Upravno sodišče je tako kot v primeru nekdanjega premierja Janeza Janše zavrnilo tudi tožbo ljubljanskega župana Zorana Jankovića zoper zaključno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) o premoženju zaradi posega v človekove pravice in temeljne svoboščine. Sodba je bila Jankoviću in njegovemu pooblaščencu odvetniški družbi Čeferin vročena danes.
Janković in njegov pravni pooblaščenec imata možnost pritožbe na Vrhovno sodišče RS v 15 dneh od prejetja sodbe. To je ljubljanski župan tudi že napovedal. Kot je dejal, bo vztrajal in če bo treba, "pravico iskal tudi kje drugje". Prepričan je namreč, da je komisija posegla v njegove človekove pravice in temeljne svoboščine. Izpostavil je škodo, ki mu jo je po njegovem mnenju naredila Komisija za preprečevanje korupcije KPK, ob čemer je znova izpostavil, da komisija v poročilu o njegovem premoženjskem stanju govori o sumih oziroma tveganjih za korupcijo, ne o konkretnem dejanju. Zato je pristojne pozval, naj povedo, kaj je storil, "ne pa da ga sumijo, da bi lahko storil". Upa tudi, da bo o tem kaj reklo ustavno sodišče. Upravno sodišče sicer v sodbi navaja, da ne vidi posebnih razlogov za začetek postopka ustavne presoje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Sodišče dodatnih komentarjev k izdani sodbi, ki še ni pravnomočna, ne bo dajalo.
Jankovićevi zastopniki iz odvetniške družbe Čeferin medtem menijo, da je zavrnitev tožbe pavšalna. Zato napovedujejo, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da bi dokazali, da je Komisija za preprečevanje korupcije s sprejemom in objavo spornega poročila neustavno in nezakonito posegla v ustavno zagotovljene Jankovićeve pravice.
Po ugotovitvi upravnega sodišča Jankovićeva tožba, ki jo je vložil zoper zaključno poročilo KPK o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank, ni utemeljena. Upravno sodišče je ocenilo, da je bil nadzor komisije nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank izpeljan v skladu z določili zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Janković je v tožbi med drugim opozoril na kršitev njegovih procesnih jamstev, ker da mu tekom postopka pred KPK ni bila zagotovljena pravica do izjasnitve v skladu z zakonom. Komisija tudi ni predstavila zaključnega poročila javnosti skupaj z odgovorom tožnika.
Po presoji sodišča pa njegovi očitki, ki se nanašajo na nespoštovanje postopkovnih določb zakona, niso utemeljeni. Po njihovih navedbah med postopke, na katere se nanaša določba 13. člena zakona, ki ga Janković izpostavlja, ni mogoče uvrstiti nadzora nad premoženjskim stanjem. Ta je umeščen v peto poglavje zakona.
Sodišče tako ugotavlja, da so bile spoštovane vse predvidene postopkovne določbe, ki obenem predstavljajo tudi izpeljavo načela varstva pravic stranke, varstva javne koristi in načela zaslišanja stranke po zakonu o splošnem upravnem postopku, so sodbo v odzivu povzeli na KPK.
Po navedbah komisije je sodišče ugotovilo tudi, da je komisija v ugotovitvah zaključnega poročila opisala ves potek postopka nadzora in se opredelila do vseh tožnikovih navedb in pojasnil, danih v postopku.
Sodišče je prav tako ugotovilo, da ni prišlo do kršitev ustave, ki jih očita Janković, in se obenem opredelilo, da ne vidi posebnih razlogov za začetek postopka ustavne presoje zakona o integriteti in preprečevanju korupcije.
Sodišče tudi ni sledilo Jankovićevemu predlogu za razpis glavne obravnave.
Janša že korak pred Jankovićem
Na sodišču pa so pojasnili tudi, da je nekdanji premier Janša že vložil pritožbo zoper sodbo upravnega sodišča v zvezi s KPK. Zadeva je bila 3. aprila predložena Vrhovnemu sodišču RS v pristojno odločanje.
Janša je sodbo upravnega sodišča, ki je zavrnilo njegovo tožbo zoper poročilo Komisije za preprečevanje korupcije zaradi posega v človekove pravice in temeljne svoboščine, prejel že sredi marca. Janšev pravni zastopnik Franci Matoz je že tedaj napovedal pritožbo na vrhovno sodišče.
KPK: Gre že za šesto pomembno potrditev delovanja komisije
S KPK so sporočili, da je upravno sodišče ocenilo, da je bil nadzor komisije nad premoženjskim stanjem predsednikov parlamentarnih strank izpeljan v skladu z določili zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Sodišče je še ugotovilo, da so bile spoštovanje vse določbe v zakonu, ki obenem predstavljajo tudi izpeljavo načela varstva pravic stranke, varstva javne koristi in načela zaslišanja stranke po zakonu o splošnem upravnem postopku.
Sodišče je še dodalo, da je komisija v ugotovitvah zaključnega poročila opisala ves potek postopka nadzora in se opredelila do vseh tožnikovih navedb in pojasnil, danih v postopku. Prav tako pa je še ugotovilo, da ni prišlo do kršitev ustave, ki jih očita tožnik.
''Zoran Janković je tožbo glede zaključnega poročila vložil že pred časom skupaj z zahtevkom za izdajo začasne odredbe. Slednjega sta tako upravno kot vrhovno sodišče že zavrnila, današnja zavrnitev tožbe glede zaključnega poročila tako predstavlja še eno, v zadnjih treh mesecih že šesto, pomembno potrditev delovanja komisije v tem primeru,'' so dodali na KPK.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.