Reprezentativne sindikalne centrale, članice Ekonomsko-socialnega sveta (ESS), so na zagovornika načela enakosti Miho Lobnika in na varuha človekovih pravic Petra Svetino danes naslovile poziv k oceni diskriminatornosti 21. in 22. člena Zakona o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije covida-19 (PKP 7). Določbi sta po njihovem mnenju diskriminatorni in ustavno sporni.
V sindikalnih centralah menijo, da takšen predlog oziroma določbi ne predstavljata le zniževanja pravic in ogrožanja socialne varnosti starejših delavcev, temveč sta tudi ustavno sporni, posegata v svobodo delavca do dela in pomenita diskriminacijo na podlagi osebne okoliščine starosti.
"Zaskrbljujoče je, da se bodo delavke in delavci prisiljeni upokojevati tudi s krajšo pokojninsko dobo (manj kot 40 let pokojninske dobe pri starosti 65 let), kar prinaša nižje odmerne odstotke in s tem nižje pokojnine ter vodi v revščino v tretjem življenjskem obdobju," so zapisali v skupnem pozivu, ki so ga posredovali tudi medijem.
Prav tako sta določbi po njihovih navedbah v nasprotju s Konvencijo Mednarodne organizacije dela (MOD) št. 158 o prenehanju delovnega razmerja na pobudo delodajalca, ki določa, da delovno razmerje delavca ne preneha, če za to ni resnega razloga v zvezi s sposobnostjo ali obnašanjem delavca ali v zvezi z operativnimi potrebami delodajalca. "Nenazadnje sta določbi tudi v nasprotju z demografskimi projekcijami za Slovenijo in predstavljata dodatno grožnjo vzdržnosti pokojninskega sistema," so navedli.
"V podpisanih sindikalnih centralah vas pozivamo, da v skladu s svojimi pristojnostmi opravite presojo diskriminatornosti omenjenih dveh določb ter skladno s svojimi pristojnostmi ukrepate. Hkrati predlagamo, da zadevo obravnavate prednostno," so ob tem še pozvali zagovornika načela enakosti in varuha človekovih pravic.
Pod poziv so se podpisali predsednica Zveze Svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič, predsednik Konfederacije sindikatov Slovenije Pergam Jakob Počivavšek, predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, predsednik Konfederacije sindikatov 90 Slovenije Peter Majcen, predsednica KNSS-Neodvisnost Evelin Vesenjak, predsednik Slovenske zveza sindikatov Alternativa Zdenko Lorber in predsednik Zveze delavskih sindikatov Slovenije - Solidarnost Albert Pavlič.
*(Oba poziva sindikatov glede upokojevanja najdete v priponkah spodaj.)
Zagovornik že začel postopek ocene diskriminatornosti 21. in 22. člena PKP7
Iz urada zagovornika načela enakosti pa so nato sporočili, da je ta v skladu z 38. členom ZVarD na predlog reprezentativnih sindikalnih central že začel s postopkom ocene diskriminatornosti 21. in 22. člena PKP7.
V postopku ocene bo opravil test sorazmernosti in ocenil, ali je ureditev v PKP7 glede upokojevanja ustrezno, potrebno in sorazmerno sredstvo za doseganje določenega cilja in ali torej lahko predstavlja izjemo od prepovedi diskriminacije ali ne. "V primeru, da bo ocenil, da je predpis diskriminatoren, bo o tem obvestil predlagatelja zakona in državni zbor oziroma v skladu z 38. členom ZVarD sprožil zahtevo za presojo ustavnosti. Zavezujočo odločitev o morebitni diskriminatornosti predpisa sprejme Ustavno sodišče," so pojasnili.
Zagovornik je sicer v priporočilih na PKP7, ki jih je pred obravnavo interventnega zakona v Državnem zboru poslal poslancem in vladi, opozoril, da bi takrat še predlagana, zdaj pa uveljavljena ureditev glede upokojevanja lahko vodila v slabše obravnavanje nekaterih delavcev v primerjavi z drugimi zgolj na podlagi starosti. Priporočil je vnovično proučitev predloga, poglobljeno razpravo in tudi test sorazmernosti ukrepa pred uvedbo.
Kot so sindikati opozorili že prejšnji teden, je minister za delo Janez Cigler Kralj s podporo takšnemu predlogu porušil vse temelje socialnega dialoga na ravni države. "Vsak minister za delo, ki bi dal kaj nase, bi ob takšnem ravnanju, ki pomeni tudi popolno izgubo njegove kredibilnosti, moral nemudoma odstopiti," so poudarili takrat. Razmislili bodo tudi o vložitvi ustavne presoje in sprožitvi postopka pred Mednarodno organizacijo dela, so napovedali.
Sedmi protikoronski zakon, ki ga je DZ potrdil minuli torek, med drugim določa, da bo lahko delodajalec zaposlenemu, ki izpolnjuje pogoje za starostno upokojitev, torej praviloma v starosti 60 let in s 40 leti delovne dobe ali v starosti 65 let in z najmanj 15 leti zavarovalne dobe, odpovedal delovno razmerje brez navedbe razloga. Pri tem bo imel delavec pravico do odpravnine. Ukrep je naletel na številne kritike.
Na ministrstvu za delo kritike medtem zavračajo in poudarjajo, da ne gre za prisilno upokojevanje. Kot je v torek dejal Cigler Kralj, gre za nujen in učinkovit ukrep, ki bo koristil tako mladim iskalcem zaposlitve kot starejšim delavcem. "Vem, da je tudi nekaj nasprotovanja temu ukrepu, a gre večinoma tudi za napačno interpretacijo," je dodal.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.