Predsednik SDS Janez Janša se je vključil v razpravo o povojnih pobojih. Na spletni strani stranke je zapisal, da je bil upor proti okupatorju častno dejanje, kolaboracija z okupatorjem pa zavržno dejanje. Ob tem je dodal, da je bilo izkoriščanje oboroženega odpora proti okupatorju za prevzem oblasti zavržno dejanje, samoobramba in upor proti revolucionarnemu nasilju pa legitimno dejanje.
Medvojni in povojni poboji so zločin
Po Janševih besedah so bili medvojni in povojni poboji vojnih ujetnikov in civilistov zločin, ne glede na to, kdo jih je izvedel. Med praktične korake, "ki lahko pomagajo zdraviti rane preteklosti in ustvarjati novo enotnost Slovencev za spopade z izzivi prihodnosti," pa predlaga, da DZ sprejme resolucijo o preseganju usodnih delitev.
Predsednik SDS predlaga, naj se v glavnem mestu postavi kostnico za civiliziran pokop vseh tistih žrtev povojnih pobojev, ki jih ni možno dostojno pokopati na kraju smrti. Po njegovem mnenju naj se dopolni zakon o žrtvah vojnega nasilja, tako da bo nediskriminatoren in brez političnih diskvalifikacij. Zakonsko pa naj se prepove poveličevanja in opravičevanje zločina, je zapisal.
"Kultura življenja namesto kulture smrti"
V besedilu na spletni strani SDS z naslovom "Kultura življenja namesto kulture smrti" je Janša poudaril, da so stari Grki že pred tisočletji po vsaki bitki ali vojni dovolili premaganim nasprotnikom, da so pokopali ali sežgali svoje mrtve: "Ta pravica je bila sveta."
Po besedah predsednika SDS je kultura smrti, ki jo je v desetletjih obvladovanja vzgojil komunizem na Slovenskem, privedla do stanja, v katerem je obnašanje mnogih celo leta 2009 zdrsnilo pod normo barbarskih plemen iz starega veka.
Ob tem pojasnjuje, da so komunisti zagrozili s smrtjo vsakomur, ki se bo proti okupatorju boril izven OF. Leta 1942 so po besedah predsednika največje opozicijske stranke "brezobzirno pobili veliko sredinskih politikov, ki se jim niso hoteli pridružiti." Slovenski komunisti so se pri obsegu pobojev in izbiri metod izkazali za več kot dostojne svojih nacističnih in stalinističnih vzornikov, ki so uporabljali podobne metode, meni Janša.
Kot pojasnjuje, so po smrti Stalina celo v takratni komunistični Sovjetski zvezi obsodili in ustrelili nekatere najhujše rablje iz časov stalinskih čistk.
Po njegovih besedah so bili v Sloveniji v kali zatreti vsi poskusi, da se najbolj tragično obdobje slovenske zgodovine dostojno in nepristransko prenese na filmsko platno. "Nekaj posameznikov, ki so plaho predlagali takšen poskus, je bilo že med svojim cehom ožigosanih za domobrance," opozarja.
V dolini Kolpe, nadaljuje Janša, še vedno stojijo vikendi, katerih temelje so zgradili iz nagrobnikov uničenih pokopališč. "Ko je bil v prejšnjih letih del dokumentacije o teh in drugih privilegijih nekdanje komunistične elite predan Arhivu Slovenije, so si izmislili afero fotokopirni stroj, ki jo generalni sekretar vlade ob pomoči medijskega stroja servisira že vse od nastopa nove vlade," pojasnjuje.
Ko je vlada ob dnevu človekovih pravic decembra 2007 priredila državno slovesnost v spomin na trpljenje desettisočev, so to slovesnost bojkotirali tako bivši kot takratni predsednik republike ter tudi novoizvoljeni predsednik, ki opravlja to funkcijo še danes, in ki je odkritje grobišča v Hudi Jami razglasil za drugorazredno temo, poudarja predsednik največje opozicijske stranke.
Po Janševem mnenju osnovna točka spopada med kulturo smrti in kulturo življenja niso imena ulic. "Preimenovanje je tako kot poimenovanje zgolj posledica nečesa. Mrtvi pač ne bodo ostali večno nepokopani, količina njihovega trpljenja je prevelika," pojasnjuje.
"In ko bo zadnji med njimi dobil spokojen grob, njihovi svojci pa mesto žalovanja, bo iz slovenskih mest in trgov brez sledu izginila tudi simbolna zapuščina kulture smrti v besedi in podobi Tita, Kardelja ali Kidriča," še piše predsednik SDS na strankini spletni strani.
KOMENTARJI (326)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.