Ministri hrvaške vlade so soglasno sprejeli kar 28 ukrepov, s katerimi želijo preprečiti tihotapljenje nafte ter zaščititi okolje. Slovenija bo v Bosno in Hercegovino lahko izvažala nafto po naslednjih cestnih smereh: od mejnih prehodov Obrežje, Gruškovje in Zavrč do Stare Gradiške oziroma Županje. Od Slovenije do Jugoslavije pa od Obrežja in Gruškovja do mejnega prehoda Bajakovo.
Hrvaški minister za promet Alojz Tušek je na seji vlade poudaril, da je prepovedan tranzit nafte preko mejnih prehodov Pasjak in Rupa. Ter dodal, da v perihodnje hrvaška vlada pripravlja namestitev globalnih pozicijskih sistemov na cisterne, s čimer bodo lahko nadzorovali vožnjo cistern.
Po novi uredbi je prepovedan tranzit skozi hrvaške narodne parke, kot so Plitviška jezera. Hrvaška pa bo na mejnih prehodih uvedla posebne tehtnice za cisterne, pregledovala bo vrsto in kakovost nafte, carinsko deklaracijo pa bosta po novem podpisovala dva carinika ter vodja izmene – z namenom notranjega carinskega nadzora. Po novem rok za dostavo tovora ne bo več označen v dnevih, ampak urah. Poleg vstopa in izstopa iz države bo na carinski deklaraciji zapisana tui obvezna cestna smer.
Carinska uprava bo organizirala nadzor odobrenih koridorjev, obvezen bo tudi polog gotovinskega depozita na carinarnicah. Policijsko spremstvo cistern bodo izvajali po potrebi.
Novi pravilnik bo začel veljati z objavo v hrvaškem uradnem listu, kar naj bi se najhitreje lahko zgodilo že jutri, so sporočili iz Zagreba.
Bruselj je odgovoril Sloveniji
Sekretariat za energetsko listino je Sloveniji že poslal odgovor na njeno prošnjo o izdaji mnenja glede skladnosti hrvaških omejitev tranzita nafte in naftnih derivatov čez državo s 7. členom energetske listine, so potrdili na sedežu sekretariata v Bruslju.
Vsebine odgovora na sekretariatu niso želeli razkriti, povedali pa so, da gre pravzaprav za pravno analizo omenjenega člena in postopkov, ki so na njegovi podlagi možni. Odločitev, kako ravnati naprej, pa je na strani Slovenije, so še povedali.
Ministrstvo za okolje in prostor je prošnjo za izdajo mnenja na sekretariat poslalo v petek, 18. januarja, potem ko je dan prej vlada zaradi uvedbe hrvaških ukrepov sprejela odločitev za takšen korak. Vlada namreč meni, da prepoved tranzita nafte po cesti ni skladna s 7. členom energetske listine, po katerem so podpisnice listine obvezane omogočiti tranzit energije čez svoje ozemlje skladno z načelom prostega tranzita in brez neutemeljenega zadrževanja, omejitev in stroškov.
Prejem pisma iz Bruslja so popoldne potrdili tudi na ministrstvu za okolje in prostor. Ter povedali, da so jim iz sekretariata za energetsko listino sporočili, da so že opravili obsežno pravno analizo položaja, hkrati pa našo državo povprašali, ali smejo stopiti v stik tudi s Hrvaško. Z ministrstva so v Bruselj takoj poslali pozitiven odgovor, saj so veseli, da želi sekretariat pomagati pri razreševanju nastalega zapleta.