Na 1. december že vse od leta 1988 zaznamujemo svetovni dan boja proti aidsu. Držimo obljubo, ustavimo aids. Tako se glasi globalni poziv petletne kampanje za boj proti aidsu od leta 2005 do leta 2010, geslo letošnjega svetovnega dne pa je Uporabi kondom, izberi življenje.
Število okuženih z virusom HIV tudi v Sloveniji narašča, ugotavljajo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Skupno je bilo v zadnjih desetih letih (od leta 1998 do 26. novembra letos) 266 primerov novih diagnoz okužbe s HIV, umrlo pa je 38 bolnikov z aidsom. A število okuženih s HIV je v Sloveniji še vedno relativno nizko: manj kot en okuženi na tisoč prebivalcev, kar je relativno malo v primerjavi z večino držav EU.
Do 26. novembra letos so na IVZ prejeli že 41 prijav novih diagnoz okužbe s HIV, kar je več kot v katerem koli letu doslej. Za aidsom je zbolelo 10 ljudi, umrlo pa je pet bolnikov. Trenutno je v Sloveniji najbolj ogrožena skupina moških, ki imajo spolne odnose z moškimi. Podatki namreč kažejo, da je povečano število novih diagnoz okužbe s HIV po letu 2003 izključno posledica porasta v tej skupini, navajajo na IVZ.
Slovenci se premalo testiramo za okužbo
Slovenci se po podatkih IVZ v primerjavi s številnimi drugimi evropskimi državami relativno malo testirajo na okužbo s HIV, čeprav se obseg testiranja počasi povečuje. V letu 2007 je bilo na sto prebivalcev opravljenih le 1,5 testa. Kot opozarjajo na IVZ, s tem zamujamo priložnosti za uspešnejše zgodnje zdravljenje.
Med petimi bolniki z aidsom, ki so umrli do 26. novembra letos, je bila namreč kar pri štirih okužba s HIV odkrita šele letos. "Zato je spodbujanje prostovoljnega, zaupnega testiranja na okužbo s HIV v ranljivih skupinah z višje tveganimi vedenji, predvsem moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi, pomembno za zgodnje prepoznavanje okužbe s HIV," poudarjajo ob tem. Kot pojasnjujejo na inštitutu, je to tudi pogoj za pravočasno zdravljenje in oskrbo okuženih ter zgodnje intervencije za preprečevanje prenosa okužbe. "Da pa bi omejili obolevanje z aidsom in umrljivost med okuženimi s HIV, moramo tudi v prihodnje vsem okuženim s HIV zagotoviti dostop do kakovostnega zdravljenja in oskrbe."
Kako se prenaša HIV?
Izmenjava okuženih igel med intravenskimi uživalci nedovoljenih drog povzroči od 5 do 10 odstotkov HIV okužb pri odraslih. Nekoliko nižji odstotek, od 3 do 5 odstotkov, HIV okužb nastane zaradi transfuzije okužene krvi oziroma krvnih pripravkov. Prenos z matere na otroka je vzrok za 90 odstotkov HIV okužb pri novorojencih in otrocih. HIV se ne prenaša z uporabo istega stranišča, niti z uporabo iste kuhinje. Ne prenaša se z dotiki, objemanjem, rokovanjem, s poljubljanjem – razen če je prisotna kri ali semenska tekočina. Tudi kihanje, kašljanje in piki insektov ne prenašajo okužbe s HIV.
Povečevanje števila okužb tudi v EU
Skupno poročilo Evropskega centra za preprečevanje in nadzor bolezni (ECDC) in evropskega urada Svetovne zdravstvene organizacije opozarja, da se v številnih državah število primerov okuženosti s tem smrtonosnim virusom še povečuje.
Iz 49 od 53 držav evropske regije WHO (podatki niso bili na voljo iz Avstrije, Italije, Monaka in Rusije) so lani tako poročali o 48.892 novih primerih okuženosti s hivom, medtem ko so v 48 državah odkrili 5244 primerov aidsa. Najvišjo stopnjo okuženosti z virusom hiv so zabeležili v Estoniji, Ukrajini, na Portugalskem in Moldaviji.
Poročilo še navaja, da se je v 44 državah, ki so od leta 2000 konstantno posredovale podatke, število novih diagnosticiranih primerov skoraj podvojilo, in sicer z 21.787 na 41.949.
