"Kriminalka" v zvezi s priporom Hilde Tovšak je v zadnjih dneh postregla z novimi zapleti. "Hilda Tovšak je bila 17. 5. ob 14.15 izpuščena iz pripora," so za 24ur.com sporočili iz celjskega zavoda za prestajanje kazni, kjer je bila Tovšakova v priporu.
V petek je senat okrožnega tožilstva v Mariboru zoper Tovšakovo odpravil pripor po uradni dolžnosti, ker je specializirano državno tožilstvo med postopkom prekvalificiralo zahtevo za preiskavo, tako da je Tovšakovi očitalo storitev kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja darila, torej milejšo obliko kaznivega dejanja. Za takšna kazniva dejanja je predpisana zaporna kazen do treh let, pripor pa sme trajati največ 15 dni.
Čeprav je tožilstvo še isti dan vložilo obtožnico s predlogom podaljšanja pripora, je bila Tovšakova že izpuščena iz pripora. Sodišče je nato v soboto ugodilo tožilstvu in spet odredilo pripor za Tovšakovo in Aleša Pangerca. Slednji je že v priporu, so sporočili z okrožnega sodišča v Mariboru.
Danes pa je sodišče na predlog specializiranega državnega tožilstva zoper Tovšakovo odredilo še pripor iz razloga begosumnosti, posledično pa so bili izdani tudi Evropski nalog za prijetje in predajo, tiralica in mednarodna tiralica.
Obstaja namreč sum, da bi lahko Tovšakova zbežala v tujino. V oddaji 24UR so poročali, da ima Tovšakova počitniško hišo na Hrvaškem, v Keniji pa živi njena sestra.
Policisti so Tovšakovo iskali že v nedeljo
Generalni direktor policije Stanislav Veniger je sporočil, da so Tovšakovo v nedeljo že iskali, a je niso našli. Iskali so jo na vseh pričakovanih lokacijah – med drugim na stalnem prebivališču v Ljubljani in na posestvu v Mislinji, vendar je nikjer niso našli. S policije so sporočili, da jo tudi danes pospešeno iščejo na območju Slovenije.
Minister Pličanič: Tožilstvo mora pojasniti, kaj se je zgodilo
V oddaji SVET je svoj pogled na domnevno procesno napako podal minister za pravosodje Senko Pličanič. "Tudi mene je presenetila novica," je povedal Pličanič in dodal, da bo od generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja in specializiranega državnega tožilstva zahteval poročilo.
Po njegovem mnenju bi moralo tožilstvo stopiti pred javnost in pojasniti, kaj se je zgodilo. Če pa se bo ugotovilo, da gre za napako, Pličanič pričakuje ustrezne ukrepe znotraj državnega tožilstva in tudi razmislek odgovornih na tožilstvu o objektivni odgovornosti
Nasploh pa Pličanič ne razume, zakaj sodstvo tako mečka v primeru odločitve načina prestajanja kazni v zadevi Čista lopata, kjer je bila Tovšakova obsojena na 14 mesecev zapora.
V igro pa se je s komentarjem vključil tudi nekdanjim minister za pravosodje Aleš Zalar. "Tudi če Tovšakovo najdejo, me ne bo presenetil odstop vodje specializiranega državnega tožilstva s položaja," je zapisal na Twitterju.
Bo Tovšakova zahtevala odškodnino?
Odvetnik Tovšakove Boris Kanduti je sicer za 24ur.com pojasnil, kako se je lahko zgodilo, da je Tovšakova, ki bi morala biti v priporu vsaj do 28. maja, predčasno na prostosti.
Pripor za Hildo Tovšak je bil v začetku odrejen zaradi kaznivega dejanja nedovoljenega dajanja daril po prvem odstavku 242. člena. Ta odstavek predvideva do pet let zapora. Potem pa je med postopkom, ko so bile osebe zaslišane, tožilstvo samo modificiralo zahtevo za preiskavo. Kaznivo dejanje nedovoljenega dajanja daril so ji po novem očitali po drugem odstavku 242. člena. Po tem odstavku je zagrožena kazen do treh let zapora.
Glede poročanj, da je Tovšakova na prostost odkorakala zaradi procesne napake, Kanduti pravi, da sodišče napake zagotovo ni storilo. "Sodišče se je samo držalo zakona," je povedal. Na vprašanje, ali je potem napaka na strani tožilstva, ki ni vložilo predloga za podaljšanje pripora, pa je Kanduti dejal, da se do tega ne želi opredeljevati. Ne ve namreč, zakaj se je tožilstvo tako odločilo in da je to pač odločitev tožilca. "Zakaj je takšna, pa mi ni jasno. Ni nujno, da je to ravno napaka," je povedal.
Kot je dejal Kanduti, je bila Tovšakova v priporu 15 + 63 dni. Torej je bila v priporu neupravičeno 63 dni. Kanduti pravi, da je prezgodaj govoriti o tem, ali bo Tovšakova zahtevala odškodnino za čas, ko je bila neupravičeno za zapahi. "Zgolj teoretično povem, da če je oseba nezakonito v priporu, potem ima pravico do odškodnine. Ali se bo za to odločila ali ne, pa ne vem," je povedal Kanduti.
Tovšakovo so v pripor odpeljali 28. februarja, ko se je zaključevala prva faza policijske preiskave sumov nedovoljenega sprejemanja in dajanja daril. Izkazalo se je, da gre za darila pri posredovanju tujih delavcev pri gradnji Teša 6. Poleg Tovšakove je sodišče pripor odredilo tudi za Aleša Pangerca iz ljubljanskega podjetja Go Extra in Poljaka Mareka Andrzeja Konfisza. Ker gre pri Pangercu za enako situacijo kot pri Tovšakovi, je bil tudi ta izpuščen iz pripora. Pri Poljaku pa je drugače, ker je obdolžen nedovoljenega sprejemanja daril in mu grozi do pet let zapora, tako da v njegovem primeru odredba o priporu vzdrži.
KOMENTARJI (3139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.