Slovenski med je varen, skladen s predpisi in ne predstavlja tveganj, sta po izbruhu medene afere z neregistriranimi zdravili za varozo danes poudarila direktor uprave za varno hrano Janez Posedi in predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) Boštjan Noč. Državna sekretarka na kmetijskem ministrstvu Tanja Strniša ne vidi razloga, da bi bil ugled kmetijstva ali čebelarstva okrnjen.
Posedi: Medu, skladnega s predpisi, ne moremo umakniti s trga
Rezultati preiskave so sicer pokazali, da so v določenih vzorcih medu in satovja z zahtevno laboratorijsko analizo odkrili kemikalije, vrednosti le-teh pa so bile pod zgornjo dovoljeno mejo.
Na vprašanje, ali bodo razkrili, kateri vse čebelarji so kupovali sporne pripravke, je Posedi dejal, da podatkov o prejemnikih pošiljk ne morejo objaviti, ker v njih niso bila samo sporna zdravila.
Da je med slovenskih čebelarjev zaupanja vredno in varno živilo, je poudaril tudi Noč. V zadnjih 10 letih so v interni kontroli analizirali prek 1200 vzorcev medu in niti eden ni bil v neskladju s predpisi. Zagotovil je, da bodo še več pozornosti posvetili osveščanju čebelarjev, da je treba kupovati legalna zdravila. "Naloga vseh skupaj pa je, da ta zdravila zagotovimo in da so njihove cene primerljive, kot so na evropskem trgu," je dejal.
Pri nas sporne proizvodnje zdravil ni več, lahko pa obstaja v tujini
Na upravi ocenjujejo, da nezakonite proizvodnje zdravil v Sloveniji v tem trenutku ni več, lahko pa obstaja v sosednjih državah. Posedi je zato zagotovil, da bodo z nadzori v tej smeri nadaljevali v skladu z razpoložljivimi viri in sredstvi, medu pa bodo posvetili še večjo pozornost, saj je to tudi živilo, ki je lahko ponarejeno.
Državna sekretarka pa je poudarila, da ostaja varnost hrane njihova prioriteta. Opozorila je, da je šlo v primeru preiskave podjetja APIS M&D z Vrhnike za kršitev pri proizvodnji in prodaji zdravil, ni pa problem v samem medu. "Ne vidim razloga, da bi bil s tem okrnjen ugled kmetijstva ali čebelarstva," je dodala.
Glavno inšpektorico obtožili, da ne zna komunicirati z mediji
In še to: namesto, da bi Posedi glavno inšpektorico Andrejo Bizjak, ki je vodila preiskavo ene največjih prehranskih goljufij pri nas, nagradil, jo je raje umaknil izpred mikrofonov. "Ona je ena najboljših inšpektorjev in ena najslabših predstavnikov za stike z javnostmi," je dejal. Njena izjava: "Ne bi rada rekla: Slovenci, slovenski med je zanič! Ker dve tretjini nista. Ena tretjina je pa zagotovo," naj bi bila namreč preostra in nenatančna.
Slovenski čebelar na svoj način dokazuje, da je med varen
Razkritje je močno omajalo ugled slovenskih čebelarjev, saj uprava za varno hrano nima točnih podatkov, kateri so tisti čebelarji, ki so uporabljali sporne pripravke. Ve le za manjši del, torej za tiste, ki so palčke kupovali prek pošte. Pri teh so analize vzorcev sicer pokazale, da niso presežene mejne vrednosti, kar pa ne pomeni, da v medu in satovju ni kemikalij, ki so nevarne za naše zdravje. Čebelarji, ki teh pripravkov niso uporabljali, so prepričani, da se jim dela krivica.
Vsi, ki čebelarimo pošteno in po predpisih, smo danes občutili krivico, da se nas vse meče v isti koš. Svoj med už...
Posted by Čebelarna Novak on Thursday, December 17, 2015
Na svojem Facebook profilu se je glede afere odzval čebelar Miha Novak, ki pravi: "Vsi, ki čebelarimo pošteno in po predpisih, smo danes občutili krivico, da se nas vse meče v isti koš. Svoj med uživam brez slabe vesti, tako jaz kot moja družina, in mislim, da enako velja za večino čebelarjev v Sloveniji."
Odkritje pretreslo Slovenijo
Veterinarji uprave za varno hrano in veterinarstvo so poleti po ugotovljenih nepravilnosti v družbi APIS M&D z Vrhnike, ki pripravlja pripravke za zdravljenje varoze, z namenom ugotavljanja ostankov aktivnih in pomožnih substanc ter organskih spojin v vosku in medu opravili nadzor pri 20 čebelarjih, ki so jim odvzeli 20 vzorcev medu in 21 vzorcev satja z medom.
Uprava je ugotovila, da čebelarji v velikem odstotku uporabljajo neregistrirane preparate za zdravljenje varoje. Ostanke aktivnih učinkovin so ugotovili tako v medu kot v satju. Po navedbah uprave količine ostankov v medu sicer ne predstavljajo tveganja za zdravje potrošnikov, medtem ko izdelki iz medu s satjem, ki se pojavljajo na trgu, lahko predstavljajo tveganje za zdravje ljudi.
KOMENTARJI (194)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.