Ministri na čelu s predsednikom vlade so se podali na v neurjih najbolj prizadeta območja. Premier Janez Janša si je ogledal območje Kamnika in Gornjega Grada, ki ga je že v ponedeljek obiskal tudi notranji minister Dragutin Mate, okoljski minister Janez Podobnik pa se je odpravil na Goriško.
Poškodovane nevarne 'salonitke'
Ponedeljkovo neurje s škodo je v občini Šempeter-Vrtojba povzročilo za več kot 11 milijonov evrov škode. "Storili bomo vse, da v okviru veljavne zakonodaje pomagamo gospodarstvu, gospodinjstvom in kmetom," je obljubil minister Podobnik, ki se je za zaprtimi vrati srečal tudi s tamkajšnjim županom Draganom Valenčičem. Ta ga je opozoril na grozečo ekološko nevarnost. "Mislim, da lahko govorimo o pravi katastrofi, še posebej zato, ker je bilo razdejanih približno 76.000 kvadratnih metrov salonitnih kritin,“ je dejal.
Odstranjevanje omenjenih kritin je zaradi azbestnih vlaken lahko zdravju škodljivo, zato morajo dela opraviti posebej izurjeni in zaščiteni delavci. A Valenčič opozarja, da tega v kratkem času ne bodo uspeli storiti, poleg tega se je marsikdo odstranjevanja salonitnih plošč lotil kar sam.
Glavni delovni inšpektor v državi Borut Brezovar, ki je večkrat spremljal dela s salonitkami, pa pravi, da ni razloga za paniko. "Količina teh delcev v zraku ob tako močnem vetru je premajhna. Ta azbest bo s časom pronical v zemljo in res ni v tako velikih količinah, da bi to neposredno povzročilo kakšno nevarnost za zdravje,“ je prepričan.
Prvi mož združenja azbestnih bolnikov Bojan Goljevšek pravi drugače. Azbesta ne gre podcenjevati. Že eno samo vdihano vlakno, ki se ti zapiči v pljuča, lahko povzroči raka.
Kritino bodo vozili na Staro Goro
Država bo zagotovila dodatno sofinanciranje stroškov odlaganja poškodovane azbestno-cementne kritine, okoljsko ministrstvo pa bo pomagalo tako, da odstranjevanje v ničemer ne bo škodovalo zdravju tistih, ki bodo to počeli, je poudaril Podobnik. Poškodovano salonitno kritino bodo odvažali na odlagališče v Stari Gori, ki ima ustrezno dovoljenje in dovolj prostora, je zagotovila generalna direktorica direktorata za evropske zadeve in investicije na ministrstvu za okolje in prostor Bernarda Podlipnik.
Na terenu tudi Janša
Premier Janez Janša si je ogledal škodo na enem izmed v neurju najbolj prizadetih območji. Najprej je obiskal močno opustošeno vas Gozd. Domačinom, ki so mu dejali, da bi radi vsaj hiše pokrili s streho, je obljubil pomoč. Še enkrat je tudi zagotovil, da bo vlada v četrtek sprejela prve ukrepe za sanacijo škode. "V sodelovanju s krovnima humanitarnima organizacijama bomo pristopili k solidarnostni pomoči tistim, ki so bili najbolj prizadeti, teh pa je kar precej," je povedal.
Janša se je zahvalil gasilcem, reševalcem, županom in lokalnim oblastem ter vsem tistim, ki so prvi priskočili na pomoč, pohvalil pa je tudi številne prostovoljce, ki so z vseh koncev Slovenije prišli v Gozd. Ogledal si je tudi opustošenje na prelazu Črnivec, kjer je silovit veter polomil drevesa, nato pa obiskal še vasi Šmiklavž in Tirosek v občini Gornji Grad.
Že v ponedeljek si je opustošena območja Kamnika in Gornjega Grada ogledal notranji minister Dragutin Mate, ki je prizadetim v neurju obljubil, da jim bo država pomagala.
Ocena škode znana konec prihodnjega tedna
Ocene škode bodo znane konec prihodnjega tedna, pravi Janša. Znana pa je že prva ocena škode na javnih objektih. Ta samo na šolskih objektih presega milijon evrov, je poudaril premier in dodal, da gre za škodo, ki jo lahko "s tem, ko stopimo skupaj tudi solidarnostno, v nekem realnem času saniramo".
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.