Med oblikami prenosa okužbe v državah EU prevladujejo spolni odnosi med moškimi, sledijo pa heteroseksualni stiki.
V vzhodnoevropskih državah do prenosa okužbe z virusom hiv največkrat pride pri intravenskih uživalcih drog, v državah srednje in zahodne Evrope so to heteroseksualni spolni odnosi, čeprav se povečujejo tudi primeri okuženosti s hivom med homoseksualnimi moškimi.
V Sloveniji več okužb zaradi porasta spolnih odnosov moških z moškimi
Število okuženih s hiv narašča tudi v Sloveniji, predvsem "zaradi porasta novih diagnoz med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi", je povedala Irena Klavs z Inštituta za varovanje zdravja. V zadnjih 10 letih je po diagnozi za aidsom umrlo 38 oseb, letos pa je bilo prijavljenih 41 novih okužb s hivom, največ doslej, je dodala.
"V Sloveniji naj bi bil s hivom manj kot en okužen na 1000 prebivalcev, kar je malo v primerjavi z večino držav po svetu ali tudi v EU. Število okuženih z virusom hiv pa v Sloveniji počasi, a vztrajno narašča," je še dejala.
Po njenih besedah je bilo v obdobju zadnjih desetih let do novembra letos skupno prijavljenih 266 primerov novih diagnoz okužbe z virusom hiv, medtem ko je po diagnozi aids v tem obdobju umrlo 38 bolnikov. "Letos je bilo prijavljenih 41 novih diagnoz okužbe z virusom hiv, kar je več kot kadar koli poprej v Sloveniji," je poudarila Klavsova.
Na inštitutu so imeli letos po več letih prvi primer diagnoze okužbe z virusom hiv "pri nekom, ki ima v zgodovini injiciranje prepovedanih drog, že mnogo let pa ni bilo nobenega primera okužbe z virusom hiv pri novorojenčku, ki bi se rodil okuženi materi".
V Sloveniji sicer opažajo, da se delež določenih diagnoz z virusom hiv relativno pozno diagnosticira, je opozorila. "S tem zamujamo dobre priložnosti za kakovostno zdravljenje, kar sicer izboljša kakovost življenja in podaljša preživetje okuženih, zgodnja diagnoza pa je pomembna tudi zaradi preprečitve nadaljnjega prenašanja bolezni," je še izpostavila Klavsova.
Prireditve ob svetovnem dnevu boja proti aidsu
Podobno kot po vsem svetu bodo tudi po Sloveniji danes potekale številne dejavnosti, namenjene ozaveščanju pomena zaščite v izogib okužbi z virusom HIV. Društvo študentov medicine Slovenije v sodelovanju s Študentsko organizacijo Univerze v Ljubljani, Zvezo študentskih klubov Slovenije in Društvom za integracijo homeseksualnosti Dih pripravlja vseslovensko akcijo, v okviru katere bodo tako po vseh večjih mestih in krajih v Sloveniji postavili stojnice, na katerih se bodo lahko mimoidoči seznanili z informacijami o HIV in aidsu, opozarjali bodo na pomen testiranja na spolno prenosljive okužbe in na problematiko okužbe s humanim papiloma virusom.
Brezplačno bodo razdelili 60.000 kondomov in 30.000 rdečih satenastih pentljic ter 20.000 velikih in malih papirnatih pentelj, v parku Zvezda v Ljubljani pa bo koncert znanih slovenskih glasbenikov. Tudi študenti na vseh fakultetah Univerze v Mariboru bodo danes prejeli kondome, rdeče pentlje in informativne letake. Lahko pa se bodo tudi brezplačno testirali v Ambulanti za aids in druge spolno prenosljive bolezni.
Poslovno stavbo BTC City v Ljubljani bodo v večernih urah osvetljevale rdeče pentlje, ki ponazarjajo globalni boj proti tej bolezni. IVZ pa ob današnjem svetovnem dnevu v Ljubljani pripravlja strokovno srečanje, odprto za javnost . Udeleženci se bodo lahko seznanili z najnovejšimi spoznanji o HIV in aidsu, pa tudi z izsledki raziskave o spolnem vedenju med moškimi, ki imajo spolne odnose z moškimi.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.