Slovenija

Ureditev ZKP glede hrambe dokazov po prisluhih neustavna

Ljubljana, 28. 06. 2021 11.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Ustavno sodišče je v oceni ustavnosti določb zakona o kazenskem postopku (ZKP), ki napotujeta k uničenju izsledkov prikritih preiskovalnih ukrepov, če v dveh letih od njihove izvedbe ni kazenskega pregona, odločilo, da sta bili določbi, kot ju je razlagala avtentična razlaga DZ, v neskladju z ustavo. Razveljavilo je tudi del poslovnika DZ.

Ustavni sodniki so poudarili, da sicer zakonska ureditev zbiranja in hrambe dokazov ne sme biti tako restriktivna, da bi nesorazmerno ovirala kazenski pregon in s tem posegla v pravico drugih do varnosti. A vendarle izpodbijani zakonski ureditvi glede dvoletnega roka hrambe podatkov, pridobljenih s prikritimi preiskovalnimi ukrepi, ni mogoče očitati, da je v vseh primerih določala prekratek rok hrambe.

Bi pa zakon moral po mnenju ustavnih sodnikov ustrezno obravnavati primere, ko državni tožilec v dveh letih po koncu izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov zahteve za začetek kazenskega postopka ni vložil zaradi "objektivnih ovir". Ker zakon za te primere ni predvidel posebne ureditve, je po presoji ustavnega sodišča nesorazmerno posegel v pravico drugih do varnosti.

Ustavno sodišče tako v danes objavljeni odločbi med drugim pojasnjuje, da se odločitev glede zakona o kazenskem postopku izvrši tako, da preiskovalni sodnik v zadevah, v katerih se je dveletni rok iztekel med 5. januarjem in 19. julijem 2019, pa državni tožilec v tem roku ni izjavil, da ne bo začel kazenskega pregona, niti ni začel kazenskega pregona, na predlog državnega tožilca presodi, ali so obstajale objektivne okoliščine, ki so preprečevale, da bi državni tožilec začel pregon. V primeru, da so takšne okoliščine obstajale, preiskovalni sodnik rok hrambe gradiva s sklepom podaljša, vendar največ za dve leti, napotuje ustavno sodišče.

V ta rok se po pojasnilih ustavnega sodišča ne všteva čas, v katerem je bilo gradivo na podlagi sklepa ustavnega sodišča iz leta 2018 zapečateno. "Če objektivne ovire za začetek kazenskega pregona v roku dveh let od izvajanja prikritih preiskovalnih ukrepov niso obstajale ali če državni tožilec v roku 30 dni od objave te odločbe v uradnem listu ne poda predloga za podaljšanje hrambe gradiva, se gradivo uniči. Do izteka roka za podajo predloga oziroma pravnomočne odločitve sodišča o predlogu ostane gradivo zapečateno," še napotuje ustavno sodišče.

Na vrhovnem državnem tožilstvu so pojasnili, da bodo svoje mnenje o zadevi podali, ko se bodo z odločbo uradno seznanili in jo bodo natančno proučili. Tudi na specializiranem državnem tožilstvu so pojasnili, da doslej odločitve še niso preučili, zato je tudi ne morejo komentirati.

V danes objavljeni odločbi je ustavno sodišče razveljavilo tudi več členov poslovnika državnega zbora, ki se nanašajo na sprejem avtentične razlage zakonov. Določbe poslovnika namreč po ugotovitvah ustavnih sodnikov zakonodajni veji oblasti dajejo možnost, da zakon po tem, ko ga je sprejela, z učinkom za nazaj tudi avtoritativno razlaga in tako posega v ustavno pristojnost sodne in izvršilne veje oblasti.

Posledično je po odločitvi ustavnega sodišča v neskladju z ustavo tudi avtentična razlaga, ki so jo poslanci sprejeli glede 153. in 154. člena zakona o kazenskem postopku, ter presojani deli omenjenih dveh členov zakona o kazenskem postopku glede vsebine, ki jim jo je dala avtentična razlaga. Kot je izpostavilo ustavno sodišče, avtentična razlaga ne sme spreminjati in dopolnjevati zakona oz. zakonski normi ne sme dati vsebine, ki je ob njeni uveljavitvi ta ni imela. Spremembe in dopolnitve zakonov se namreč smejo sprejemati samo v ustavno določenem zakonodajnem postopku, so poudarili ustavni sodniki.

Ustavno sodišče RS.
Ustavno sodišče RS. FOTO: Miro Majcen

Zadeva farmacevtka 

Zgodba sega v poletje 2017, ko je preiskovalna sodnica na predlog zagovornika ljubljanskega župana Zorana Jankovića odredila izločitev in uničenje dokazov, ki jih je tožilstvo v zadevi farmacevtka pridobilo s prisluškovanjem.

