Odločitev upravnega sodišča, o kateri je danes prvi poročal Večer, je zagovornik babice dečkov, odvetnik Velimir Cugmas, prejel danes, sprejeta pa je bila 11. maja.
Kot je za STA pojasnil odvetnik, je sodišče ugodilo tožbi, s katero je terjal ugotovitev, da je Center za socialno delo (CSD) Velenje z odvzemom otrok 30. marca letos ravnal nezakonito, da je z odvzemom posegel v otrokove pravice v razmerju do babice in da je s tem povzročil protipravno stanje babici in vnukoma. Sodišče po njegovih besedah ugotavlja, da je bil odvzem mladoletnih vnukov babici v nasprotju z evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin in Ustavo RS.
Odvetnik meni, da je s to odločitvijo upravnega sodišča "negirano vse tisto", kar je zatrjevala ministrica za delo Anja Kopač Mrak, socialna inšpekcija in tudi varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer, ki so zatrjevale, da je bil odvzem zakonit, da babica nima aktivne pravice tožiti in uveljavljati kakršnegakoli svojega zahtevka pred sodiščem in da z odvzemom ni bilo poseženo v človekovo pravico.
Odvetnik ob tem pravi še, da je upravno sodišče s takšno odločitvijo razrešilo tudi predhodno vprašanje v vseh ostalih postopkih, ki še tečejo pred sodišči. Med drugim v enem postopku odvetnik terja izdajo odločbe o rejništvu babici, v več vloženih pravnih sredstvih pa terja tudi ne le stike babice z vnuki, pač pa namestitev vnukov nazaj k babici. Odvetnik je prepričan, da bodo zaradi kaznivega dejanja odvzema mladoletne osebe nekateri morali tudi "kazensko odgovarjati".
Ni pa upravno sodišče ugodilo zahtevku babice, da se dečka do pravnomočnosti odločitve vrneta k starim staršem, ampak je zapisalo, da bodo o tem tekli posebni postopki. V zvezi s tem je odvetnik napovedal pritožbo.
Kopač Mrakova bo v primeru potrditve nepravilnosti zahtevala odgovornost
Ministrica Anja Kopač Mrak je sporočila, da odločitve upravnega sodišča še ne more komentirati, saj sodbe uradno ni prejela. Je pa v odzivu za STA navedla, da bo, če bodo sodišča v tem primeru ugotovila nepravilnosti in bodo sodbe pravnomočne, v skladu s pristojnostmi zahtevala prevzem odgovornosti.
"Do zdaj so moja ravnanja v tem primeru temeljila na prvih ugotovitvah socialne inšpekcije, kjer nepravilnosti v postopku niso ugotovili. To ugotovitev je pozneje potrdila tudi varuhinja človekovih pravic. V kolikor pa bodo sodišča ugotovila nepravilnosti in bodo sodbe pravnomočne, pa bom v skladu s svojimi zakonskimi pristojnostmi tudi zahtevala prevzem odgovornosti," je sporočila.
Toda odgovornosti od koga, se sprašujejo mnogi. Sama se očitno ne čuti odgovorne ter meni, da je odgovoren le SCD.
Tudi na ministrstvu so pojasnili, da so s sodbo seznanjeni le prek medijev in da odločitve sodišča ne morejo komentirati, saj niso prejeli niti tožbe niti odgovora na to tožbo in uradno niti sodbe.
'Sodba govori izključno o pravici babice, saj je hkrati ugotovila, da je v največjo korist otrok, da ostaneta še naprej v rejniški družini'
Na velenjskem Centru za socialno delo tudi po odločitvi sodišča še vedno menijo, da niso naredili nič narobe.
Odvetnica CSD Velenje Simona Marko pravi, da sodba spet govori samo o pravici ali posegu v pravico babice, pri čemer pa se potrebe in pravice otrok spet postavljajo v ozadje. Dejala je, da predmet presoje ni bila zakonitost ali nezakonitost odločanja CSD Velenje.
Direktorica CSD Velenje Lidija Hartman Koletnik je dejala, da še vedno meni, da so "delovali strokovno in zakonito v dobrobit otrok". Z odvetnico sta napovedali pritožbo na sodbo.
A je pravzaprav sodba jasna: CSD Velenje je otroka starima staršema odvzel tako, da ju je nenapovedano odpeljal iz vrtca. Ukrep je popolnoma nestrokoven, brez podlage, znatno preuranjen in nesorazmeren. Otroka v nobenem smislu pri starih starših nista bila ogrožena ali zanemarjene. Ni bilo nobenega indica, da za njiju ne bi bilo primerno poskrbljeno.
Upravno sodišče je ugotovilo, da naj bi CSD Velenje z namestitvijo dečkov v rejniško družino posegel v pravico do družinskega življenja babice, vendar pa to ne more postaviti pod vprašaj zakonitosti odločitve CSD Velenje o namestitvi otrok v rejniško družino, je odvetnica pojasnila sodbo.
"Sodišče v tem postopku ni presojalo same zakonitosti namestitve mladoletnih otrok v rejniško družino. Ta sodba govori izključno o pravici babice. Sodišče je sicer ugotovilo poseg v družinsko življenje, vendar pa je z isto sodbo ugotovilo, da je v največjo korist otrok, da ostaneta še nadalje nameščena v rejniški družini," je pojasnila.
