V Zvezi društev upokojencev Slovenije nasprotujejo ustanovitvi Slovenskega državnega holdinga. Sredstva v okviru državnih naložb, ki so bila namenjena stabilnosti pokojninskega sistema, morajo ohraniti svoje namen, so glede ustanavljanja državnega holdinga soglasni v zvezi. Glede holdinga tako ni izključena pobuda za referendum, je po seji upravnega zveze dejal Aldo Ternovec iz zveze.
Podpredsednik zveze Mirko Miklavčič pojasnjuje, da poskuša holding z različnimi oblikami upravljanja prekiniti sledenje lastništva sredstev. V zvezi pa nasprotujejo temu, da se poskušajo vplačana sredstva porabiti za drugačne namene, je poudaril Miklavčič.
Po njegovih besedah so v dosedanjih dogovorih dosegli, da je Kapitalska družba (Kad) lahko samostojna pravna oseba, da ima svojo upravo in nadzorni svet ter pri tem ohranja tudi sedanjo strukturo nadzora. Postavlja pa se vprašanje, kaj je z Modro zavarovalnico kot Kadovo hčerinsko družbo in z drugimi skladi, s katerimi upravlja Kad, pravi Miklavčič.
Po njegovih besedah je škoda spreminjati sedanjo utečeno obliko delovanja, saj ima lahko Kad v lasti tudi te naložbe in "do zdaj je pokazal, da je kakovostno upravljal tudi s temi sredstvi". "Če ne bomo mogli ubraniti tako Modre zavarovalnice kot drugih skladov, bomo zahtevali, da se naložba vrne v realni vrednosti," poudarja Miklavčič.
Pri tem se sprašuje o smiselnosti reorganizacije upravljanja z državnimi naložbami in o pomenu novega holdinga. "Verjetno ima pa vlada druge interese, verjetno je tu v ozadju bolj kadrovski cunami kot potreba po tem," je dejal.
Da Kad v sedanji strukturi dobro opravlja svojo nalogo in zato ni razloga za menjavo upravitelja skladov, meni tudi nekdanji podpredsednik zveze Ternovec, ki je obenem član nadzornega sveta Kada.
V zvezi z zakonom o holdingu tako po njegovih besedah trenutno ni izključena niti pobuda za referendum, je pa to odvisno od tega, kaj se bo dogajalo v pogajanjih glede zakona. "Ne trdim, da je sedanja organiziranost najboljša, dvomim pa, da je načrtovana boljša," je dejal Ternovec.
Skrbi jih demokracija v Sloveniji
Glede dogovarjanja o vpisu fiskalnega pravila v ustavo pa predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak pravi, da jih zelo skrbi demokracija v Sloveniji. Po njenih besedah gre namreč tudi za jemanje možnosti prebivalstvu, da korigira kakšne napačne poteze politikov.
Tudi Miklavčič poudarja, da je namen takšne spremembe ustave omejiti možnost vpliva civilne družbe na neke odločitve. Po njegovih besedah je tako v Sloveniji kot drugod v EU dovolj sprejetih zakonov in aktov, ki opozarjajo na smotrnost pridobivanja in uporabe javnih sredstev, zato "taka prisila ni potrebna".
Glede morebitnega splošnega zniževanja pokojnin Miklavčič pravi, da je pričakovati, da bo vlada poskušala zmanjšati ali odpraviti proračunska sredstva, ki jih namenja v pokojninsko blagajno. To po njegovih besedah pomeni, da bodo prizadeti sedanji in bodoči upokojenci.
Za jesen sicer v zvezi napovedujejo, da bodo poskušali svoja stališča ob svetovnem dnevu starejših, 1. oktobra, predstaviti tudi v DZ, prav tako pa pripravljajo predlog spremembe volilne zakonodaje, skupaj z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve pa pripravljajo tudi zakon o dolgotrajni oskrbi.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.