Jankoviću so kriminalisti prisluškovali od 18. aprila 2014 do 18. oktobra 2014, čemur so več kot leto pozneje sledile hišne preiskave, državna tožilka pa je zahtevo za preiskavo zaradi kaznivega dejanja jemanja podkupnine podala 21. marca 2017, torej več kot dve leti po prisluhih. To je preiskovalno sodnico vodilo k omenjenemu sklepu, pri čemer se je sklicevala na 153. in 154. člen zakona o kazenskem postopku ter odločbo ustavnega sodišča.

Da bi preprečili uničenje dokazov in nadaljevanje takšne prakse tolmačenja zakona, so poslanci na predlog NSi 22. novembra 2017 sprejeli avtentično razlago določb zakona o kazenskem postopku, v kateri so zapisali, da je treba dveletni rok razumeti kot zgolj instrukcijski.

Generalni državni tožilec Drago Šketa se je že septembra 2017 obrnil še na ustavno sodišče, ki je leta 2018 do končne odločitve zadržalo tisti del zakona o kazenskem postopku, ki ureja uničenje dokazov po dveh letih od njihove pridobitve. In sicer je tedaj odločilo, da se taki dokazi do njihove končne odločitve zapečatijo.

Avgusta 2019 je sicer stopila v veljavo novela zakona o kazenskem postopku, ki je medtem nekoliko redefinirala pravila glede hrambe dokazov, pridobljenih s prikritimi preiskovalnimi ukrepi. In sicer zdaj velja, da se štejejo kot znak, da tožilec namerava nadaljevati kazenski pregon, tudi če predlaga, odredi ali izvede kako aktivnost, ukrep oziroma preiskovalno dejanje, usmerjeno v pregon zoper osumljenca.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MucaNeGrize
28. 06. 2021 13.32
+1
kaj o tem meni nek matoz ...??!! ...pri janši je zahteval izločitev dokazov za katere je hkrati trdil...da jih ni ...Kar sicer bela čreda bleje še danes ...Dokaze imajo Finci , Avstrijci , Hrvati....da , tudi v usa ...Veljajo povsod - ne pa pri nas ...
AMZS
28. 06. 2021 13.28
+1
Kdo bi vas razumel. Razen odvetniki kriminalcev.
omega _v6
28. 06. 2021 12.59
+5
Sploh ni važno je postopek proti Jankoviču zastaral ali pa ne!! Se pa sedaj lepo vidi sramota sodne veje oblasti na čelu z ustavnim sodiščem kjer delajo vse,da bi legalizirali prodajo stanovanja in zagotovilo delovnega mesta za spolne usluge ljubljanskega župana!! Si lahko sodišča naredijo še večjo sramoto?? Jankovič in ta naša rdeča sodišča lahko delajo bilo kaj državljani imamo jasno sliko o levičarskih sodiščih ,medijih in funkcionarjih!! Ne vem kaj delajo zaščitniki ženskih pravic ali je tudi po njihovem dovoljeno spolno izkoriščanje žensk z strani levičarjev??
vonbongo
28. 06. 2021 13.02
-5
Najbrz nisi zasledil , kaj je farmacevtka rekla ;) Ti, ti nakladac ;)
omega _v6
28. 06. 2021 13.16
+3
Važno je le kaj je farmacevtka rekla na prisluhih!! Tisto kaj je potem govorila, ko so ji levanuhi z Zokijem na čelu zagrozili ni več pomembno!! Se ti ne zdi SRAMOTNO, da si Ljubljanski župan ne more najti priležnice, da na tako podel način izkorišča mater samohranilko?? Kaj koli naredili sodniki sramota je imeti takšnega župana!!
trunck
28. 06. 2021 13.31
-3
Omega, da se ne boš vnel od moraliziranja. MOgoče pa je mater samohranilka izkoristila Zorana. Vidiš, to pa je velika razlika med vama, ker tebe ne more izkoristiti nobena. NImaš vpliva, denarja, še manj lepote, pa še tvoj vožd jih vse pobere. Seveda, tvoj vožd jih pa pobira na lepoto, nikakor na moč in denar.
omega _v6
28. 06. 2021 13.38
+4
Tako bom napisal!! Po mojih merilih je nepopravljiva sramota,da župan bilo katerega mesta pade tako nizko!! Vprašanje je ali si mesto ne zasluži župana,ki nebi prodajal občinskih stanovanj za spolne usluge?? Če po vaši levičarski logiki ni to kaznivo dejanje je pa moralno totalno zavrženo!! Res je sramota imeti za župana tako podlega človeka!!
MucaNeGrize
28. 06. 2021 13.40
