Vlada za tesno zaprtimi vrati pripravlja nove reze. Plač javnih uslužbencev naj se ne bi dotikali, udarili naj bi po upokojencih, ki naj bi jim vzeli letni regres. Konec bo usklajevanja pokojnin in davčnih olajšav z inflacijo. Slednje za večino pomeni približno 200 evrov več dohodnine na leto.
Predsednik Zveze svobodnih sindikatov (ZSSS) Dušan Semolič je za 24ur.com povedal, da nasprotujejo ukrepom. "Prav v trenutku krize je ekstremno varčevanje, zlasti na račun tistih, ki živijo najtežje, samo pospeševanje revščine in zagotovo ne prispeva k izhodu iz krize," pravi.
Ob tem pojasni, da je v Sloveniji zelo velik problem zmanjševanje notranjega povpraševanja, kar prispeva k temu, da gospodarska rast vse bolj pada. "Reševanje bank in javnih financ na plečih upokojencev in delavcev zagotovo ni prava pot. Je samo pot v vse večjo revščino," opozarja.
Po njegovih besedah je dejstvo, da so politiki pogosto žrtve neke histerije ekstremnega varčevanja, zato je po mnenju ZSSS potreben razmislek, ali je ta pot prava. "Po našem trdnem prepričanju ta pot ni prava. To dokazujejo tudi primeri Grčije, Španije in Portugalske," je dodal.
Vlada stavi na to, da bo spet zaščitila kapital in v bistvu iskala rešitev pri zniževanju standardov socialne države, pri tistih, ki že zdaj živijo najtežje in so tudi največje žrtve dosedanje krize.
Več je treba postoriti na prihodkovni strani, problem je tudi korupcija
Namige, da vlada razpravlja tudi o spremembah dohodninskih olajšav, ni želel komentirati, ker da je o tem premalo znanega. A zatrjuje, da bi podprl rešitev, ki bi bila naravnana tako, da bi več k reševanju krize namenili bogatejši, tisti, ki živijo nad povprečjem in manj tisti, ki so pod povprečjem.
Podprli bi rešitev, ki bi krepile prihodkovno stran v državnem proračunu. Tako je omenil davčne blagajne, ki jih je pred kratkim uvedla Hrvaška in je pokazala izrazito dobre rezultate. "Pričakujemo, zahtevamo, da se to stori tudi v Sloveniji. Po naših izračunih bi bilo v proračunu za 300 do 380 milijonov evrov več denarja," pravi Semolič.
Hkrati pravi, da je bilo znižanje davka na dobiček pravnih oseb neupravičeno, saj ni prineslo želenega učinka. Pri tem navede, da se brezposelnost zaradi tega ni zmanjšala. "To je odpustek kapitalu, ki ne daje ustreznih rezultatov," trdi Semolič.
V ZSSS so prepričani, da bi moral davek ostati pri 20 odstotkih, za podjetja, ki dobiček dokazljivo namenjajo zaposlovanju za nedoločen čas, pa bi morale obstajati ustrezne olajšave.
Treba pa je po mnenju Semoliča govoriti tudi o slovenskem poslovnem okolju, za katerega se tako sindikati kot tudi politiki in gospodarstveniki strinjajo, da ni naklonjeno tujim investitorjem. "To neprijazno poslovno okolje je posledica nedelovanja pravne države in korupcije. Ve se, kdo je akter korupcije. Zagotovo niso to delavci in delavke, tudi upokojenci ne," zaključuje Semolič, pri tem pa še dodaja, da se je treba pogovarjati v tej smeri in ne le o tem, "kako je treba več pobrati upokojencem in delavcem".
Upokojenci bodo uporabili vsa razpoložljiva sredstva
Predsednica Zveze društev upokojencev (Zdus) Mateja Kožuh Novak je sinoči za oddajo 24UR ZVEČER povedala, da v združenju nasprotujejo ukinitvi dodatka za tiste upokojence z najnižjimi pokojninami. Zato vladi predlagajo uvedbo kriznega davka.
Pojasnila je, da krizni davek prizadane vse, ki imajo dohodke. Po njenih besedah bi ta davek pravično obremenil vse prebivalce. "Se pravi, da tisti, ki imajo najnižje dohodke, plačajo najmanj. To je lahko tudi samo en evro na mesec. Hkrati pa imajo občutek, da tudi oni participirajo," je dodala.
"Ukinjanje regresa za spodnjo polovico upokojencev pa je naravnost zločin, saj niso ogroženi samo upokojenci, ampak so ogroženi tudi njihovi otroci, njihove družine, saj upokojenci padejo na breme svojih otrok, veliko teh pa je brezposelnih in slabo plačanih," je opozorila.
Glede predlaganega ukrepa, da se pokojnine ne bi več usklajevale z inflacijo, pa je dejala, da se pokojnine že nekaj časa ne usklajujejo. "Če bodo hoteli, da bomo dvignili kupno moč prebivalstva, se bodo morale pokojnine seveda usklajevati s plačami," je pojasnila. Pri tem je dodala, da je sicer to prispevek upokojencev, prispevek, da se bo "pobrala država". "Zelo pa si želimo, da bi vse tisto, kar država nudi podjetnikom, ti tudi izkoristili, zato da ponovno zaženejo gospodarstvo," je še povedala.
V primeru, da vlada ne bo upoštevala pripomb Zdusa, bodo uporabili vsa sredstva, ki so jim na voljo. Pripravljajo že program in vabijo ljudi, da se jim pridružijo. "Saj ne branimo samo naših pokojnin, branimo pokojnine naslednjih generacij, branimo prihodke družin, branimo bodočnost mladih in teh, ki še delajo," je zaključila.
Ukinitev regresa upokojencem, usklajevanja pokojnin in znižanje davčne osnove
Vlada naj bi namreč razpravljala o možnosti, da bi socialne transferje zmanjšala za do dva odstotka, medtem ko naj bi prav vsem upokojencem ne znižali, ampak popolnoma ukinili regres. Poleg 200.000 upokojencev, ki so lani z Zujfom že izgubili letni dodatek, bo brez regresa, ki se je gibal med 166 in 367 evri, ostalo še 400.000 upokojencev. S tem bi vlada privarčevala približno 90 milijonov evrov letno.
Poleg tega bi tudi ukinili avtomatično usklajevanje pokojnin z inflacijo. Vlada razmišlja tudi o znižanju letne davčne olajšave. To pomeni, da bo prihodnje leto kar 95 odstotkov vseh zavezancev, predvsem tistih, ki imajo dohodke do dveh povprečnih plač, plačalo za tri odstotke več dohodnine. Okvirno to na mesec za posameznika pomeni približno 17 evrov več, letno pa skoraj 200 evrov več dohodnine. S tem bi vlada proračun napolnila z dodatnimi 29 milijoni evrov.
KOMENTARJI (257)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.