ustanovljeno preiskovalno komisijo.
"Če se bomo spustili na nivo, da bomo to dovoljevali, bomo ogrozili ustavna načela, posegli bomo v pravno varnost. Nimamo več nobene zavore, lahko gremo do absurda," je komentirala.
Da se zahteva za novo parlamentarno komisijo delno prekriva z že ustanovljeno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju družb Gen-I in Star Solar ter financiranju Gibanja Svoboda, je predtem opozorila že zakonodajno-pravna služba DZ.
Spomnila je tudi, da je tako prakso uvedel že predsednik DZ France Cukjati leta 2005, ko je zavrnil zahtevo takratne opozicije za sklic parlamentarne preiskave, ki bi se prekrivala z že prej ustanovljeno. Je pa "takratna opozicija premogla več politične modrosti in se je s koalicijo dogovorila za razširitev že obstoječe preiskovalne komisije", je dejala.
Rešitev za nastalo situacijo tako tudi tokrat vidi v tem, da opozicija bodisi popravi svojo zahtevo skladno z mnenjem zakonodajnopravne službe, vsaj v delu, kjer se ta prekriva z že obstoječo parlamentarno preiskavo, bodisi se opozicija usede s koalicijo in da se dogovorijo za razširitev že obstoječe parlamentarne preiskave.
Poslanec SDS Rado Gladek je v izjavi za medije vztrajal pri očitkih, da predsednica DZ "evidentno krši tako ustavo kot poslovnik državnega zbora, ki bi za njo moral biti Sveto pismo". Ocenil je, da če bi bile "stvari čiste", v koaliciji zagotovo ne bi toliko energije vlagali v to, da "na vsak način zavrejo preiskavo".
Možnost, ki jo je omenila predsednica DZ, da se opozicija s koalicijo dogovori o razširitvi že obstoječe preiskave, po Gladkovih besedah za njih pride v poštev pod pogojem, da oni vodijo preiskovalno komisijo. "Krovni problem pri prvi preiskovalki je to, da je predsednik, v rokah katerega je praktično kompletno delo preiskovalke, član Gibanja Svoboda," je izpostavil. Obenem je zavrnil tudi možnost popravkov zahteve za preiskovalno komisijo. "Ne pripravljamo popravkov, ker smo prepričani, da karkoli bomo popravili, bo vedno razlog za zavrnitev," je pojasnil.
'Koalicija enotno stoji za predsednico DZ'
"Žalosten sem, ker v dveh opozicijskih strankah ne zaupajo slovenskim državljanom in delajo vse proti predčasnim volitvam. Ovadba na predsednico državnega zbora je napad na institucijo in nanjo osebno," pa je v izjavi za medije včeraj dejal Borut Sajovic iz Gibanja Svobode. Predsednica brani zakon in ustavo, je zagotovil. "Koalicija enotno stoji za predsednico DZ in želim, da se na tem področju naredi red in predvidljivost," je dodal.
KOMENTARJI (560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.