Agencija za civilno letalstvo (CAA) je sporočila: "Javna agencija za civilno letalstvo RS je včeraj 19. 9. 2019 ob 16. uri izdala ustno odločbo Adrii Airways (AA) d.o.o. z dnem 19. 9. 2019 dalje o prepovedi izvajanja letalskih operacij z letaloma model CRJ900 tip CL-600-2D24 reg. ozn. S5-AAU in model CRJ900 tip CL-600-2D24 reg. ozn. S5-AAV zaradi odpovedi najemnih pogodb s strani najemodajalca Trident Aviation Leasing Service in posledično izbrisa najemnika Adrie Airways d.o.o. iz Registra zrakoplovov RS kot uporabnika navedenih letal."
Dve letali oziroma tri se trenutno nahajajo v Münchnu. Vsa letala so s posadko vred opravljala lete za Lufthanso, ki ga je uporabljala v sklopu Lufthansa Cityline. Danes bi eno letalo moralo poleteti med Münchnom in Stuttgartom, a je bilo zaradi odpovedi najema s strani Trident Aviation Leasing Service prizemljeno na münchenskem letališču. Drugo letalo je po javnih podatkih opravilo zadnji let 18. septembra in se danes prav tako nahaja na letališču v Münchnu. Tudi tretje letalo je opravljalo lete za Lufthanso, od 18. septembra je parkirano na ploščadi na letališču. Tudi to letalo je bilo posojeno, vključno s posadko, za opravljanje letov za Lufthanso. Četrto letalo, ki ga najema Adria, pa ni poletelo že najmanj sedem dni, razlog še ni jasen. Po neuradnih podatkih V vseh primerih gre za letala bombardier CRJ-900, ki predstavljajo večino Adrijine flote.
Ostali še brez tretjega letala
Kot je poročal letalski portal Sierra5, je lastnik prišel in odpeljal letalo CRJ-900 reg. S5-AAL na tuje evropsko letališče. Letalo je okrog 15:30 ure poletelo iz Ljubljane v Maastricht. Omenjeno letalo je bilo že nekaj časa na Brniku, a brez motorjev. Letalo so lastniku usposobili in peljali v Maastricht, pravijo naši viri.
So se pa odzvali tudi v Adrii Airways:
Adria Airways se sooča z zahtevnimi poslovnimi razmerami, zato poslovodstvo družbe intenzivno išče rešitve, ki bi družbi omogočile stabilnejše poslovanje. Prizadevamo si, da vse letalske operacije izvedemo po predvidenem voznem redu. Potnikom svetujemo, naj spremljajo aktualne potovalne informacije na spletni strani Adrie Airways.
Po naših informacijah sta letala prizemljili dve lizinški družbi, Trident Aviation Leasing Service in po naših informacijah tudi družba Regional One. Adria ja vsa letala pred leti prodala različnim lizinškim skupinam, s čimer si je zagotovila finančna sredstva, nato pa začela ista letala najemati. Trident Aviation Leasing Service je sicer del skupine Falko, katero se je omenjalo kot morebitnega rešitelja Adrie, a zdaj kaže, da so se odločili za drugačen pristop.
Iz Agencije za civilno letalstvo so prav tako sporočili: "Na pobudo odgovornih v AA so se vodstvo in nadzorniki Agencije včeraj pozno popoldan sestali z vodstvom AA. Na omenjenem sestanku so predstavniki AA Agencijo seznanili s trenutno situacijo oziroma dogajanjem v družbi in naknadno tudi pisno zagotovili, da so njihove letalske operacije z ostalimi letali, vpisanimi na spričevalo letalskega prevoznika, varne.
Postopki, ki jih agencija trenutno vodi z zvezi z letalskim prevoznikom, tečejo naprej neodvisno od trenutnega dogajanja v družbi."
Agencija poleg tega vodi postopek za ohranitev operativne licence Adrie Airways. Zapisali so, da ti postopki tečejo naprej neodvisno od trenutnega dogajanja v družbi. "Postopek, ki govori o finančni kondiciji je sicer nedvomno povezan s tem. Vse to bo gotovo vplivalo pri končni odločitvi," je za Sta dejal direktor agencije za civilno letalstvo Rok Marolt.
Agencija naj bi stanje v Adrii spremljala "iz ure v uro": "V kolikor bi zaznali, da bi prišlo do odstopanja od letalske varnosti, bomo ne glede na postopek, ki ga vodimo v zvezi z licenco, nemudoma ukrepali," je zagotovil. Adria namreč za letenje potrebuje tudi spričevalo letalskega prevoznika, tudi pri tem pa jo agencija redno preverja.
Zaradi Adrie bi lahko bilo v težavah tudi brniško letališče
Hude posledice zaradi težav Adrie bi lahko ob tem začutilo tudi brniško letališče. V Fraportu so okrepili klicno-informacijski center, kjer v prihodnosti pričakujejo še več pritožb. Fraport sicer posluje z dvanastimi prevozniki, a kar polovico vsega prometa opravi Adrija. Tudi na linijah, ki niso najbolj dobičkonosne in jih ob propadu Adrije verjetno ne bi prevzel nihče.
KOMENTARJI (234)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.