
Z Urada za prehrano se vse od izbruha afere z antibiotiki v mleku niste oglasili. Kako to?
Urad za prehrano deluje v sklopu ožjega ministrstva in je eden od zaokroženih strokovnih celot tega ministrstva. Ves čas smo aktivno sodelovali na vseh sestankih. Glede na težo problema se je seveda oglasil minister za kmetijstvo Franci But in s tem smo se oglasili tudi vsi, ki na tem področju delamo.
Nekaj podobnega se vam je očitalo tudi v zvezi s primerom bolezni norih krav…
Kadar gre za tako težo problema, je prav, da se oglasi resorni minister, sicer pa mislim, da novinarji raje komunicirate z ministrom.
Kakšne so pravzaprav naloge vašega urada?
Naš urad ima več sektorjev, eden od sektorjev je sektor za varno hrano in kakovost hrane. V sklopu tega deluje tudi oddelek za krmo. Potem je še sektor za tehniko, to se pravi sektor za živinorejo, in sektor za genske banke in veterinarstvo.
Minister But je dejal, da ste naročili analize tveganja. Kdo je te analize tveganja opravil in za kakšno tveganje pravzaprav gre?
Skupaj z ministrstvom za zdravje smo naročili analizo tveganja, ki ga je opravil zdravstveni inštitut oziroma Inštitut za varovanje zdravja. Strokovnjaki so zagotovili, da ni tveganja za zdravje slovenskih potrošnikov.

Se lahko kaj podobnega, kot se je zgodilo zdaj z mlekom, zgodi tudi z drugimi živili?
Na našem ministrstvu se opravlja stalni monitoring, torej spremljanje vseh ostankov, vseh nedovoljenih snovi v živilih živalskega izvora. Monitoring je računalniško voden, kar pomeni, da ni napovedan. Ne glede na to, pa je potrebno povedati, da so proizvajalci produktno odgovorni, se pravi, da so oni dolžni, da dajejo na tržišče neoporečna živila.
Kaj pa za živila neživalskega izvora?
Za živila, kot so zelenjava in sadje, opravlja spremljanje drug del našega ministrstva. To je inšpektorat za kmetijstvo, inšpektorat za kakovost kmetijskih izdelkov.
Ko pa je enkrat izdelek v trgovini, potem je pristojno ministrstvo za zdravje oziroma zdravstveni inšpektorat?
Tako je. Delimo si te pristojnosti. V pridelavi in predelavi je odgovorno ministrstvo za kmetijstvo, kasneje, ko pa je izdelek na polici v trgovini, pa ministrstvo za zdravje.
In kdo obvešča javnost o nepravilnostih?
Eni in drugi.