Kot so sporočili z upravnega sodišča, je le-to 9. julija že drugič zavrnilo tožbo Janše glede poročila Komisije za preprečevanje korupcije (KPK), v kateri je Janez Janša komisiji očital neustavno in nezakonito delovanje pri nadzoru njegovega premoženjskega stanja. Upravno sodišče je v sodbi o poročilu KPK razsodilo, da je poročilo skladno z določili zakona o integriteti in preprečevanju korupcije izdano v zakonito izvedenem postopku in da pravice Janše v tem postopku niso bile kršene.
Gre za ponovno sodbo upravnega sodišča v omenjeni zadevi, ki je na podlagi sklepa vrhovnega sodišča z dne 9. maja že drugič odločalo o omenjenem primeru.
Vrhovno sodišče je v primeru poročila KPK o premoženjskem stanju Janše razveljavilo prvo odločitev upravnega sodišča, in sicer z zahtevo, da se v ponovljenem sojenju opredeli do tega, ali je komisija z izdajo zaključnega poročila v delu, ki se nanaša na Janšo, delovala v skladu s pristojnostmi in pooblastili po zakonu o integriteti in preprečevanju korupcije. Posebej pa je vrhovno sodišče naložilo upravnemu sodišču, da presodi in jasno obrazloži, ali sta nadzor, ki ga je opravila KPK, ter zaključno poročilo, ki ga je KPK sprejela in javno objavila, v skladu z določbami zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki se nanašajo na nadzor nad premoženjskim stanjem zavezanca.
S tem pa tudi presodi, ali je bilo poseženo v njegove ustavne pravice iz 15. (pravica do sodnega varstva), 22. (enako varstvo pravic) in 25. (pravica do pravnega sredstva) člena ustave. V ponovljenem sojenju je upravno sodišče razsodilo, da tožba Janše zoper KPK ni utemeljena in jo je tako že drugič zavrnilo.
Janšev zagovornik Franci Matoz je sporočil, da upravno sodišče "popolnoma zmotno razlaga pooblastila KPK in poskuša sanirati, po našem mnenju, očitno nezakonito delovanje KPK". Poleg tega po njegovih navedbah upravno sodišče pri ponovnem odločanju ne sledi napotilom vrhovnega sodišča, ki je njihovi pritožbi že enkrat ugodilo. Zoper to "zmotno sodbo" je Matoz napovedal pritožbo, pri čemer je prepričan, da bodo v postopku "nedvomno dokazali resnico", in sicer, da je KPK ravnala mimo svojih zakonskih pooblastil.
Podobno odločitev je sicer upravno sodišče sprejelo tudi v tožbi predsednika PS Zorana Jankovića zaradi istega poročila KPK. Komisija je v tem poročilu o premoženjskem stanju predsednikov parlamentarnih strank, objavljenem 8. januarja lani, pri Janši in Jankoviću ugotovila kršitve protikorupcijske zakonodaje. Prav to poročilo je sprožilo vladno krizo in razpad Janševe koalicije. Nazadnje je DZ Janši izglasoval konstruktivno nezaupnico ter za predsednico vlade imenoval Alenko Bratušek. Janković, sicer tudi ljubljanski župan, se je zaradi tega za nekaj časa umaknil z vrha PS.
Zavrnjena tudi tožba zoper Karbo
Po poročanju Dela pa je SDS izgubila tožbo, ki jo je zaradi pisanja o zadevi Patria vložila proti novinarju Dela Dejanu Karbi.
V SDS so se za tožbo odločili zaradi navedb v članku z naslovom "Denar iz Patrie ni končal pri Janezu Janši, temveč v njegovi stranki SDS" iz leta 2009 in kasnejših izjav Karbe o tej temi. V stranka so trdili, da so zaradi tega pisanja, ki da je neresnično, utrpeli hudo škodo. Želeli so javno opravičilo in plačilo 55.000 evrov odškodnine. Okrožno sodišče je tožbeni zahtevek zavrnilo kot neutemeljenega in SDS naložilo, da mora Karbi vrniti 2269 evrov pravdnih stroškov. Sodba sicer še ni pravnomočna.
KOMENTARJI (1023)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.