+0
omega ...kje imate časarja . .levičarski sodniki ????
vonbongo
28. 06. 2021 12.56
-4
Hmmm ogromno ovad za to koalicijo pa stoji na mestu ;) To bo se zabavno , ko bomo spoznali kdo bremza in kok ovad je zabremzal. Pomoje bo ta tozilec izgubil licenco zaradi neopravljanja dela ;)
MucaNeGrize
28. 06. 2021 13.23
-3
po 13 ugotovitev / ki so temelj za ovadbe / računskega sodišča vprašanje če je sploh kdo prišel z npu. ..So pa hipno vzeli na npu zaradi janševističnega kadra tam - ovadbo za Gopoda Vesela ...V janševizmu ni kriv lopov temveč se preganja tisti...ki na lopove z dokumentacijo - pokaže...( kot Julijan Assange - " kriv" je on - ker je pokazal in obelodanil kriminal s celega sveta ) ...ali pri nas tudi Gospod Gale Ivan
c-2040
28. 06. 2021 12.50
+5
Pravna latovščina...prisluhi Zokiju se torej uničeni/uničijo???
oldspice
28. 06. 2021 12.40
+7
Za komuniste se sproti spreminjajo zakoni.
Madžaroš
28. 06. 2021 12.31
+5
Pri levičarjih v postopkih se jih bo moralo prej lepo vprašati če lahko zbirajo dokaze… seveda mora tiski ki sprašuje biti na kolenih in imeti skolnjeni glavo
proofreader
28. 06. 2021 12.21
+11
Ko gre za Zokija se sodišča ustavijo.
Nimiuseen
28. 06. 2021 12.25
+5
Madžaroš
28. 06. 2021 12.33
+4
Za janeza niso rabili nobenih dokazov razen nočne privide
MucaNeGrize
28. 06. 2021 12.51
-2
avstrijsko sodstvo ima nočne privide , je ušlo janševiku ...Zato v isti zadevi patria - v avstriji v arestu sedi Riedl..m
krneki_123
28. 06. 2021 13.09
+0
Mucka, Riedl sedi zaradi utaje davka. Zakaj pa šefi od Patrie na Finskem niso v zaporu?😉
MucaNeGrize
28. 06. 2021 13.29
+0
ti si en davek ..preberi sodbo avstrijske sodnice o patrii in kje ter zakaj omeni sds in janšo ...Tudi na Finskem so zaradi patrie v atestu ...primer : it 2015 ... Finsko sodišče v kraju Hämeenlinna je danes obsodilo dva vodilna moža finskega orožarskega podjetja Patria zaradi podkupovanja pri prodaji oklepnikov Hrvaški.... Na avstrijskem sodišču so v prvostopenjski sodbi zaradi podkupovanja, poskusa goljufije in utaje davkov na tri leta obsodili Hansa Wolfganga Riedla, plačati pa bo moral tudi 850.000 evrov kazni. Po besedah sodnice Marion Zöllner "obstajajo številni dokazi, da je prišlo do podkupovanja, z namenom vplivanja na razpisni postopek v Sloveniji.... Leta 2015 je avstrijsko vrhovno sodišče potrdilo sodbo Riedlu v točki podkupovanja; po besedah sodišča je Riedl februarja 2007 predal 900.000 evrov Jožetu Zagožnu, znancu in strankarskemu kolegu Janeza Janše. ...
MucaNeGrize
28. 06. 2021 13.29
-2
JApajaDAja
28. 06. 2021 12.18
+12
dokaz je dokaz, ne glede kako je pridobljen-razen s silo, prisilo, grožnjo! amen!!!
Promotor
28. 06. 2021 12.13
+16
FDV-jevska sodniška bebava klientela v sloveniji, bljek...!?
vokindos
28. 06. 2021 12.13
+12
Vladavina prava....
Stauffenberg
28. 06. 2021 12.08
+14
Saj že 30 let govorim, da živimo v banana republiki. Razni Ivani, Zorani, Uroši, Kristijani, Milani ....ti našteti se lahko veselijo takšne države, že leta in leta bi ti modeli morali gledati zunanji svet skozi rešetke.
zajebant2
28. 06. 2021 12.07
+12
v 25 letni vladavini levih vidiš kakšne zakone so sprejemali nesposobni lewuhi
krpati
28. 06. 2021 12.07
+17
....de....de..kje si farmacevtka moja.....a daš....al ne.....dokazov ne bo ane....
Slovenska pomlad
28. 06. 2021 11.56
+4
Zanimivo,državni sekretar Kangler je " nedolžen" samo zato, ker so izločili prisluhe!!?
Svetec 2021
28. 06. 2021 12.06
+8
Pa glaven na MNZ. Da se zaposliš na na MNZ ni potrebno predložiti predkaznovanosti če pa se želiš zaposliti na policiji kot čistilka pa je to pogoj za zaposlitev🤦‍♂️🤦‍♂️
Sredina
28. 06. 2021 12.09
+5
kangler ni predkaznovan, ker je vseh 24 postopkov padlo