Upravno sodišče je zavrnilo pritožbo nekdanjega koprskega župana Borisa Popoviča, je sporočil Popovičev pooblaščenec Franci Matoz. Sodišče je sicer ugotovilo, da so kršitve pri izvedbi volitev bile, vendar pa da niso uspeli v zadostni meri dokazati, da so kršitve vplivale na izid volitev, je navedel Matoz. "Sodbo bomo še podrobno preučili, nakar bo s strani Popoviča sprejeta nadaljnja odločitev," je še napovedal Matoz.
Upravno sodišče je kar 28 strani dolgo sodbo objavilo na svoji spletni strani. V sklepnem delu je zapisalo, da pritožnikova pritožba ni utemeljena in jo je zato zavrnilo. Odločitev je sodišče sprejelo brez glavne obravnave, čeprav jo je Popovič predlagal. O pritožbi so odločili predsednica sodnega senata Mira Dobravec Jalen in člana Lea Chiabai in Andrej Orel.
"Odločitev namreč temelji na dokazih, ki so bili že izvedeni v postopku izdaje odločbe občinske volilne komisije (OVK) in izpodbijane odločbe občinskega sveta, v pritožbi niso navedena nova dejstva in dokazi, ki bi lahko vplivali na odločitev, pravna stališča, na katera se sklicuje pritožnik, pa ne pomenijo dejstev, ki se dokazujejo v sodnem postopku," so zapisali v sodbi.
Bržan: Končno lahko začnemo nemoteno delati
Za koprskega župana Aleša Bržana je zavrnitev pritožbe Borisa Popoviča na upravnem sodišču pričakovana. Veseli ga tudi, da je to zdaj za njimi in da lahko začnejo nemoteno in neobremenjeno izvajati razvojni program in razvojni načrt občine. Dodal je, da je nujno sprejeti proračun, da lahko začnejo nemoteno delati. Zadolžitve občine ne izključujejo.
Pritožbo na upravno sodišče je bivši župan in Bržanov protikandidat na zadnjih lokalnih volitvah Popovič vložil zoper sklep koprskega občinskega sveta z 21. decembra lani, s katerim je bilo ugotovljeno, da lahko Aleš Bržan začne izvrševati funkcijo župana Mestne občine Koper. Upravno sodišče je potrdilo, da je Bržan županske volitve dobil s 17 glasovi prednosti pred Popovičem. Pritožba na sodbo upravnega sodišča ni mogoča, lahko pa Popovič pravico išče še na ustavnem sodišču.
Kot je Bržan povedal v današnji izjavi za medije, je pričakoval, da bo sodišče "potrdilo jasno izraženo voljo ljudstva in zavrnilo povsem nepotrebno pritožbo poraženega tekmeca".
"Ekipa, ki je bila zaenkrat na čakanju, je že pripravljena, občinski proračun je v veliki meri tudi pripravljen in čas je, da začnemo svoj program izvajati," je poudaril Bržan. Dodal je, da je dela veliko, izzivov tudi ne bo manjkalo, "ampak nenazadnje smo tukaj zato, da izboljšamo kakovost bivanja v občini, razumno razvijamo tako mesto kot podeželje in da skupaj skrbimo za dobro prihodnost naše lokalne skupnosti".
Samega sodnega postopka ni posebej komentiral, saj da mu ni posvečal prevelike pozornosti. "Zame so se volitve zaključile že decembra," je dejal.
Kaj je sodišče ugotovilo glede kršitev?
Pritožbo je Popovič vložil zoper sklep koprskega občinskega sveta z 21. decembra lani, s katerim je bilo ugotovljeno, da lahko Bržan začne izvrševati funkcijo župana Mestne občine Koper. V pritožbi je Popovič navajal predvsem kršitve volilnega molka, nepravilnosti pri glasovanju na domu in ugovor, da je OVK prekoračila svoja pooblastila. Ob tem je zahteval ponovno štetje glasov.
Kot je v sodbi še zapisalo sodišče, pri odločitvi občinske volilne komisije glede neveljavnih glasovnic ni bilo nič narobe, ponovnega štetja glasov zakon niti ne predvideva.
Sodišče se strinja, da je bila enemu volivcu – invalidu na volišču za predčasno glasovanje kršena ustavna pravica, vendar to po mnenju sodnikov ni bistveno vplivalo na končni izid.
Pri izvedbi glasovanja na domu pa sodišče ni ugotovilo nikakršnih kršitev.
Popovič je v drugem krogu županskih volitev 2. decembra lani tesno izgubil proti Bržanu. Zaradi razlike vsega nekaj glasov in domnevnih nepravilnosti je dolgoletni koprski župan podal ugovor na občinsko volilno komisijo, ki pa je ugovor zavrnila, tako da je tudi po uradnih izidih volitev župan ostal Bržan. Popovič se je nato pritožil še na koprski občinski svet, ki pa je njegovo pritožbo na ustanovni seji 21. decembra zavrnil in tedaj za župana potrdil Bržana.
Bržan nadaljuje z delom
Glede letošnjega proračuna je Bržan priznal, da je povolilen, kar pomeni, da je pas malo zategnjen. Ob tem pa je zagotovil, da bodo naredili vse, da ne bodo okrnili socialnih transferjev ter aktivnosti različnih organizacij in društev. Napovedal je, da bodo začeli sredi leta nastavljati proračun za naslednje leto oziroma dvoletje, ki pa bo participativno naravnan. Po njegovih standardih trenutni proračun še ni participativen, "je pa precej bolj vezan na izmenjavo informacij, kot je bil v preteklih letih".
Ob tem je izpostavil, da so že in bodo še imeli sestanke s predstavniki krajevnih skupnosti "tako, da se bodo izvajali tisti projekti, ki so prioritetni posameznim področjem oziroma območjem".
Glede morebitnega zadolževanja za uresničitev ključnih želja in ciljev, ki so si jih zadali v programu, je Bržan pojasnil, da "o končnih številkah ne moremo govoriti". Prihodkovni del se po Bržanovih besedah giblje okoli 60 milijonov evrov. "Kar se tiče odhodkov, financ in samih finančnih tokov, pa je veliko projektov preloženih z lanskega na letošnje leto. To nas bo precej bremenilo," je izpostavil župan. Dodal je, da zadolžitve ne izključujejo, ampak morajo najprej dokončno oblikovati proračun in potem videti če in v kakšnem obsegu.
V ponedeljek je Bržan za podžupanjo imenoval občinsko svetnico iz vrst Liste Aleša Bržana, Jasno Softić, ki funkcijo zaradi začasnega financiranja opravlja nepoklicno. Funkcijo bo s polnim delovnim časom prevzela predvidoma s prvim marcem, je izjavil. V ponedeljek pa bo predvidoma znano tudi, kdo bodo drugi podžupani, je še napovedal.
Na vprašanje o podžupanu iz vrst italijanske narodne skupnosti je izjavil, da je že imel precej razgovorov in da bi rad sprejel odločitev, ki je najboljša za ta del lokalne skupnosti. "Mislim, da moramo odgovorno sprejeti odločitve in izbrati tistega podžupana, ki bo uspel najboljše združevati ljudi znotraj italijanske narodne skupnosti in peljati projekte naprej tako, da se pravo veljavo da tudi tej skupnosti."
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.