Slovenija

Ureditev sovražnega govora

Ljubljana, 05. 11. 2007 17.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Varuhinja Zdenka Čebašek-Travnik podpira predlog Zares za spremembo kazenskega zakonika.

Opozicijska poslanka Majda Širca (Zares) je varuhinji človekovih pravic Zdenki Čebašek-Travnik danes predstavila predlog za spremembo kazenskega zakonika v delu, ki ureja sovražni govor. Predlog je v parlamentarno proceduro vložila skupina poslancev Zares, prvopodpisana Širca je po srečanju z varuhinjo dejala, da je njihova pobuda na nek način tudi rezultat dosedanjih poročil ombudsmana, ki so se dotikala vprašanj nestrpnosti in vedno bolj prisotnega sovražnega govora. V uradu varuha pobudo ocenjujejo kot dobrodošlo.

Predlog glede ureditve sovražnega govora je po mnenju varuhinje ustrezen in ga bodo podprli.
Predlog glede ureditve sovražnega govora je po mnenju varuhinje ustrezen in ga bodo podprli. FOTO: POP TV

Kot je pojasnila Čebašek Travnikova, je s predlogom poslanske skupine Zares seznanjena in so ga tudi skrbno preučili. Ugotovili so, da v velikem delu sledi pripombam, ki jih je varuh človekovih pravic obravnaval in podajal že v prejšnjih letnih poročilih. Predlog je po njihovem mnenju povsem ustrezen in ga bodo tudi podprli, v kolikor je njihova podpora zakonodajalcu pomembna.

Sprememba zakona

Varuhinja človekovih pravic je pojasnila, da ima občutek, da pojav sovražnega govora pri ljudeh ni dovolj poznan in da ljudje, tudi ko so žrtve sovražnega govora, sami ne morejo podati ovadbe, ker je zakonodaja tako napisana.

Pravnik v uradu varuha Boštjan Vernik je pojasnil, da ta kazniva dejanja lahko pred sodiščem preganja le država. Le državno tožilstvo je tisto, ki lahko vloži obtožni predlog. V situaciji, ko se tožilstvo odloči, da ne bo prevzelo pregona, prizadeta skupina, manjšina, ogroženi nima pravice preganjati tega kaznivega dejanja sam, čeprav je za to zainteresiran, je pojasnil.

Pobudo za spremembo kazenskega zakonika je Vernik označil kot dobrodošlo, bo pa morala dobiti odziv tudi v ravnanju organov oblasti, tako izvršilne veje oblasti, tožilstva, policije, kot tudi v sodni praksi. Ta pa je na tem področju izjemno pičla, ugotavlja Vernik.


V Sloveniji več primerov sovražnega govora

Širca je ob tem opozorila na poročila Evropske komisije za boj proti nestrpnosti in rasizmu znotraj Sveta Evrope, v katerih je komisija večkrat opozarjala, da v Sloveniji, tudi zaradi pomanjkljive zakonodaje, skoraj ni obsodbe na tem področju.

Po mnenju Širce zaradi pomanjkljive zakonodaje, skoraj ni obsodbe na področju nestrpnosti in rasizma.
Po mnenju Širce zaradi pomanjkljive zakonodaje, skoraj ni obsodbe na področju nestrpnosti in rasizma. FOTO: POP TV

Vemo pa, je dodala poslanka, da je bilo kar nekaj tovrstnih primerov, kjer pa sodne obravnave ni bilo. Kot je dodala, je tako morda tudi zaradi sedanjega 300. člena kazenskega zakonika. Ta člen namreč ne vključuje diskriminatornih dejanj do manjšin, ki se razlikujejo po drugih osebnih okoliščinah, ne le po verskem, rasnem, narodnostnem principu, kot sedaj predvideva ta člen.

Kot je še povedala Širca, ima te dni obravnavo novele kazenskega zakonika na dnevnem redu parlamentarni odbor za notranjo politiko, a k tej točki ni bila vabljena strokovna in civilna javnost. Zato so po poslankinih besedah predsednika odbora prosili, da povabi še strokovne in tudi civilne institucije, ki se ukvarjajo s tovrstno problematiko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User279470
06. 11. 2007 10.49
Potem je Majda Širca prva na seznamu za obsodbo glede sovražnega govora! Sledijo ji Potrata,Pečanova, Potrč itd.
User100662
05. 11. 2007 23.23
Upam, da je damam jasno, da gre to v obe smeri...da ne bo na koncu izpadlo spet tako, da bojo imel več zaščite vsi prej, kot lasten narod!
User242283
05. 11. 2007 21.21
Blue art, ni problema, definicija bo verjetno taka: Kar majdi in levem ženskem lobiju ni všeč, je sovražni govor. V praksi je pa to tako: Če ti bo čefur pohabil otroka, bo za to (če ga bodo sploh ujeli) fasal neko minimalno pogojno, če boš pa ti povedal, da je to naredil ČEFUR, boš šel pa malo na hladno, ker so babe tako rekle. Smo pač jako multikulturni.
User279877
05. 11. 2007 21.05
Včasih ga težko definiraš, se pa strinjam z zakonom, vendar se bojim kaj bo v praksi, kako bo definiran. To je podobno kot definirati kaj je pornografija ali kateri film ni za mlajše od 15 let. Eden bo rekel tako drugi drugače. Točno se mora vedeti kaj je sovražni govor. Preprečevati ga je potrebno od otroštva dalje.
User242283
05. 11. 2007 20.27
Zavedni, to pomeni točno to. Režim, ki nima razumnega odgovora na kritike, jih preprosto prepove.
hinko.murovec@siol.net
05. 11. 2007 19.12
Vidiš " ZAVEDNI " prav zaradi takih kot si se z tem izkazal ti , ko tako razumeš demokracijo, ki jo dejansko spreminjaš v obliko anarhije je tak zakon nujen. Pa oprosti, saj razumel itak ne boš . LP
User206624
05. 11. 2007 18.55
Upam, da to tudi ne pomeni konec in omejevanje svobode govora in konec resnic o nekaterih naših etničnih skupinah, ki jih država nagrajuje za njihovo nedelo kriminal in za škodo, ki jo delajo državi. Dobrodošli v svetu pranja možganov. Ravno take zadeve bodo krive, da bo nekoč prišlo do državljanskih vojn v zahodni Evropi. Tlačenje dejstev in svobode govora ni dobra stvar. Ok dobro ne rečem za skrajne primere, kjer bi se moglo nekatere res kaznovati ampak bojim se, da če boš samo nekomu rekel cigan pa boš kaznovan, čeprav si se pravilno izrazil ali pa boš kaznovn, če boš kot politik rekel, da ni prav, da cigani kradejo kjer se jim zahoče in da jim država naredi vse kar hočejo in da mladina staršev iz držav bivšje YU pretepa in izsiljuje vsakega šibkejšega Slovenca. Upam, da če boš opozoril, da bodo muslimani v Sloveniji v 50 letih dobili večino in da to ni prav, da ne boš dobil položnice na dom.