Ob tem je dodala, da je CSD Velenje v postopku odločanja o namestitvi mladoletnih otrok v rejniško družino ugotavljal in izhajal iz celovite obravnave in presoje pravnega standarda koristi otroka, ki ga je treba v vsakem primeru ugotavljati individualno in celovito.
CSD Velenje je po navedbah odvetnice ugotovil, da je v največjo korist otrok namestitev v rejniško družino. V postopkih odločanja o koristih in potrebah otrok so pravice otrok vedno na prvem mestu, pravice odraslih oseb, ki so povezane z otrokom, pa so omejene z obsegom pravic in koristi otrok, je še pojasnila odvetnica.
Varuhinja ugotavljala le največjo korist otrok, ne nepravilnosti v postopkih
Tudi z urada varuha človekovih pravic so sporočili, da so se s sodbo seznanili preko medijev. V izjavi za javnost so poudarili, da ne morejo vsebinsko komentirati sodnih postopkov, ki še niso pravnomočno končani, še zlasti, ker je ena od strank v postopku že napovedala pritožbo.
Ugotavljajo, da je upravno sodišče pritrdilo ugotovitvam varuhinje, ki je na novinarski konferenci 8. aprila opozorila na pravni interes dedkov in babic oziroma ožjih sorodnikov v pravnih postopkih za zaščito otrok in potrebo, da jim ga prizna zakonodaja. Sodišče je s svojo odločitvijo babici takšen pravni interes priznalo, so zapisali, in dodali, da varuhinja odločitev sodišča v tem delu pozdravlja, vseeno pa od zakonodajalca pričakuje, da bo to problematiko podrobneje uredil v novi družinski zakonodaji.
Poudarili so, da je varuhinja v postopkih ugotavljala le, kako je bila upoštevana največja korist otrok ob formalnem odvzemu očetu in ugotovila, da ni prišlo do kršitve pravic otrok. "Varuhinja torej ni ugotavljala nepravilnosti v postopkih, za katere so pristojni drugi državni organi in jih bo mogoče odpraviti v nadaljnjih postopkih, ki jih je začel zastopnik starih staršev. Trditi, da je podprla ugotovitve drugih organov, ni primerno, saj so bila že izhodišča za preučevanje različna," so še zapisali.
'O objektivni odgovornosti ministrice še ni mogoče govoriti'
Sodba bo verjetno tudi v koaliciji sprožila veliko vprašanj za ministrico Kopač Mrakovo..
Iz največje vladne stranke SMC so sporočili, da so bili z odločitvijo upravnega sodišča seznanjeni zgolj posredno iz medijev. "Stališče bomo v stranki sprejeli v prihodnjih dneh, v poslanski skupini SMC bomo o sodbi predvidoma govorili že na torkovi seji," so zapisali v sporočilu za javnost.
Poslanec DeSUS Uroš Prikl pa je za STA pojasnil, da sodbe sodišča še ni prebral, zato je prezgodaj govoriti o objektivni odgovornosti ministrice. Tudi stranka stališča še ni zavzela. Je pa poudaril, da bo Kopač Mrakova v luči sodbe sodišča morala zadevo bolj podrobno pojasniti, saj gre za zelo občutljive zadeve.
'Sistem očitno ne deluje'
Kolikor je prebral, sodišče v konkretnem primeru ugotavlja kršenje človekovih pravic tako starim staršem kot otrokom. To je neprijetno tudi za sam sistem, ki očitno ne deluje oz. ne deluje tako, kot bi moral, ugotavlja poslanec in opozarja, da je odvzem otrok skrajen ukrep in gre za dogodke, ki imajo dolgoročne posledice za človeka. Zato je ponovil, da bo želel od ministrice zelo podrobna pojasnila.
Predsednik SD Dejan Židan je medijem pojasnil, da v SD svojo ministrico podpirajo, na odločitev upravnega sodišča pa se mora po njegovem mnenju odzvati Center za socialno delo Velenje, ki je vodil konkretni postopek.
Pričakovati je, da bodo v koalicijskih strankah o tej zadevi spregovorili na torkovih običajnih srečanjih poslanskih skupin. Sicer pa namerava koalicija temam, ki sodijo pod okrilje ministrstva za delo, nameniti posebno srečanje, predvidoma konec tedna ali v začetku prihodnjega. Ministrica pa se bo zaradi konkretnega primera kmalu zagovarjala tudi pred poslanci.
Spomnimo
CSD Velenje je tri- in petletnega dečka, ki sta po umoru matere decembra lani v Velenju bila pri starih starših na Koroškem, konec marca namestil v rejništvo proti volji starih staršev. To je sprožilo buren odziv javnosti.
Inšpekcijski nadzor je pozneje pokazal, da je bila odločitev strokovna in zakonita ter v največjo korist obeh otrok. Tudi varuh človekovih pravic ni ugotovil kršitev pravic otrok. Zaradi omenjenih dogodkov je SDS 12. aprila letos zoper ministrico Kopač Mrakovo vložil interpelacijo.
KOMENTARJI (682)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.