Upravno sodišče je zavrnilo zahtevo Zorana Jankoviča, da z začasno odredbo Komisiji za preprečevanje korupcije naloži, da mora s svojih spletnih strani in drugih objav odstraniti poročilo o njegovem premoženjskem stanju.
Upravno sodišče je o zahtevi za začasno odredbo odločilo v sredo, danes pa je sklep vročilo Jankovićevemu pooblaščencu, odvetniški družbi Čeferin, in komisiji. Obe stranki imata možnost pritožbe na vrhovno sodišče v treh dneh od prejetja sklepa. Kot so pojasnili na ljubljanski mestni občini, se bo Zoran Janković pritožil zoper sklep upravnega sodišča. Po mnenju Jankovićevih pooblaščencev je bil predlog za začasno odredbo namreč neutemeljeno zavrnjen.
Sicer pa so tudi na Komisiji za preprečevanje korupcije potrdili, da so danes od upravnega sodišča prejeli sklep, v katerem je sodišče zavrnilo zahtevo za izdajo začasne odredbe. "V zavrnitvi je sodišče sledilo argumentom, ki jih je v odgovoru podala komisija, in med drugim zapisalo, da je obveščanje javnosti po presoji sodišča ena izmed temeljnih nalog komisije, zato bi bila izdaja začasne odredbe, ki bi komisiji prepovedovala drugim osebam predstavljati zaključno poročilo, v nasprotju z javnim interesom," so še zapisali na komisiji.
Janković trdi, da mu je poročilo povzročilo nepopravljivo škodo
Zahteva za začasno odredbo je predvidevala tudi, da komisija, njeni člani in zaposleni ne smejo več dajati izjav za javnost v delu, ki se nanaša na Jankovića. Tožnik je zahtevo utemeljil z nastankom nepopravljive škode zaradi sprejetja in objave izpodbijanega poročila komisije. "To naj bi mu porušilo ugled, tako da je bil v nastali splošni politični krizi v Sloveniji tožnik prisiljen 'zamrzniti' svoj položaj predsednika politične stranke Pozitivna Slovenija, stopnjujejo pa se politični pritiski k njegovemu odstopu z mesta župana Mestne občine Ljubljana," je v obrazložitvi zapisalo sodišče.
Nasprotno pa komisija navaja, da niso podani razlogi za obravnavo tožbe v upravnem sporu. Kot so v obrazložitvi sklepa povzeli mnenje komisije, niso izpolnjeni ne procesni ne vsebinski pogoji za izdajo zahtevane začasne odredbe, poleg tega pa je del zahteve neizvršljiv. Komisija je kot tožena stranka še pojasnila osrednji namen poročila, da se o ugotovitvah izvedenega nadzora nad premoženjem predsednikov vseh parlamentarnih strank na ustrezen način in ob enakopravni obravnavi vseh nadzorovanih zavezancev obvesti javnost v obliki zaključnega poročila.
Zavrnili tudi Janšo
Senat upravnega sodišča v Celju je prejšnji teden zavrnil zahtevo premierja Janeza Janše po zadržanju poročila protikorupcijske komisije. Njegov odvetnik Franci Matoz je ob tem napovedal, da se bo zoper odločitev pritožil na vrhovno sodišče. Se je pa upravno sodišče v zadevi izreklo za pristojno in bo o vloženi tožbi Janše odločalo prednostno.
Komisija za preprečevanje korupcije je v začetku januarja objavila poročilo o premoženjskem stanju predsednikov strank. Pri nadzoru premoženja je ugotovila, da sta predsednika SDS Janez Janša in Pozitivne Slovenije Zoran Janković kršila protikorupcijsko zakonodajo. Kot ugotavlja komisija, Janković ni prijavil za najmanj 2,4 milijona evrov premoženja, Janši pa se je premoženje nepojasnjeno povečalo za 210.000 evrov.
KOMENTARJI (502)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.