Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) je sprejel ugotovitveni sklep glede letnega dodatka. Dodatek bo po sklepu sveta pokojninskega zavoda izplačan z julijskimi pokojninami 31. julija.
Varčevalni zakon, ki je začel veljati 31. maja, sicer pravico do letnega dodatka omejuje. Prejemnikom pokojnine v višini do 414 evrov bodo letni dodatek izplačali v znesku 367,95 evra, tistim s pokojnino od 414,01 do 518 evrov bo izplačan v znesku 223,56 evra, tistim s pokojnino od 518,01 do 622 evrov pa v znesku 166 evrov. Prejemniki pokojnine v višini nad 622 pa do letnega dodatka niso upravičeni.
Letni dodatek, ki za upokojence pomeni podobno kot regres za delovno aktivno prebivalstvo, se po veljavni pokojninski zakonodaji sicer izplača skupaj z izplačilom rednih pokojnin za mesec maj. Zavod pa ga lahko s soglasjem finančnega ministra v izjemnih primerih izplača tudi pozneje.
Prejemnikov dodatka bo skupno približno 395.000, je po seji novinarjem povedal generalni direktor Zpiza Marijan Papež. Najvišji znesek bo dobilo približno 166.000 ljudi, dodatek v znesku 223,56 evra bo dobilo 116.000 ljudi, dodatek v znesku 166 evrov pa 111.000. Upokojencev, ki dodatka zaradi pokojnine več kot 622 evrov ne bodo dobili, je 210.000, je povedal. Za izplačilo dodatka bodo po njegovih besedah namenili 106 milijonov evrov.
Navedene omejitve glede letnega dodatka bodo po varčevalnem zakonu veljale do vključno tistega leta, ki bo sledilo letu, v katerem bo gospodarska rast presegla 2,5 odstotka bruto domačega proizvoda.
Lani dodatek dobili vsi upokojenci
Dodatek so v lanskem letu izplačali po zakonu o interventnih ukrepih za leto 2011, in sicer je tako kot že v letu 2010 za tiste z nižjimi pokojninami znašal skoraj 368 evrov, za tiste z višjimi pokojninami pa dobrih 223 evrov. Meja za izplačilo višjega oziroma nižjega letnega dodatka je bil znesek osnove za odmero dodatnih pravic, ki je znašal 412 evrov.
Prejemnikov dodatka je bilo lani 586.234. Nižji znesek v višini dobrih 223 evrov je prejelo 416.425 upravičencev, višji znesek v višini skoraj 368 evrov 95.485 upravičencev, sorazmerni del dodatka pa 74.324 upravičencev.
ZSSS napoveduje ustavno presojo
V Sindikatu upokojencev Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so na seji sveta povedali, da pripravljajo pobudo za presojo ustavnosti člena varčevalnega zakona o letnem dodatku. "Zakon nekaterim celo jemlje dodatek, ne pa ga le znižuje," je dejal Miloš Mikolič iz omenjenega sindikata.
Predstavnik sindikatov v svetu Milan Škafar je pozval k strpnosti in solidarnosti, saj po njegovih besedah država nima kje vzeti. "Vsi bi lahko vložili pobudo, saj zakon vsem nekaj jemlje," je spomnil. "A če danes ne bomo pomagali gospodarstvu, potem ne bo nič. Sindikat upokojencev bi se moral zavzemati za tiste upokojence, ki so na meji preživetja," je menil.
Upokojence čaka tudi znižanje pokojnin
Hkrati pa bodo upokojenci kmalu začutili tudi zakon za uravnoteženje javnih financ, ki predvideva znižanje pokojnin. Najbolj bodo prizadeti tisti z nižjimi pokojninami, saj bodo te nižje tudi za 350 evrov. Zmanjšanja so različna in individualna, odvisna predvsem od deleža sredstev, ki jih je za posamezno pokojnino zagotovila država. Na primer vrhunskim umetnikom in športnikom, ki so plačevali minimalne dajatve, je država povečala pokojnino, zdaj pa jim jo bo spet zmanjšala, prav tako borcem, ki jim je država kot vojnim veteranom povišala pokojnine. Manj denarja bodo dobili prejemniki izrednih pokojnin, delavci ministrstva za notranje zadeve in zavodov za izvrševanje kazenskih sankcij, vojaške in administrativne pokojnine bodo nižje.
Predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je v oddaji 24UR OB ENIH povedala, da imajo visoke pokojnine vrhunski umetniki in športniki, ki "smo jih tako radi poslušali, gledali in brali. Mislim, da je katastrofa za tako mlado državo, ki to počne". Tu so tudi borci in po njenem mnenju je bil tudi upor proti okupatorju zelo pomemben. "Če lahko borci iz šestdnevne vojne obdržijo pokojnine, bi jih lahko tudi tisti, ki so se borili pet let," dodaja Kožuh Novakova.
Pojasnjuje, da bi pokojnine izgubile tudi vse žrtve vojnega nasilja, razen žrtev procesov v Dachau, med njimi tudi žrtve povojnih procesov, ki so pokojnine dobile pred kratkim. In tudi zmanjšanje teh pokojnin se ji ne zdi pošteno.
Vlada bi z znižanjem teh pokojnin letno prihranila okoli 46 milijonov evrov, meni Kožuh Novakova. "Če 46 slovenskim tajkunom vsakemu vzame po en milijon, je to prihranjeno. Ne pa jemati 90 let starim ljudem, ki to zdaj nujno rabijo za kakovostna zadnja leta, in da ne govorim o tem, kako jih degradirajo," je še dodala. Prepričana je, da je to precej nespametna poteza, veseli pa se tega, da bodo ti, ki to zdaj sprejemajo, nekoč tudi sami upokojeni, naslednje generacije pa bodo potem verjetno z njimi ravnale še precej slabše.
Pritožbo na ta ukrep lahko vloži le vsak posameznik, na zvezi pa bodo vsem, ki se želijo pritožiti, pomagali napisati pritožbo, saj se zavedajo, da to ni enostavno. Že vnaprej pa se zavedajo, da bi lahko zaradi morebitnega velikega števila pritožb te hitro zastarale.
KOMENTARJI (477)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.