V kabinetu predsednika vlade so zavrnili izjave predsednika republike Janeza Drnovška, da vlada uradu predsednika ne želi odobriti dodatnih sredstev. Kot poudarjajo, "navedbe Janeza D. in predsednika republike ne držijo", saj vlada urada predsednika "finančno ne stiska", vztraja le, da vsi proračunski uporabniki "racionalno trošijo proračunska sredstva". Obenem zatrjujejo, da Drnovšek premierja Janeza Janšo ni nikoli seznanil z zahtevo svojega urada za dodatna proračunska sredstva.
Kot pojasnjujejo iz urada premierja Janše, je sprejeti proračun predsednikovega urada v letu 2005 znašal 840 milijonov tolarjev, medtem ko sprejeti proračun urada za leto 2006 znaša 818 milijonov tolarjev, kar pa je devet milijonov več, kot je znašala realizacija lanskega proračuna. Poleg tega je bil letošnji proračun usklajen s predsednikovim uradom. "Vlada proračuna za urad predsednika torej ni določila samovoljno, ampak je bil obojestransko dogovorjen in usklajen ter sprejet s strani državnega zbora," poudarjajo v kabinetu premiera.
Predsednik premierju ni nikoli posredoval predloga za dodatna proračunska sredstva, je pa Janša "že od konca junija večkrat brezuspešno poskušal stopiti v stik s predsednikom države, pa ta ni bil pripravljen na pogovor, niti ni vrnil klicev", so pojasnili v vladnem uradu. Obenem sporočajo, da bo ministrstvo za finance vlogo za razporeditev dodatnih sredstev na proračunske postavke urada predsednika vladi posredovalo po tem, "ko se bosta predsednik vlade in predsednik države dogovorila o rešitvi nastale situacije".
Urad predsednika: Ministrstvo za finance je del vlade
Iz predsednikovega urada opozarjajo, da je urad 8. junija 2006 na Ministrstvo za finance poslal predlog za povišanje razpoložljivih sredstev v skupnem znesku 180 milijonov tolarjev. Ker je ministrstvo predlagalo, da mora Urad preveriti vse notranje rezerve, so prvotni predlog 28. avgusta 2006 znižali za skoraj 50 odstotkov, in sicer na 85 milijonov tolarjev. Na to dopolnjeno vlogo s strani ministrstva še vedno nismo prejeli odgovora, poudarjajo v Drnovškovem uradu. Zaradi tega so na ministrstvo v preteklih dneh poslali dopis - urgenco, da naj se poskrbi vse potrebno, da bo vlada o predlogu za dodatna sredstva čimprej odločila, po možnosti že na prvi naslednji seji Vlade Republike Slovenije. Tudi tega odgovora še niso prijeli.
Ob tem poudarjajo, da je finančno ministrstvo, kot vsa ostala, del vlade, tako da izjave Janševega urada ne držijo. Glede dogovarjanj o rešitvi nastale situacije med Janšo in Drnovškom, pa v predsednikovem uradu poudarjajo, da Drnovšek to razume kot poskus podrejanja institucije predsednika republike predsedniku vlade, kar ni v skladu z normalnim delovanjem institucij.
Bo predsednik štopal, se sprašujejo poslanci
O finančnem stanju predsednika Drnovška je razpravljal tudi Odbor DZ za zunanjo politiko. Poslanka Darja Lavtižar Bebler (LDS) je zunanjemu ministru Dimitriju Ruplu, ki je sicer zaradi zapletov na Hotizi (več o tem ...) sejo zapustil predčasno, zastavila vprašanje, ali se "spodobi", da se predsednik države zaradi pomanjkanja finančnih sredstev ne bo udeležil 61. zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov v New Yorku. Zanimalo jo je tudi, kakšno sporočilo daje slovenska država s tem dejstvom in ali ne daje s tem videza "banana republike".
Minister Rupel je v odgovoru pojasnil, da sta s predsednikom republike spomladi letos govorila o zasedanju GS ZN in takrat mu je Drnovšek dejal, da ni zainteresiran za to srečanje, in je predlagal, naj se zasedanja udeleži predsednik vlade. "Takrat ni bilo nobene razprave o financah," je dejal Rupel in dodal, da je prav za "banana republike" značilno, da se zasedanj GS ZN udeležujejo predsedniki držav, za evropske države pa je običajen "format nastop zunanjega ministra".
Med razpravo je poslanec Pavel Gantar (LDS) na predsednika vlade in finančnega ministra naslovil pobudo, da resno razmislita o finančnem stanju urada predsednika republike. "Zaskrbelo me je dejstvo, da namerava Drnovšek odpotovati (na državniški obisk) v Španijo z avtomobilom," je dejal Gantar.
Minister Rupel je pojasnil, da MZZ s finančnim stanjem urada predsednika republike nima nič. "Tudi MZZ ima finančne težave," je dejal in napovedal, da si bo prizadeval za izboljšanje finančnega stanja na splošno. Priznal je, da bi bilo Drnovškovo potovanje v Španijo z avtomobilom slaba ideja, in dejal, da misli, da se to ne bo zgodilo. "Nekatere spremembe pri predsedniku republike gredo res v napačno smer," je še dejal.
Poslanec Samo Bevk (SD) je ugotovil, da je očitno, da MZZ in uradu predsednika republike primanjkuje finančnih sredstev. "Menda ne mislite, da bo predsednik republike, ko mu bo zmanjkalo denarja, štopal na naslednji državniški obisk," se je vprašal Bevk in ministra povprašal, ali bo ministrstvo zahtevalo povišanje postavk pri rebalansu proračuna.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.